Когато Бавария кихне, в Берлин хващат грип

Изборите от неделя в Бавария доведоха до историческа загуба на доверие за партньорите на канцлера Ангела Меркел от Християнсоциалния съюз. ХСС претърпя най-лошия си резултат от близо 70 години в изборите за провинциалния парламент, а избирателите изоставиха традиционните партии, насочвайки се към техните алтернативи в ляво и в дясно.

Вотът в Бавария беше ясен знак за Берлин, че все повече германци са недоволни от посоката, в която се движи страната.

ХСС, сестринската формация на на християндемократите на Меркел, загуби абсолютното си мнозинство, след като спечели само 37,2%. Формацията ще продължи да доминира в баварската политика, но сега на партийния лидер  още от Втората световна война, все още успя да защити първото място, проправяйки пътя за изграждането на коалиция.

По-големият въпрос, който изниква обаче, е до каква степен резултатът от изборите ще повлияе на правителството в Берлин. Най-малкото вотът показа едно мълчаливо порицание срещу "голямата коалиция" между блока на Меркел и социалдемократите (СДП). Още с началото на преговорите между двете формации противоречията по темата започнаха да носят негативи и на двете формации, а критиките както по отделни политики, така и срещу самата канцлерка Ангела Меркел се усилват все повече и повече.

На фона на намаляващата подкрепа се засилват и съмненията дали в крайна сметка този кабинет ще успее да оцелее до края на мандата си през есента от 2021 г.

Нещо повече - в лагера на социалдемократите вече се чуват призиви за излизане от Голямата коалиция. Зам.-председателят на партията Ралф Щенгер предложи вече в свой туит партията да преосмисли участието си в управлението на страната "на всяка цена", допълвайки че резултатът от изборите за парламент в Бавария са показали разклатената стабилност на коалицията.

Въпреки че не спечелиха самите избори, големите победители от вота в неделя се оказаха Зелените и крайнодясната и антиимигрантска партия Алтернатива за Германия. Първите удвоиха резултата си до 17,5%, превръщайки се във втора политическа сила в провинцията, докато AfD за пръв път попадат в местния законодателен орган с резултат от 10,2%.

Успехът на двата партии подчертава продължаващата поляризация на германската политика като резултат от ехото на бежанската криза от 2015 г.

Още по време на предизборната кампания (а след това и като коментари в екзит половете) над 1/3 от гласоподавателите посочиха миграцията и интеграцията на чужденците в провинцията като водещ проблем.

И докато Алтернатива за Германия успя да привлече много недоволни бивши поддръжници на ХСС с гневната си реторика срещу мигрантите и либералния подход на канцлера Меркел по темата с предоставяне на убежище, Зелените се насочиха към центристки гласоподаватели, които отхвърлят понякога твърдата реторика на ХСС по темата с миграцията.

Описвайки резултата в неделя като "болезнен", баварският премиер Маркус Зьодер заяви, че неговата партия го приема "със смирение". Той също така сподели, че "Голямата коалиция е предизвикателство за нас".

Неговата надежда е, че ще успее да сформира управляваща дясно-центристка коалиция със "Свободни избиратели" - консервативното движение, което споделя голяма част от позициите и идеалите на Християнсоциалния съюз. Формацията е трета политическа сила в Бавария с 11,6% като се възползва от напрежението и недоволството спрямо традиционните партии.

Това на практика означава, че промени ще има, но не чак толкова кардинални. Избирателите ясно показаха, че в по-голямата си част искат консервативно управление с ясни позиции срещу миграцията - както реално беше и досега. Много по-значителни обаче са ефектите в национален мащаб.

И въпреки че резултатите от вота са почти катастрофални за ХСС като се имат предвид дългогодишните успехи на партията в провинцията, повечето проучвания вещаеха дори по-лоши резултати.

Това облекчение би помогнало на Зьодер, който пое поста на премиер през март тази година, да запази позицията си. Според регуларните социологически изследвания повече от половината от избирателите смятат, че той върши добра работа като премиер на Бавария, което поне към момента работи в негова полза да остане начело на регионалното правителство.

