Американската "Дивизия Атомвафен" - като "Ислямска държава", но за неонацисти

Въпреки че има доказателства за съществуването на германски клон на ултраекстремистката американска групировка "Дивизия Атомвафен" (AWD), експертите по контратероризъм в Германия и Европа знаят за нея от доста време.

Сега обаче германският вътрешен министър Хорст Зеехофер обяви, че разузнавателните служби "интензивно" наблюдават дейността на групата, което означава само едно - заплахата от AWD се засилва.

Най-непосредствената причина за вниманието на министъра е фактът, че депутатите от германския парламент Джем Йоздемир и Клаудия Рот, и двамата членове на Зелената партия, на 27 октомври са получили в мейлите си заплахи за убийство.

"Дори левите турски свине като теб вече влизат нашия списък", пише в мейла до Йоздемир. Подател е "atom11". Имейлът до Рот гласи: "В момента си второто име в нашия списък за отстраняване". И двете заплахи са подписани: "Искрено ваши, "Дивизия Атомвафен Германия".

Имейлите са част от дясната екстремистка вълна от омраза, която се върти из страната от месеци. За това говори и Томас Халденван, президент на германската агенция за вътрешно разузнаване - Службата за защита на конституцията.

"Има списъци с потенциални политически убийства. Съществуват смъртни заплахи. Има и други заплахи. Какво още трябва да ви представя?", коментира Халденван, допълвайки че няма как да се изключи опасността от бъдещи атаки. Той обяснява също така, че разузнаването следи множество потенциални терористи.

Проблемът със заплахите за убийства и саморазправа от крайнодесни елементи действително съществува в Германия и за това свидетелстват достатъчно случаи.

Според едно проучване 1 на всеки 5 германски кметове съобщава, че те или техните служители са били обект на заплахи. Всеки 50-и кмет пък твърди, че той или тя също са били нападнати физически.

Някои едва успяват да оцелеят. Хенриет Рекер изпада в кома след нападение от крайнодесен екстремист през есента на 2015 г., малко след като е избрана за кмет на Кьолн. В крайна сметка тя оцелява, но въпреки това на няколко пъти получава мейли със заплахи за убийство. Посланията завършват с нацисткия поздрав "Хайл Хитлер".

След това, през юни тази година, дойде отрезвителният шамар по проблема с неонацизма - убийството на политика от ХДС, подкрепящ промигрантските политики на канцлера Агнела Меркел, Валтер Любке. Заподозреният е 46-годишният Щефан Ернст и всичко по случая сочи, че това е първото убийство на германски политик от десни екстремисти от 1945 г. насам. Това също беше трагично доказателство, че думите могат да доведат до насилие.

За последните няколко месеца стотици заплахи от десни екстремисти достигат до политици, съдии, адвокати, активисти и журналисти. Подателите често наричат себе си "Вермахта" - по името на армията на Нацистка Германия. Друг възможен подпис е "Националсоциалистическата офанзива".

Много от съобщенията са изпълнени с граматически и правописни грешки, а някои включват гротескни искания, като конкретният политик или активист да се извини публично за действията или думите си.

Не е лесно да се определи кой стои зад анонимните съобщения. В повечето случаи дори не се разкрива адресатът, а броят на арестите досега е пренебрежимо малък.

Затова и не е ясно дали заплахите към политиците от Зелената партия действително идват от "Дивизия Атомвафен Германия". Но дори самият факт, че са подписани с това име, е от голямо значение.

По думите на Клаудия Рот, тя, като член на парламента, има своите начини да се защити. Проблемът идва за много местни политици, журналисти и активисти, които не се радват на подобна защита. Тя дава за пример и атаката от юни 2004 г. в Кьолн, когато 22 души бяха ранени от бомба с пирони, заложена от Националсоциалистическата подземна мрежа - неонацистка групировка, призната от германските власти за терористична клетка. Между 2000 и 2006 г. групата убива над 10 души, повечето от които са от турски произход.

Покрай възпоменателните събития покрай 15 години от този атентат, много жители от района на атаката получават писма със заплахи, подписани от AWD.

"Как трябва тези хора да се справят със страха си и с чувството, че не са добре дошли в Германия?. Или безброй мюсюлмани, чиито джамии са заплашени? Евреите, чиито институции трябва да бъдат охранявани?", коментира Рот.

Според нейния колега в партията Джем Йоздемир, срещу когото има заплахи не само от десни екстремисти, но и от турски националисти и активисти на кюрдската ПКК, е сериозен проблем, че държавата няма механизмите за справяне с подобни екстремисти. Той разказва как не службите, а негови съседи успяват да изгонят група турски националисти, шпиониращи апартамента му.

Той е на мнение, че първата стъпка трябва да бъде предоставяне на информация на засегнатите. Най-важното обаче, според него, е "ясно признание от държавата, че борбата срещу десния екстремизъм най-накрая е от най-висок приоритет" - нещо, което според него досега липсва.

Другият сериозен проблем е, че заплахите и действията на неонацистките групи еволюират. Според експертите новите послания със заплахи, подписани с "Дивизия Атомвафен", имат по-различни характеристики и стил, спрямо по-ранната крайнодясна пропаганда. Дори начинът, по който е написано името на групата, се различава от това как германския клон на AWD го записва в своите памфлети.

Но международната неонацистка група прави така, че дейността й да се усеща дори там, където тя не е активна. Тя е в състояние да намери последователи, които действат от името на идеологията на групата, просто използвайки името за по-голяма тежест.

