Тя е единствената жена в щабa, който поддържа армия от млади лъвчета, пращящи от тестостерон и невъобразимо количество пари. При това е на 41 г., страхотно привлекателна, не е омъжена и няма деца.
Тя е висококвалифициран специалист, посветила последните пет години от живота си на един от лидерите в най-популярната "индустрия" във Великобритания - футболът.
До преди няколко седмици д-р Ева Карнейро беше "дванадесетият играч" на Челси. Като главен лекар на първия отбор често влизаше в обективите на терена и се радваше на собствена база от почитатели от цял свят - не само фенове на футбола, но и млади жени, вдъхновени от успеха й.
Приказката обаче свърши след скандала, в който я замеси Жозе Моуриньо по време на мача със Суонзи, заради решението й да окаже първа медицинска помощ на контузения Еден Азар в критичен момент за лондончани.
Сега Карнейро и колегата й физиотерапевт Джон Фърн нямат право да излизат при резервната скамейка по време на мачовете на Челси, както и да пътуват с отбора.
Формално лекарката не е отстранена от поста си, но очевидно гневът на Моуриньо е бил достатъчно основание, за да се свали доверието от професионалната й преценка.
Въпреки огромния медиен натиск тя е принудена е да запази мълчание, докато не се разреши спорът й с ръководството на футболния клуб.
Единствената й публична реакция след конфронтацията със Специалния беше кратък статус във Facebook, в който благодари на всички за подкрепата.
I would like to thank the general public for their overwhelming support. Really very much appreciated.
Posted by Eva Carneiro on Sunday, 9 August 2015
Междувременно британските таблоиди не спряха да се упражняват в свободни съчинения върху енигматичната Ева Карнейро - от слухове, че се е съгласила да влезе в английския Celebrity Big Brother, до замесване на името й в секс-скандал с футболисти от отбора.
The Sun дори подариха 15 минути жълта слава на бившия й приятел Рупърт Патерсън-Уорд, който я описа като агресивна и повърхностна жена, вманиачена в секса, парите и славата, която съсипала живота му.
И всичко това - заради професионалното й решение, зад което застават десетки спортни лекари от цял свят, а дори Медицинската комисия на ФИФА реши да разгледа случая с отстраняването й.
Какъв е казусът?
Азар пада на терена след сблъсък с противников играч. По всичко личи, че е контузен и изпитва болка. Реферът двукратно призовава медицинския екип на Челси да се намеси. Ева Карнейро и Джон Фърн влизат на терена и преглеждат играча.
От етична гледна точка решението й е напълно легитимно. Правилникът на британския Главен лекарски съвет гласи, че "при спешен случай, където и да възникне той, лекарят е длъжен да предостави помощ, преценявайки риска за собственото си здраве, компетентността си и наличието на други възможности за първа помощ".
С други думи, ако Ева Карнейро не се беше намесила при инцидента с Азар, можеше да си навлече дисциплинарно наказание.
Основният дълг на всеки лекар е да действа в интерес на пациента си - независимо от факта, че пациентът е футболист, а неговият мениджър има собствена гледна точка относно "интересите" на отбора си.
Казусът с Челси не е първият конфликт около ролята на медицинския персонал в спорта.
През април 2009 г. избухна един от най-големите скандали в британското ръгби, след като главният лекар на "Харлекинс" д-р Уенди Чапман беше обвинена, че умишлено разранява устата на един от играчите по негово искане, за да може да бъде предизвикана тактическа смяна и на негово място в игра да влезе по-добър голмайстор.
Разследването на т.нар. "Bloodgate" доказа, че поне в четири предходни случая играчи на отбора са излизали на терена със скрити в чорапите си капсули с кръв, които са използвали в критични моменти от играта, за да получат прекъсване, смяна или друго неправомерно предимство.
Това е пример за грубо етично нарушение, при което лекарят поставя интереса на отбора пред този на пациента си, като дори си позволява да му причини вреда. В крайна сметка, д-р Чапман е уволнена и наказана от лекарския съвет.
В нормалната болнична среда тежестта при вземането на решения се пада на медиците. При спортните лекари обаче властовото отношение е силно променено.
Приоритет No.1 е победата, а финансовият интерес предопределя съвсем различна йерархия на вземане на решения.
Самите лекари са наясно, че те са по-лесно "заменими", за разлика от треньора или играчите, които получават заплащане в размер на стотици хиляди лири на седмица.
Разбира се, спортните медици не са единствените, които се сблъскват с несъразмерен външен натиск. Същото се отнася и за медицинския персонал, обслужващ армията, или за личните лекари на държавните глави, при които динамиката на властовите отношения между доктор и пациент е обърната.
Така например в продължение на 10 години личният лекар на бившия френски президент Франсоа Митеран - д-р Клод Гюблер - съзнателно прикрива от общественото знание факта, че държавният глава страда от рак на простатата, а здравословното му състояние се влошава все повече и повече.
Самоличността на пациента му, близките им взаимоотношения, престижът на заеманата длъжност и високото заплащане са изкривявали етичната му преценка.
Вземането на решение при подобни дилеми не е никак лесно, както се вижда и в случая с д-р Ева Карнейро. От публично достъпната информация може да се прецени, че е действала в съответствие с Хипократовата клетва и професионалните задължения за помощ при спешна ситуация.
И въпреки това е наказана с публично унижение и обвинение в некомпетентност от страна на Жозе Моуриньо.
Самата Ева Карнейро отдавна е доказала качествата си главен лекар на Челси. От 2011 г. насам, откакто заема позицията, отборът е в достатъчно добра форма, за да спечели няколко титли, включително купата на Шампионската лига (2011/2012) и Лига Европа (2012/2013).
Карнейро има опит и като лекар на британския олимпийски отбор по време на Летните игри в Пекин. Преди да започне работа в Челси, тя била част от медицинския екип на женския национален отбор по футбол на Англия.
Успехът й я прави и модел на подражание за много млади жени.
В една от редките си публични прояви тя засяга проблема с неравностойното положение на младите жени в медицината.
"Деветдесет проценат от писмата, които получавам, са от момичета, които мечтаят да имат същата роля: успешен професионален живот и пълноценен личен живот", казва Карнейро.
Тя се надсмива над популярния образ на жените-медици във филмите или сериалите, в които или са портретизирани като "хипер-сексуални" героини, или просто не присъстват сред главните действащи лица.
"Това трябва да се промени. Имаме нужда от оправни жени, които не просто са принудени да се въртят около мъжете, а наистина могат да свършат отлична работа", казва още тя.
Иронично, но факт: начинът, по който бизнесът и медиите се отнесоха с нея, показва, че промяната съвсем не е настъпила.
Така е преценил Моуриньо, така е направил.Колко е правилно да си изпусне така нервите и да се дърви на докторицата е въпрос на лична преценка - за мен това не е обосновано, но не съм и футболен мениджър.Апропо, в момента способните мениджъри като Специалния се броят на една ръка, дано наистина не го изяде той.