Да сложат фланелката ти в рамка е чест, признание и почит.
Най-великите в спорта са го заслужили през годините. Във футбола клубовете вадят от употреба екипа с номер на легендарен играч, в американските спортове фланелките със символните числа на тях се окачат и висят от покрива на залата - всички да помнят кой е носил номера и защо днес той не е на гърба на никой.
Първият случай с номер, който е "пратен в пенсия" и не се носи, е от далечната 1934 г. Ейс Бейли, хокеист на Торонто Мейпъл Лийфс, се отказва от играта принудително, след като е блъснат жестоко в мач с Бостън. На 6 февруари 1934-а НХЛ му организира Мач на звездите - бенефис, приходите от който са за него. Бейли играе с №6 и е шампион с Торонто, както и водещ голмайстор. Шестицата никога повече не се облича в клуба.
Има и други причини да се "замразяват" имена - в памет на играчи с трагична съдба. Във футбола Лион спря от употреба №17, а Манчестър Сити - 23, заради един играч. Името му е Марк Вивиен Фо, а смъртта му на терена в мач от Купата на Конфедерациите преди 12 години. Унгарецът
Миклош Фехер в Бенфика и Антонио Пуерта (Севиля) са други такива случаи.
Двама българи се гордеят с честта екипите им да не се обличат след тях.
В Локомотив (Пд) никой не носи номер 8, защото с него е играл Христо Бонев-Зума. Няма по-голямо име в историята на клуба.
Стилиян Петров заслужи дори още по-голямо признание. Отказването му, принудително заради болестта, накара Астън Вила да извади от картотеките си №19. Като уважение към капитана.
Има и специални случаи, временно замразени номера - например деветката на Гунди в Левски, която сега отново е в употреба. Върнаха го заради Гонзо, когато нападателят се прибра от чужбина на "Герена".
Както и куриозни случаи.
Аржентина пожела да спре завинаги номер 10 от списъците със състава си, след като Диего Марадона се отказа от футбола. През октомври 2001 г. федерацията го обяви официално.
Месеци по-късно аржентинците пратиха във ФИФА състав за Мондиал 2002 с номера от 1 до 24, но без десетката. Световната централа отхвърли списъка и го върна - трябвало да има всички номера от 1 до 23, правилата са за всички.
Препоръчаха на Аржентина да даде №10 на втория или третия вратар, който не се очаква да влезе в игра.
Но в Буенос Айрес размислиха и дадоха номера на Ариел Ортега. Днес го носи Меси, вероятно единственият, който се доближава до футболното божество Диего.
В Лийдс собственикът Масимо Селино спря от употреба №17, след като купи клуба през 2014-а. Не заради определен играч. Просто в Италия има поверие, че това число носи лош късмет...
Но има и клубове, които използват магията на номерата на легендите си. Манчестър Юнайтед и Ливърпул почитат като икона №7 - на Бест, Лоу, Кантона и Роналдо при едните, Далглиш, Кийгън, Макманамън, Суарес при другите. Номерът се дава само на магнетични фигури, звезди, култови личности за феновете.
В момента в Ливърпул е свободен, а в Юнайтед го взе Анхел ди Мария - рекорден трансфер в историята на клуба, чакан да е новият лидер.
Ето и галерия с няколко велики имена, получили честта номерата им да идат в рамка и да не се използват след тях.