Любопитното е, че този принцип се използва най-вече от терористичната група "Ислямска държава" и нейните "самотни вълци" - симпатизанти, които извършват нападения от името на групировката, понякога без дори нейното знание.

Сигурното е, че AWD е активна в Германия. Според известните досега данни групата действа заедно с още един клон на AWD, наречен "Дивизия Фойеркрийг", който има поне 10 членове. Германските симпатизанти на групата са били в контакт с американския й център още през 2017 г. Членовете на американската група пътували до Англия, Полша, Чехия, Украйна и Германия за потенциално установяване на клонове.

Последователите на AWD се борят за "расовата война". Те издигат в култ терористи като Андреш Брейвик, нападателя от Нова Зеландия и атентатора от Оклахома сити Тимоти Маквей. Целите, които групата си поставя, са създаване на хаос чрез насилие и нихилизъм, а впоследствие овладяване на положението. Предполага се, че в САЩ AWD имат десетки членове, като според някои оценки броят им надхвърля дори 100 души.

Неонацистката мрежа е организирана в независими клетки само с по няколко членове, в съответствие с принципа на "съпротива без лидер", който се отстоява от десетилетия от десни екстремистки идеолози като американския нацист Джеймс Мейсън. Феновете на "Атомвафен" си разменят в тайни чатове наръчници за оцеляване и водене на партизанска война, включително и инструкции за изграждане на бомби.

Важен момент са и специалните "Лагери на омразата", които се провеждат в пустинята на Невада и други подобни големи необитаеми площи. Те са водени от бивши военни, които обучават "кадетите" на стрелба, оцеляване, нападателна стратегия и т.н.

Това потвърждава предупреждението на европейската полицейска агенция Европол в скорошен поверителен документ - десните екстремисти се стремят да вербуват именно хора с военен опит или опит в полицията. Също така се търсят все повече връзки в глобален мащаб. Предложението на Европол е на тези крайнодесни радикални групи да се гледа като на пълнокръвни терористични клетки, способни да извършат големи актове на насилие.

Връзките на американските последователи на "Атомвафен" с Европа също бяха подчертани от инцидент на 28 декември 2018 г., когато Калеб Джеймс Коул, ръководител на клетка на AWD в американския щат Вашингтон, и един от лидерите на групата, пътуват от Лондон обратно към САЩ. Американските митнически служители намират снимки на мобилния телефон на Коул, на които се вижда как той и друг неонацист стоят с маски на "Атомвафен" пред мемориала на концентрационния лагер в Аушвиц.

Докато ФБР в САЩ има тенденция да бъде доста сдържана при обсъждането на разследванията си върху мрежата на AWD, британските служби са относително отворени относно заплахата.

"В Канада, САЩ, Южна Америка, Австралия, Скандинавия, Източна Европа и Германия има подобни групировки", заяви наскоро високо британски служител от отдела за борба с тероризма.

В Германия специално става ясно, че опити за установяване на клон на AWD има още от края на 2017 г., когато член на американската групировка посещава страната.

Той е бил в замъка Велсбург - култово място за нацистите по време на Третия райх. Малко по-късно се появява и първият (и единствен засега) пропаганден клон на германската издънка на групата. Видеото показва мъже, носещи характерните за AWD маски с черепа, докато компютърно променен глас обявява създаването на клон в Германия.

"Ние се подготвяме за дълга, последна битка в развалините, която скоро ще дойде. Ножовете вече се заточват", казва гласът.

Der Spiegel разполага с имейл от 2018 г., използван като средство за привличане на последователи на групировката в Германия.

"Не искаме да крием факта, че все още сме в началните етапи на формиране на германския отдел в Атомвафен", се казва в писмото. Авторите обаче твърдят, че имат „отлични контакти в САЩ“ и знаят точно какво искат: "Нашият фокус е върху насилието и убийствата, заедно с пропагандата, която води до такова насилие и убийства".

Неонацистите обявиха, че следващата стъпка ще бъде кампания, "която трябва да започне тази година". През ноември 2018 г. брошури, украсени със свастики, се появиха в Берлинския университет в Хумболт. Те призоват студентите да се подготвят за "най-бруталната гражданска война в историята" и да се присъединят към групировката, ако искат да са на правилната страна в тази битка.

Допълнителни кампании с брошури последваха в лекционна зала във Франкфурския университет и в края на май в Кьолн, в навечерието на годишнината от нападението от 2004 г.

Листовете са намерени във входа на сграда недалеч от мястото на бомбардировката и включват изображение на маскирана фигура, която обезглавява молещ се брадат мъж с брадва. Заглавието на листовката е: „Послание към мюсюлманите в Германия“, а в нея се казва, че "атаките ще започнат скоро".

Засега нападения все още няма. Няма обаче и заловени за заплахите и разпространението на нацистка идеология - нито в Кьолн, нито във Франкфурт, нито в Берлин.

Но след атаките в Крайстчърч, в Ел Пасо и в германския град Хале, служители на сигурността в Германия стигнаха до осъзнаването, че десният екстремизъм представлява глобална заплаха.

По-рано този месец правителството в Берлин представи девет точки програма за борба с десния екстремизъм. Сред списъка с мерки е изискването социалните мрежи да докладват заплахи за смъртта и речта на омразата пред нов отдел в рамките на Федералната полиция.

Програмата също така призовава за по-строги закони, по-добра защита за местните политици, повече полицаи и разузнавателни агенти и увеличаване на финансирането за предотвратяване на десния екстремизъм.

Голяма част от това е разумно, някои от мерките са закъсняли. Но ситуацията няма да се промени за една нощ и ще отнеме месеци, докато плановете станат реалност.

Новините

Най-четените