Весела Лечева и Стефка Костадинова направиха нова важна крачка към договорка за управлението на БОК. Двете се видяха за втори път в централата на организацията и постигнаха частична договорка, като дори излязоха заедно пред медиите.
Преди срещата Костадинова, която загуби изборите за председател преди повече от месец, предложи меморандум в 4 точки. На срещата Лечева прие 3 от тях, но не и последната.
Новият председател на БОК настоява за съвместно управление, при което за всички важни решения ще има нужда и от подписа на Костадинова. Досегашният председател пък предлага създаване на съвместен управленски съвет.
В крайна сметка двете се разбраха да се видят отново след 3 седмици, търсейки път за излизане от кризата заради серията съдебни жалби.
"В името на българския спорт искам да покажа, че и двете работим и двете сме големи спортистки. Бъдете сигурни, че ще постигнем споразумение. Няма да има нужда от общо събрание бъдете сигурни че и двете работим за българския спорт. След три седмици ще имате окончателен отговор. Ние се споразумяхме. Благодаря ви, всичко ще бъде в името на българския спорт", заяви Костадинова пред журналисти след края на срещата.
Лечева обаче подчерта, че според Устава на БОК именно нейното Изпълнително бюро е легитимното и то ще взима решенията за централата. Когато обаче те касаят трети страни, по закон там трябва да присъства и подпис на Костадинова.
А ето и точките от договорката, като по последната - четвъртата, все още няма разбирателство:
"Водени от дълбокото убеждение, че спортът принадлежи на всички, а олимпийският дух надхвърля лични състезания, ние - Стефка Костадинова и Весела Лечева - заявяваме своята обща отговорност пред спортистите, институциите и обществото.
В момент на разделение, избираме пътя на почтеността, разума и националния интерес.
Затова декларираме:
1. Ще уважим окончателното решение на съда, независимо от резултата, като израз на върховенството на закона.
2. Ще се въздържаме от лични нападки и действия, които рушат авторитета на БОК и създават напрежение сред спортните среди.
3. Ще насърчим диалог и ще съдействаме за възстановяване на единството в олимпийското семейство, в името на бъдещето на българския спорт.
4. Ще подкрепим създаването на независим съвет от утвърдени фигури в спорта, който да очертае път, който да продължи устойчивото управление и доверие.
Този документ не е договор между опоненти, а символ на вярата, че олимпийският идеал е по-голям от всеки от нас".