На 18 октомври 1968 година в света на леката атлетика се случва събитие, което може да бъде съизмеримо с полета на Юри Гагарин в космонавтиката. Американският скачач Боб Биймън прелита толкова надалеч, че прескача пясъчника в сектора за дълъг скок по време на Олимпийските игри в Мексико Сити.
Измерителните уреди, инсталирани покрай пясъчника не успяват да засекат скока. Затова съдиите са принудени да извадят добрите стари рулетки. Няколко часа по-късно е обявено - това е "скок в 21-ви век".
Като малък мечтае да стане нарко бос
Биймън е роден в Куинс, Ню Йорк, който тогава е известен и като "Ямайка". Кварталът е тотално гето, пълно с наркомани и алкохолици. Боб не познава баща си, майка му умира от туберкулоза, а когато се напие, доведеният му баща го използва за боксова круша. Единственият роднина, който се грижи за него, е баба му.
В подобна среда Биймън няма много опции пред себе си. Сам признава, че още от малък си е падал по скъпите коли, пачките с пари и бляскавите неща. Става член на местна банда от младежи и сякаш пътят му изглежда предопределен. Но всичко се променя, когато негов приятел е застрелян пред очите му.
Тогава Биймън е само на 14. Самият той е изключван неколкократно от училище, веднъж заради бой с учител. Всеки път обаче баба му успява да го убеди да се върне, както и да убеди училището да го приеме обратно. Тогава Боб дава обещание, че ще влезе в правия път и го спазва.
Тийнейджърът променя драстично поведението си, заляга над учебниците и завършва гимназия. След това заминава да учи в университет, където се запалва по спорта. Трябва да избира между баскетбол и леката атлетика и тогава се спира на дългия скок.
В сектора за дълъг скок прави сериозно впечатление още от самото начало. Едва на 16 записва резултат от 7,30 м по време на училищно състезание, а оттогава постиженията му стават все по-впечатляващи.
Но не всичко е цветя и рози. Биймън често е наказван, а стипендията му е дори спирана, тъй като е открит борец за правата на чернокожите и отказва да участва в състезания срещу училища изцяло за бели, които подкрепят сегрегацията в САЩ по онова време.
Преди Олимпиадата през 1968-а 22-годишният Биймън се намира в перфектна форма. Печели състезание след състезание, в едно от които побеждава носителя на световния рекорд по онова време - Ралф Бостън. По време на подготвителния турнир преди Олимпиадата Биймън 8,39 м - с четити сантиметра повече от световния рекорд, който тогава се дели от Бостън и Игор Тер-Ованесян (СССР). Заради сериозен попътен вятър обаче той не е зачетен.
Заради сериозните си политически убеждения и граждански позиции Биймън пристига в Мексико Сити без треньор. Боб заминава за Игрите като основен претендент за златото, а с подготовката му се заема именно Бостън, който е негов съотборник в националния отбор на САЩ.
Биймън е на крачка от провал още в началото на Олимпиадата. Обзет от нерви, Боб прави два фаула и е на един опит от дисквалификацията. След кратка консултация с Бостън, Биймън възвръща увереността си и в третия си опит скача 8,19. Това е вторият най-добър резултат в квалиикациите, само след този на Бостън от 8,27 м. Тер-Ованесян остава далеч назад със 7,74 м.
Така Биймън се класира за финала, но продължава да бъде изпълнен с нерви. В опит да ги укроти му разпуска края. "Изпих няколко чаши текила. Трябваше да се успокоя. Правих и секс с една приятелка. Извърших най-големия грях в спорта", споделя скачачът в интервю за "The Guardian" през 2007 г.
Финалът е на следващия ден.
Шест секунди неземен полет
Не всички 40 хиляди зрители на стадиона в Мексико Сити разбират точно какво се случва около 15:45 ч. местно време. Биймън е с четвърти стартов номер, а тримата преди него правят фаулове в първите си скокове. Американецът се появява в сектора, замръзва за 20 секунди, след това побягва. Опитът му отнема само шест секунди, но какви шест секунди само!
Биймън развива такава скорост, че прелита над пясъчника.
Съдиите не могат да повярват на очите си. Специалната камера, която е инсталирана до пясъчника е програмирана да отчита резултати до 8,70 м. Невъзможно е да отчете резултата на Биймън. Затова се стига до използването на обикновена рулетка. Резултатът е обявен повече от 20 минути по-късно: Боб Биймън, САЩ - 8,90 м.
Тъй като е в метрична система, резултатът не говори нищо на Биймън. Затова и той не успява да реагира веднага. Но след като разбира, че е скочил 29 фута и е подобрил световния рекорд (с цели 55 сантиметра), дава воля на емоциите си.
Рекордър на Биймън остава в историята като "Скока на XXI век" и като "Перфектния скок". Постижението му остава върхово до 1991 г., когато сънародникът му Майк Пауъл записа 8,95 м, който е актуален рекорд и до днес.