Далеч не толкова сигурно е бъдещето на неговия предшественик като премиер и настоящ лидер на партията Хорст Зеехофер. Мнозина вътре в самата партия обвиняват Зеехофер, който пое поста на вътрешен министър, за кризата в ХСС. До голяма степен причина за това е ожесточения му спор с канцлера Ангела Меркел по темата за мигрантите - тема, която почти събори правителството през лятото и която остава сериозен спорен въпрос между двамата стари съюзници.

Когато Мюнхен кихне, Берлин хваща настинка.

И въпреки че една потенциална оставка на Зеехофер би било добре дошло за Меркел, това няма да разреши по-големите въпроси, които висят над нейното правителство. Резултатите в Бавария, които отразяват суматохата в последните социологически изследвания, показват, че коалицията е загубила доверието на мнозинството от населението. А това, на свой ред, води до спекулации както за бъдещето на кабинета, така и за това на самата Меркел.

Тя е изправена пред допълнително предизвикателство в края на октомври с други регионални избори в провинция Хесе. Там нейната партия управлява от години местната власт, но сега е изправена пред възможна загуба.

Лошото представяне в Хесе може да принуди Меркел да се откаже от председателството на ХДС на партийния конгрес през декември тази година, което сериозно ще намали властта й.

Макар ударът за ХСС и за ХДС от тези избори е сериозен, вероятно най-големият губещ в случая са социалдемократите, чийто резултат в Бавария падна до едва 9,7% - най-лошото представяне на партията въобще в историята.

Това потвърждава тенденцията за отслабването на традиционното ляво в Германия като цяло. Много от обичайните поддръжници на СДП вече се ориентират към Зелените или към Левите - другата по-кардинално лява формация в германската политика.

Всичко това говори за нуждата от кардинална промяна в редиците на социалдемократите, а в редиците им вече се появяиха коментари, че партията не отговаря на търсенията на хората и просто не е интересна за избирателите. Друг водещ аргумент е, че СДП е започнала да губи голяма част от облика си под сянката на партньора в голямата коалиция - Ангела Меркел, която си е прибрала заслугите за редица инициативи на левите си партньори през годините.

В Бавария, където СДП отдавна е втора политическа сила, 76% от избирателите смятат, че партията трябва да потърси отново гласа си като опозиция на властта, според екзит пола на германската обществена телевизия. Това беше и намерението на партийния лидер Мартин Шулц след федералните избори през март тази година, но след провала на преговорите за съставяне на правителство без участието на социалдемократите, те бяха принудени да се включат в поредната голяма коалиция. А това доведе и досегашните им резултати.

За ХСС, под чието управление предимно аграрната икономика на Бавария се трансформира в един от най-успешните индустриални коридори в Европа, изборите в неделя бяха знак, че единствено икономическите успехи не са достатъчни за задоволяване на избирателите.

Бавария е смятана за най-проспериращата провинция в Германия с ниво на безработица под 3%. И все пак конфликтите, които възникнаха от притока на бежанци през 2015 г., разбуниха сериозно духовете както в региона, така и в цялата страна.

Именно затова и от ХСС решиха за тези избори да се съсредоточат върху темата, за да не позволят на Алтернатива за Германия да се понесе на вълната на недоволството от мигрантите.

И макар това да е наистина важен за голяма част от обществото въпрос, мнозина анализатори оцениха хода на Зьодер и компания като прибързан и твърде кардинален, защото партията до голяма степен изостави важни теми като образованието и достъпните жилища. Това неминуемо изигра своята роля и за постигането на крайния резултат от изборите.

Барбара Щам, популярен политик на ХСС и председател на баварския парламент, заяви, че партията е прекалила с въпроса за миграцията и даването на убежище на бежанци.

"Позволихме да бъдем изтикани в тази посока. Винаги съм казвала, че не можеш да спечелиш в дясно това, което можеш да загубиш в центъра. Резултатите показват именно това", заяви тя, визирайки натиска от страна на AfD по темата.

Ако не друго, всички партии се обединяват около едно мнение - тези избори ще променят Бавария сериозно. Въпросът е колко сериозно и в каква посока...

Новините

Най-четените