Историята на 14-годишния Ахмед Мохамед от Тексас можеше да затихне набързо, ако водещите технологични компании, университети и лично американският президент Барак Обама не се включиха активно в защита на погрешка арестувания по подозрения за тероризъм тинейджър.
Ахмед изобретява ръчен часовник в домашни условия, който учител от гимназията му сметнал за взривно устройство. Така, вместо да покаже на своите съученици машината на времето, Ахмед е арестуван и принуден да отговаря на въпросите на полицията. Денят е 11 септември и появата на ученик - мюсюлманин с някакъв странен електронен предмет светкавично стига до полицията.
Той е изведен от гимназията с белезници и подложен на разпит, т.нар. „стандартна процедура", както обясни полицията в Тексас.
„Терористът" за един ден взриви социалните мрежи, а най-обсъждана тема беше силата на името - или какво може да ти се случи, ако се казваш Ахмед и живееш в един от най-войнствените американски щати, където притежанието на оръжие е разрешено.
Both of these photos were taken in Texas. Let that sink in for a moment. #IStandWithAhmed pic.twitter.com/NQCZ9rW2lw
— Muhammad ShehrOze ツ (@Shehr0ze) September 16, 2015
Ислямофобията в училище разбуни социалните мрежи, а в Twitter започна кампанията #IstandWithAhmed - десетки хора публикуваха свои снимки с най-различни часовници.
Последваха окуражителни за Ахмед коментари от страна на Марк Зукърбърг, Google и престижния Масачузетски технологичен университет.
„Готин часовник, Ахмед. Искаш ли да го донесеш в Белия дом", попита Обама в Twitter. Облечен с тениска на НАСА, ученикът даде импровизирана пресконференция за журналисти пред дома си в град Ървинг, с която прие поканата на Обама и съжали, че учителите са възприели погрешно изобретението.
Cool clock, Ahmed. Want to bring it to the White House? We should inspire more kids like you to like science. It's what makes America great.
— President Obama (@POTUS) September 16, 2015
„Направих часовника, за да впечатля учителката ми, но тя го възприе като заплаха за нея. Арестуваха ме за несъществуваща бомба. Това ме накара да се почувствам все едно не съм човек", каза момчето. Засега той не възнамерява да подава жалба за полицейско насилие или злоупотреби срещу него.
Родителите на Ахмед обаче не са толкова спокойни. „Синът ми беше наранен, унизен и арестуван неправилно пред очите на неговите приятели в училище. Това не е Америка", коментира бащата.