Иран заплашва с "открита война"

Открита война - с това външният министър на Иран Джавад Зариф заплаши в случай, че се стигне до американски или саудитски военни удари като отмъщение за ракетните нападения над Саудитска Арабия от миналия уикенд. Зариф също така предупреди, че при конфликт ще се бият "до последния американски войник".

В интервю за CNN иранският външен министър заявява, че Техеран се надява да избегне военния конфликт и властите там са готови на разговори с регионалните си съперници Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Той обаче беше категоричен, че към настоящия момент няма как да се седне на масата за преговори със САЩ, поне не и докато администрацията на Доналд Тръмп не представи пълно облекчение на санкциите, както беше обещано в рамките на ядреното споразумение за 2015 г., заявява топ дипломатът на Техеран.

Напрежението между САЩ и Иран е отбегнато още от встъпването на президента Доналд Тръмп на власт и решението му да изтегли Вашингтон от ядрената сделка. Оттогава насам САЩ наложи над 1000 индивидуални санкции срещу Техеран, които стигнаха дори до петролно ембарго този май. Самият Зариф също е санкциониран.

Поредната ескалация обаче дойде, след като през уикенда петролни съоръжения на Саудитска Арабия бяха ударени с ракети. Външният министър отрече за пореден път участието на Техеран в ударите.

По негови думи обаче йеменските бунтовници хути, които се ползват с подкрепата на Иран и които сега поеха отговорност за атаката, имат всички военни и логистични способности сами да проведат такава сложна операция, която блокира половината от производството на петрол в кралството.

Въпреки това Зариф не даде никакви доказателства, че именно хутите са изстреляли дроновете и ракетите.

„Не мога да имам никаква увереност, че те са го направили, защото току що чухме тяхното изявление. Знам, че ние не сме участвали в това. Знам, че хутите публикуваха изявеление, с което поемат отговорност за атаките", заяви иранският дипломат.

На пресконференция в сряда говорителят на Министерството на отбраната на Саудитска Арабия Турки ал-Малки заяви, че са намерени няколко ракети, които са пропуснали целите си, и те са иранско производство. По негови думи разследванията разкриват, че дроновете и ракетите, използвани за нападението, вероятно са изстреляни от северната част на Саудитска Арабия, а не от посоката на Йемен, която се намира на югозапад от страната.

Атаката действително повиши допълнително напрежението, а барабаните на войната се чуват все по-отчетливо. Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова служителите на Пентагона да планират потенциален отговор на агресията срещу техния партньор в Персийския залив. Самият той написа в профила си в Twitter, че САЩ са подготвени за удар, но чака управляващите в Саудитска Арабия да вземат решение за атака.

Междувременно държавният секретар на САЩ Майк Помпео, който беше първото официално лице, което посочи Иран като виновник за нападението, в момента е в Персийския залив на посещение на лидерите на Саудитска Арабия и ОАЕ.

В отговор на това обаче Иран е готов на открита война, както каза и Зариф, запитан директно от CNN.

"Правя много сериозно изявление относно защитата на нашата страна. Правя много сериозно изявление, че ние не искаме да участваме във военна конфронтация", заяви Зариф и добави, че военен отговор, базиран на "измама" за атентатите през уикенда, ще доведе до "много жертви". "Няма да ни мигне окото, за да защитим територията си", каза дипломатът.

Ключът за евентуални преговори за деескалиране на ситуацията се крие в отмяната на санкциите, стана ясно още от думите на иранския външен министър. Техеран настоява за обещаните в рамките на ядрената сделка икономически облекчения за страната, иначе отхвърля възможността за каквито и да е преговори с Вашингтон.

"Вече имаме сделка със САЩ, която постигнахме преди няколко години. Защо трябва да предоговаряме сега? Защо трябва да започнем нещо друго, което отново може да бъде невалидно след година и половина", коментира Зариф, но все пак остави вратичка за преговорите при евентуалното освобождаване от определени санкции.

"Ако отменят санкциите, които те наложиха незаконно, това е различна ситуация. Тогава бихме разгледали възможността за разговори", казва той.

Реално санкциите върху икономиката на Иран са един от най-големите проблеми за сегашното правителство. Вашингтон използва меката си сила, за да убеди и партньорите си да натиснат Иран, принуждавайки властите на страната да блокират до голяма степен намесата си в други страни от региона.

Това беше именно и основната причина на администрацията на Доналд Тръмп да се изтегли от ядреното споразумение, според което големите световни икономики опрощават малко по малко отдавна вече наложените санкции над иранската икономика в замяна на блокирането на ядрената програма на Техеран.

Според екипа по външна политика на американския президент обаче това освобождаване на икономически ресурс за Иран помага на страната да се меси все по-дълбоко в политиката на държавите от региона, създавайки допълнително напрежение там (и накърнявайки интересите на локалните партньори на САЩ). Затова и Вашингтон се изтегли от споразумението и дори тръгна да налага сериозна икономическа блокада върху Техеран.

Американските санкции осакатиха икономиката на Иран, което доведе до падане на местната валута и до скок на цените. В момента икономиката на страната се е свила и вече има недостиг на храни и лекарства, който тепърва ще се задълбочава. Според Зариф обаче това не е било достатъчно, за да постави страната "на колене", макар че протестите вече не са рядкост в големите градове.

Външният министър трябва да придружава президента Хасан Рухани на посещение в Общото събрание на ООН в Ню Йорк по-късно този месец. Рухани обаче заяви, че може да отмени явяването си, ако визите за делегацията му не бъдат издадени незабавно. Към момента това все още не е станало.

По-рано тази година Зариф изненадващо подаде оставката си от поста, но впоследствие я оттегли бързо. В интервюто пред CNN той обясни действията си, заявявайки, че те са били провокирани от личен инцидент, но след като е получил уверения, че няма проблем за него да продължи работата си, е отменил оттеглянето си от поста.

Топ дипломатът на Иран, който през студентството си прекарва няколко години в САЩ, а по-късно се връща и като посланик на страната си в ООН, заявява, че Америка малко му липсва сега, когато името му е в списъка със забрана за влизане в страната. Но той казва, че копнее за дните на "рационално" разработване на политика.

"Това, което ми липсва, е рационалността. Това, което ми липсва, е благоразумието. Мисля, че САЩ заслужават да бъдат по-рационални", каза Зариф.

#1 Ecstas 20.09.2019 в 07:56:50

Ще отговори с надупване

#3 explorer 20.09.2019 в 10:16:16

деде, битката е и винаги е била за Израел и Ерусалим. От събитията описани в Изход, та до наши дни и докато не дойде Господ.

Новините

Най-четените