Изтощителната война за контрол над либийската столица Триполи продължава вече месец. Отнела е живота на най-малко 390 души, а близо 2000 са ранени, според данните на ООН. Хиляди мъже, жени и деца са принудени да бягат от домовете си, а населението се страхува, че боевете ще се увеличат в дните преди началото на свещения месец Рамазан.
Независимо от твърденията на воюващите страни - битката се води не заради идеологически мотиви, а заради жажда за власт. А външните сили се отнасят към Либия като към поредното "игрище" за разгръщането на нова прокси-война, в която се решават много по-мащабни конфликти.
Човекът, чиито сили държат Триполи под обсада, е фелдмаршал Халифа Хафтар. Преди 50 години като младши офицер той участва в преврата, който води Муамар Кадафи на власт.
Сега 76-годишният командир изпраща войската си през пустинята от Бенгази, за да завладее Либия за себе си.
Защитата на столицата се поддържа от разпокъсани военизирани групи, които поддържат преходното правителство, признато от ООН.
Хафтар, Москва и Рияд
Халифа Хафтар има множество приятели зад граница. Подкрепян е от Москва, но разчита и на мълчаливото одобрение от Париж, където се лекуваше преди година. Основните му поддръжници са Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства. Дни преди началото на офанзивата към Триполи, Хафтар се срещна с крал Салман и престолонаследника принц Мохамед бин Салман в Рияд. Това беше първата визита на либийски ръководител в двора на Саудитска Арабия от над петдесет години.
От своя страна, ОАЕ подкрепят силите на Хафтар с военновъздушна техника и близо 100 бронетранспортьори, според доклад на експерти към ООН. В него се твърди, че ОАЕ вероятно са помогнали на Хафтар да построи авиобаза в Ал-Хадим.
Една от машините, които подпомага силите на Хафтар, е произведен в Китай селскостопански самолет от серията АТ-802, който е трансформиран в лек щурмови самолет. ОАЕ са един от големите клиенти на този модел.
CNN цитира свои източник от региона, според когото властите на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства са договорили помежду си отпускането на около 200 милиона долара за военната кампания на Хафтар, като част от средствата са предвидени за купуването на оръжия. Нито едно от правителствата не потвърждават информацията за финансова помощ в Либия.
Противниците на Хафтар - т.нар. "Правителство на националното съгласие" - има признанието на ООН, но не разполага с много съюзници.
Откакто е поело формалното управление на Либия през 2016 г., контролът му се разпростира почти единствено върху столицата. Институциите му са разкъсани от вътрешни конфликти, а властта е поставена в зависимост от паравоенни сили, които не са нито правителствени, нито национални.
Хафтар и неговите съюзници обвиняват тези бойци в принадлежност към ислямски екстремистни групировки. Това твърдение се поддържа и от министъра на външните работи на ОАЕ Ануар Гаргаш, който обяви, че "екстремистки милиции провалят опитите да се намери политическо решение в Либия". Дипломатически източник от Обединените арабски емирства коментира пред CNN, че битката за Либия цели да прекрати катарското и турското регионално влияние - включително финансово - в региона.
Руският фактор
Не само враждите от Персийския залив се проектират върху територията на Либия. Руското присъствие в страната става все по-голямо.
През ноември Халифа Хафтар посети Москва, където се срещна с военния министър Сергей Шойгу. Според журналистката Мери Фицджералд "дипломатически Москва все още се старае да се представи като страна, която поддържа връзки с множество различни играчи в битката за власт в Либия" и все още не е поставила всички свои залози на един конкретен фактор.
Други анализатори обаче смятат, че Кремъл вече се е ориентирал към Хафтар, като дават за пример факта, че Русия блокира декларация на Съвета за сигурност на ООН, в която се призоваваше армията да спре военната си активност спрямо Триполи.
Досегашният ръководител на американското командване за Африка ген. Томас Уолдхаузер заяви пред Конгреса, че руските договорки с Хафтар са обвързани с опит за достъп до огромния петролен пазар на Либия, съживяване на оръжейните доставки и получаване на достъп до териториите по брега на Средиземно море.
От своя страна, администрацията на Доналд Тръмп изпраща противоречиви сигнали. На 7 април държавният секретар Майк Помпео обяви, че САЩ се противопоставя на военната офанзива на силите на Хафтар. Няколко дни по-късно обаче президентът Тръмп разговаря с Хафтар по повод "текущите контратерористични усилия". В съобщението на Белия дом се казваше, че Тръмп е признал "значителната роля на фелдмаршал Хафтар в борбата с тероризма и подсигуряването на петролните ресурси на Либия".
Дългогодишният наблюдател на процесите в Либия Джеф Портър коментира, че американската подкрепа на Хафтар би му позволила да започне да изнася петрол под своя контрол, без да се притеснява, че САЩ може да се опита да го спре.
Либийската история има и европейско измерение
Франция и Италия се атакуват помежду си, като досегашният председател на Европейския парламент Антонио Таяни обвини Париж за "историческите грешки", които са довели до тежкото състояние на Либия.
Франция твърди, че не е имала предварителна информация за плановете на Хафтар (което се оспорва от Рим), но все пак блокира опит за приемане на позиция на общо ЕС-ниво с призив за прекратяване на военната кампания. Либия е обект на интерес от френски, италиански и руски петролни компании.
Хафтар заплашваше отдавна да се насочи към Триполи. След като успя да консолидира властта си върху територии с големи петролни залежи в източната част на Либия, в началото на 2019 г. започна похода си на запад. Той отказва да приеме опитите на ООН за провеждане на национална мирна конференция.
"Хафтар вероятно иска да влезе в столицата като "спасител" на страната си. Вярва, че населението е уморено от хаоса и ще го подкрепи. Чувства, че водачите на военизираните групировки нямат желание за война. Но може би надценява възможностите си, а и подценява съпротивата в Триполи, казва Артуро Варвели от италианския Институт за международни политически изследвания.
Хафтар твърди, че целта му е да прочисти Либия от джихадистите и престъпните групировки. Проблемът е, че кампанията му не дава подобни резултати досега.
Анализатори от Уест Пойнт посочват, че "Ислямска държава" е започнала да възвръща позициите си в Либия след загубата на територията, която държеше през 2016 г. Терористичната групировка е възстановила способностите си, преструктурирала е организацията си и връща самочувствието си, се казва в доклад нa Лаклан Уилсън и Джейсън Пак от Центъра за борба с тероризма през март 2019.
В последното си съобщение лидерът на ИДИЛ Абу Бакр ал-Багдади поздрави привържаници на групировката, които организираха атент в Ал-Фукаха пред месец. Преди дни сили на ИДИЛ атакуваха база на Хафтар край Сабха, като броят на жертвите е стигнал до 9 души.
"Ислямска държава" се развива най-добре на територията на хаотични военни конфликти, които дават възможност на терористите да се внедрят и да завземат контрол над все повече ресурси.
Превземането на Бенгази отне на Хафтар няколко години. Дори да успее да завладее Триполи по-бързо, запазването на властта в страна като Либия може би няма да продължи твърде много.