Космическата криза на Русия

От Студената война насам Русия се гордее със своите успехи в космоса. Именно съветският сателит "Спутник 1" е първият, който през 1957 година успява да преодолее земната гравитация и да излезе в космоса.

Три години по-късно първите живи същества отидоха в космоса и се завърнаха. Подвигът на съветските космически кучета Белка и Стрелка продължава да бъде възхваляван, а споменът за сивия заек, 42-те мишки и безбройните мухи, които са ги придружавали, изглежда е избледнял.

През 1961 година съветски космонавт изпревари американците в покоряването на космоса - Юрий Гагарин стана символ на онова, което Кремъл вижда като комунистическо превъзходство над Запада.

Застой и крачки назад

В последните години цялата тази космическа увереност беше разколебана от поредица отстъпления.

През април руската наземна станция загуби контрол над безпилотният космически кораб „Прогрес М-27М ", който трябваше да направи доставка до Международната космическа станция. Русия така и не успя да установи връзка с кораба (който струва 30 милиона долара). Космическата машина се движеше с огромна скорост, преди да изгори над Тихия океан.

Миналия месец и друга руска ракетна мисия, пренасяща мексикански сателит, претърпя проблем след изстрелването си от космодрума Байконур в Казахстан. Тя се разби над Сибир, подвигайки допълнителни въпроси за това доколко може да се разчита на руската космическа програма.

Сателитни оператори вече започнаха да местят бизнеса си извън Русия.

Накърнена репутация

В продължение на десетилетия Русия е приемана като сила в сферата на космическите технологии. Съветското оборудване е в основата на изследването на космоса. Но в последните години този образ претърпя поражение. И не става дума само за космоса, но и на Земята.

Въпреки шумно промотираното ново високотехнологично място за изстрелване на ракети, Източен космодрум вече е част от цяла серия корупционни скандали. Той трябва да заработи през 2018 година и е най-големият строителен проект в страната, като цената му е близо 6 милиарда долара.

Космодрумът е проектиран модерно, за да „изстреля" руската космическа програма в 21 век. Въпросът е, че още преди да е завършен, той вече е част от корупционни схеми, свързани с представители на правителството и изчезнало финансиране.

Имаше и гладна стачка на строителите заради липса на заплати. Един от недоволните работници получи разрешение да се включи с въпрос в телевизионното интервю с руския президент Владимир Путин, в което по-рано тази година граждани имаха право да зададат на държавния глава въпросите си.

Руският президент увери него и страната, че проблемите ще бъдат изгладени.

„Ще разрешим проблема - вие на място, а аз - от тук, от Москва", тържествено обеща той. "Всички пропуски в конструкцията и закъсненията в плащанията са напълно недопустими и няма да бъдат толерирани", подчерта руският президент. Според анализатори на руската космическа програма обаче истинският проблем е значително по-дълбок.

Финансирането на космическите изследвания е прекъснато, но престижът, а не парите, е онова, което най-много липсва от времената на съветската космическа програма.

Липсва амбиция

За разлика от съветската програма, критиците твърдят, че руската космическа индустрия страда от липса на амбиция. Няма планирани пътешествия до Марс, нито стремеж към изучаване на дълбокия космос.

И ако това не се промени, мечтата на Русия да възвърне славата си в космическите изследвания, може никога да не се сбъдне.

#2 r_spasov 04.06.2015 в 12:52:22

Не е нужна надпревара, а съвместни изследвания, които са факт и сега. Статията е доста плоска и абсолютно безполезна...

Новините

Най-четените