"Кметът Пит" - така мнозина вече се обръщат, когато говорят за последната сензация в надпреварата на демократите за номинацията за президентските избори през 2020 г. 37-годишният Пит Бътигиг определено трупа позитиви в очите на мнозина за седмицата след обявяването на кандидатурата си за президент.
Той е млад, открит гей, който не се притеснява да демонстрира открито връзката със съпруга си, кметът на Саут Бенд - четвъртия по големина град в щата Индиана, бивш военен - част от военноморското разузнаване на САЩ, за 7 месеца изпратен да служи в Афганистан.
Освен това той е решен на всичко, за да постигне целта си - да въведе във властта едно ново поколение политици, които да обновят САЩ и да вкарат нов морал в политиката.
Той се радва на солидна подкрепа сред ЛГБТ общностите, сред голяма част от младите демократи и успява да краде от потенциалните гласове на всички големи кандидати като Джо Байдън, Камала Харис, Елизабет Уорън, Бето О'Рурк, Бърни Сандърс и т.н.
По думи на партийни функционери на демократите в Ню Хемпшир, за "кмета Пит" се получават повече молби за контакт от доброволци, отколкото за който и да е друг от кандидатите.
Според някои дори той успява вече да изтика другата млада звезда на демократите - Бето О'Рурк в борбата за всички онези гласове, носталгични за харизмата на Барак Обама. Биографията му, поведението му и говоренето за високи морални ценности определено успяват да му създадат момента на слава, в който някои хора започват да го виждат като първия открит гей президент на САЩ.
Може ли това да се случи?
В политиката нищо не е невъзможно и доказателства за това има много на брой. А наличието на истинска харизма, каквато Бътигиг очевидно притежава, е сред ключовите фактори, които оказват влияние в американската политика. И все пак - това далеч не е единственият фактор.
Самият той все още няма никакви обявени политики на сайта си. Там, освен мотивиращите му изказвания за бъдещето на американската политика и откъсване от погледа, вперен в миналото, няма почти нищо друго. Заедно, разбира се, с бутона за дарения.
Присъствието му в наистина големите и значими щати за демократите като Ню Йорк е буквално никакво поне към настоящия момент. А ръководителят на кампанията му е негов приятел от гимназията, без реален опит в президентските кампании.
И ако "кмета Пит" иска този момент на слава да не отмине, на него ще му трябва наистина стабилен екип с национално представителство, който да издържи натоварването на 9 месеца същинска кампания. Затова сегашният момент е решаващ за Бътигиг - той или ще успее да капитализира всички тези позитиви, които трупа в момента, или още преди първите дебати хората ще са свикнали с идеята за него и да са го вписали в пейзажа на надпреварата.
Фактът е, че той започва кампанията си с изключително нисък старт. Към момента членовете на екипа му са предимно в родния му Саут Бенд плюс отделни лица в Чикаго, Айова и Ню Хемпшир.
За да се случи този решаващ момент с организирането на голям национален екип обаче, ключови са финансите. Към момента той е успял да привлече за свой донор синът на големия консервативен медиен магнат Рупърт Мърдок - Джеймс. След продажбата на дяловете на Fox на Disney Джеймс Мърдок получи 2 млрд. долара от сделката и с тези пари той реши да напусне всички заемани от него длъжности. Още по-явно стана отделянето му от консервативно настроеното му семейството, когато преди дни подкрепи президентската кампания на Бътигиг.
Към момента той е успял да набере около 7 млн. долара дарения като той е предвидил за следващите месеци агресивен график със събития за събиране на средства. Това, допълнено от още по-агресивна медийна кампания, цели да изгради пълнокръвен медиен образ на Пит Бътигиг преди още да са започнали дебатите на демократическата партия.
Там целта е представянето на Бътигиг е изпъкне и той самият да засили чисто идейното си послание към гласподавателите. Което обаче е част от проблема. Досега той не дава ясна представа накъде точно лежат идеите му. И докато това не се изясни, няма как да стане ясно на какво точно е способен кметът Пит.
Единственият ясен момент е неговата сексуалност. Именно по тази линия той печели изключително много подкрепа.
За ентусиазираните крайни либерали идеята за първия президент гей е изключително силно притегателно послание. Още повече, когато става въпрос за първия кандидат в историята, който е част от ЛГБТ обществото на САЩ.
Той успя даже да влезе в задочен спор с вицепрезидента Майк Пенс, който е известен с ултраконсервативното си отношение към християнството, в което на хомосексуалността се гледа като на грях.
"Ако да съм гей е лично решение, то това решение е взето много над моята компетенция. И това е нещото, което би искал да разбере Майк Пенс. Ако той има проблем с това, което съм, то той няма проблем с мен, а с моя създател", заяви Бътигиг на ЛГБТ конференция във Вашингтон.
Дори по този параграф обаче има критици на кандидатурата на Бътигиг.
Много от жените лесбийки са на мнение, че той е просто "поредният бял мъж", който се кандидатира за изборна длъжност, без дори да има необходимия опит за целта. Много от тях държат на идеята на това жена да е кандидат на демократите пред това да подкрепят хомосексуален мъж.
Тази идея - че кметът Пит "краде" от възможността на по-способни жени като Елизабет Уорън или Камала Харис - се лансира вече сравнително често в някои либерални издания като Daily Beast.
Основният момент там е, че за седмицата, в която вече е официален кандидат, Бътигиг се радва на посветени специално на него публикации в издания като Politico и New York Times - нещо, с което опонентката му Камала Харис, която е смятана за основен претендент в надпреварата, не може да се похвали.
Преди изборите лявото в Америка изглежда все по-разделено и надеждата на партийните функционери е да намерят кандидата, който не просто ще може да спечели номинацията на партията, но и също така ще успее да победи Доналд Тръмп. Колкото обаче по-солидни и тежки са критиките към кандидатите на първичните избори, толкова повече намалява вероятността за крайна победа през ноември 2020 г.