Твърде често на тийнейджърите прибързано се гледа като на апатични и егоцентрични.
Но в света се надига ново поколение млади активисти, което доказва, че много млади хора всъщност са дълбоко загрижени и ангажирани със социални, политически и екологични проблеми. Не само това, но и са готови да направят нещо по въпроса.
Сред тях са и тези петима млади души, чиито действия вече дават своето отражение – върху държавите, в които живеят, или върху света като цяло:
Грета Тунберг
Родената през 2003-а шведска активистка се превърна в един от водещите гласове в дискусиите около глобалните климатични промени.
През 2018-а й идва идеята да създаде училищно стачно движение, след като през август същата година е организирала своя собствен, самотен протест – и то на стъпалата на сградата на шведския парламент в Стокхолм. На 15 март т.г. повече от един милион ученици се присъединиха към нейния бунт и излязоха от класните си стаи като протест срещу липсата на мерки за борба с промените в климата.
"След като нашите лидери се държат като деца, ние ще трябва да поемем отговорността, която те трябваше да поемат много отдавна", каза Тунберг по време на среща на ООН за климатичните промени, проведена миналата година. По думите на шведската тийнейджърка младите трябва да разберат "какво им е сторило по-възрастното поколение", каква каша е създало то и че на младите се пада да я оправят и да живеят с нея.
Грета Тунберг открито говори за това, че аутизмът й е оформил нейния активизъм. Наскоро тя се присъедини към протестите на младите британски еколози - Extinction Rebellion в Лондон, и изнесе реч в Камарата на общините на британския парламент.
Малала Юсафзаи
Когато е на 11, Малала Юсафзаи написва и публикува анонимен дневник за живота си в Пакистан под властта на талибаните. Блогът й скоростно привлича огромно внимание и скоро след това тя започва да говори и публично за нуждата от това момичетата да имат по-добър достъп до образование.
Три години по-късно животът й се променя. Като реакция срещу нейната дейност като активист, на 9 октомври 2012-а Юсафзаи е простреляна в главата от представител на талибаните. Това се случва в автобус, в който момичето пътувало малко след като е имало изпит.
Опитът за убийство е неуспешен и не успява да я спре. Нещо повече – привлича още повече внимание върху нея. Основава неправителствената организация Malala Fund, която се бори за достъпа до образование на момичета, а през 2013-а написва и книга, която е издадена и на български.
Тя се появява на корицата на списание Time, а през 2014-а става най-младият човек, който някога е печелил Нобелова награда за мир.
По време на речта, с която приема наградата, Юсафзаи посочва, че отличието не е само за нея, а е за "забравените деца, които искат образование, уплашените деца, които искат мир, безгласните деца, които искат промяна". Допълва, че се застъпва за техните права и цели да направи така, че гласът им да бъде чут.
Ема Гонзалез
През февруари 2018 г. стрелец влиза в гимназията "Марджъри Стоунман Дъглас" в американския град Паркланд, щата Флорида. Жертви на изстрелите му през този ден стават 17 души.
Много от тийнейджърите, които оцеляват след нападението, започват национална кампания, която има за цел да сложи край над насилието, причинено с огнестрелни оръжия.
По това време Ема Гонзалез е едва 18-годишна. Тя бързо се проявява като един от лидерите на това ново движение и основава групата, призоваваща за по-сериозен контрол над огнестрелните оръжия Never Again MSD ("Никога повече МСД").
Гонзалез изнася силна реч през март 2018 г. по време на Марша на нашия живот, който се провежда в столицата на САЩ Вашингтон. Тогава младата жена прочита имената на своите загинали съученици и след това мълчи в продължение на няколко минути. Накрая обяснява, че малко повече от шест минути – времето и на сцената - са били необходими на стрелеца, за да убие своите жертви.
След стрелбата и кампанията, започната от Ема и нейните съученици, законотворците в щата Флорида приемат закон, носещ името на гимназията. С него минималната възраст, необходима за закупуване на огнестрелно оръжие, се вдига от 18 на 21 години и се въвежда тридневен период на изчакване за получването на повечето оръжия.
Джак Андрака
Едва 15-годишен, американският гимназист създаде нещо, което изглежда като нов, евтин начин за ранно засичане на рак на панкреаса.
За изобретението си Андрака печели 75 000 долара по време на Международния панаир за наука и инженерство на Intel. Самият младеж обяснява, че идеята му е дошла от четенето на свободно достъпни научни разработки, които е открил онлайн.
Създаденият от него тест представлява лента филтърна хартия, покрита с разтвор от карбонови нанотръби и специално антитяло, посочва Wired. Тестът се нуждае от количество кръв, равняващо се на една шеста от капка.
Въпреки всичко, някои хора, включително и самият Андрака, посочват, че макар това изобретение да е вълнуващо, то за момента остава по-скоро "доказателство за концепция", отколкото завършен продукт. Тестът все още преминава през изпитания, които имат за цел да докажат неговата приложимост.
Амика Джордж
Нейната история като активист започва след като прочита как благотворителна организация, която обикновено осигурява женски хигиенни продукти на момичета в Африка, е трябвало да пренасочи част от доставките към британския град Лийдс. Причината е, че там има момичета, които не могат да си позволят да си купуват такива продукти.
Това кара Амика да реши, че иска да направи нещо, за да се бори с този специфичен тип бедност в родната си Великобритания.
За целта тя основава организацията #FreePeriods, когато е едва 17-годишна. Освен това организира протест пред сградата на британското правителство, при който 2000 души се обличат в червено и призовават правителството да предприеме някакви действия.
Оказаният натиск дава резултат – правителството на Великобритания обяви през март, че ще осигури финансиране за безплатни хигиенни продукти за момичета във всички английски училища и колежи.
Самата Амика споделя, че за нея кампанията #FreePeriods е показала как "една ядосан тийнейджърка" може да доведе до политическа промяна изцяло чрез активизъм и силата на интернет да свързва не по-малко гневни, еднакво мислещи хора.