Иронията на турския "кръстоносен поход" заради изчезнал журналист

На 2 октомври Джамал Хашоги е видян да влиза в саудитското консулство в Истанбул, Турция. Оттогава саудитският журналист и дисидент е изчезнал безследно.

Но страховитите подробности какво се е случило с колумниста на Washington Post идват основно от неназовани представители на турските служби за сигурност и не оставят особено съмнение за съдбата на Хашоги.

Историята на изчезването на Хашоги привлече вниманието в столиците на Запада и медиите, както и на многото съюзници и противници на саудитците на тези места.

Иронична нотка в тази история е, че подробностите за изчезналия журналист идват от Турция, която при управлението на президента Реджеп Ердоган смаза дисидентството и практически унищожи свободната преса като хвърли в затвора поне 27 журналисти - бройка, достигната до този момент само от Египет.

Реакцията на Анкара на изчезването на Хашоги може да бъде разбрана като цяло по два начина: демонстрация на трудните отношения с арабския свят заради подкрепата от Ердоган за "Мюсюлманско братство" и неговите съюзници и като знак на уважение от турския президент към саудитското кралско семейство, което е пазител на свещените места на исляма.

За да се разберат отношенията на Ердоган с арабския свят, трябва първо да разберете неговата Партия на справедливостта и развитието (AKP), движение, което съчетава елементи на социалния ислямски консерватизъм с консервативната политика.

Убеждението на AKP е, че само тези партии в мюсюлманските държави, които се придържат към същите възгледи, са истински, коментира Сонер Кагаптай, директор на програмата по изследвания на Турция във Вашингтонския институт за близкоизточна политика.

Другите политически идеологии се възприемат като чужди.

Това обяснява силната подкрепа от Ердоган за "Мюсюлманско братство" и неговите съюзнически партии в региона, когато започна "Арабската пролет" през 2010-а. "Той приема само тях като автентични, присъщи на страната, а всичко останало като внесено отвън", казва Кагаптай, който е автор на "Новият султан: Ердоган и кризата на модерна Турция".

"Така че Турция си изигра зле картите при арабските бунтове и когато партиите около "Мюсюлманско братство" изгубиха и Турция изгуби".

В резултат на това държавите в региона възприемат Ердоган, наравно с Катар, като основен поддръжник на "Мюсюлманско братство". Не е случайно съвпадение, че Катар е подложен на блокада от предвождан от саудитците съюз заради обвинения в подкрепа на терористични групи. Турция и Иран са негови основни съюзници в тази криза.

Ердоган също възприема Турция като поддръжник на "Мюсюлманско братство", казва Кагаптай. В резултат на това Турция е станала едно от най-безопасните места в света за членове на "Мюсюлманско братство" и други дисиденти от Египет до Персийския залив и Сирия.

Но изчезването на Хашоги и, ако се вярва на огласената от турците информация, убийството му от саудитски екзекуторски отряд в консулството, са смразяващ обрат на събитията.

"Случилото се вероятно е предизвикало тръпки у дисидентите от Египет и страните от Персийския залив, намиращи се в Турция, защото то показва, че те не са реално в безопасност в Турция", коментира Кагаптай.

Затова смята, че Ердоган трябва да намери начин, по който, независимо как ще се измъкнат саудитците от тази ситуация, ще стане напълно ясно, че това няма да се повтори. Причината е, че това дълбоко ще подкопае замисъла на Ердоган да поддържа лостове за влияние срещу Египет и държавите от ССАДПЗ като подкрепя опозицията, основно като приютява дисиденти от "Мюсюлманско братство".

ССАДПЗ е абревиатура за Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив, регионален блок от арабски страни.

Връзките на Ердоган с арабския свят може и да са напрегнати, но подходът му към Саудитска арабия е различен. Турският президент е набожен консервативен сунитски мюсюлманин и уважава саудитския крал Салман като пазител на двете свещени джамии на исляма.

Разкритията около случая с Хашоги са белязани не само от анонимността им, но и от факта, че никой висш представител на турските власти официално не говори за случая, и самият Ердоган предимно запазва мълчание, вероятно с надеждата да изникне елегантно решение, което да позволи на всички да запазят достойнство и имидж.

И може би сме близо до такова решение.

Американският президент Доналд Тръмп изпрати в понеделник държавния секретар Майк Помпео в Саудитска Арабия и "други места, ако е необходимо", за да търси решение на безизходната ситуация със съдбата на Хашоги.

"Няма да оставим нищо неразкрито. И все пак кралят категорично отрича да е знаел каквото и да е за това", каза Тръмп пред репортери в понеделник. "Може би и реално не е знаел. Не искам да гадая какво става в главата му, но ми звучеше сякаш убийството е извършено от действащи на собствена глава убийци. Кой знае? Ще се опитаме да стигнем до истината много скоро, но от негова страна имаше категорично отхвърляне да е замесен".

Ердоган все още се надява саудитците да изберат "изхода" и да обвинят "действащи самоволно елементи" или "дълбоката държава" (тайните служби) и да "пожертват някоя важна фигура" заради убийството на Хашоги, коментира Кагаптай.

Турският президент не иска разрив на отношенията със саудитците, заради уважението му към саудитския крал, както и защото това почти гарантирано ще нанесе тежки щети на и без това крехката турска икономика.

"Така че не бих останал изненадан, ако тази реторика за 'действали самоволно елементи' продължи, и Ердоган също я възприеме", казва Кагаптай.

"Също така не бих бил изненадан, ако след края на този скандал, саудитците помогнат на Турция финансово и икономически".

#1 straight 22.10.2018 в 09:53:32

Имам чувството, че ползвате Google translator за превод на материали. Толкова е нескопосано, че на моменти не може да се чете. Срамота.

Новините

Най-четените