#MeToo скандал порази върха на ООН

Служителката на Организацията на обединените нации (ООН), която твърди, че е била сексуално тормозена от висш ръководител, за пръв проговори публично. Мартина Бростром твърди, че й е било предложено повишение, ако приеме извинение от нападателя си, и също така казва, че ООН не е приела сериозно нейното оплакване.

Бростром обвинява заместник-главния секретар в ООН д-р Луиз Лорез в това, че я е сграбчил в асансьора на хотел, целунал я е против волята й и се е опитал да я завлече в стаята си.

Инцидентът е станал през 2015 г. От своя страна Лорез отрича нещо подобно да се е случвало.

"Молех му се и правех всичко възможно просто да остана в асансьора", разказва пред CNN Бростром, която е политически съветник в UNAIDS - глобалната програма на ООН в областта на борбата със СПИН.

Лорез е обяснил, че е съдействал по време на 14-месечно разследване, изводът от което бил, че обвиненията на жената не могат да бъдат доказани. От своя страна Бростром определя разследването като "крайно недостатъчно".

Лорез, който освен всичко е и заместник-изпълнителен директор на UNAIDS, напуска ООН в края на тази седмица, когато изтича договорът му. От организацията твърдят, че решението за напускане е негово. Говорител на UNAIDS посочва, че разследването по твърденията на Бростром е протекло по процедура и тя е добре дошла да обжалва.

Бростром е една от трите жени, които описват сходни преживявания с Лорез.

Друга от тях е Малая Харпър, която твърди, че Лорез я е нападнал по сходен начин в хотел през 2014-а. Трета жена разказва за нападение отпреди няколко години, но иска да запази анонимността си заради сегашната си работа.

Няколко души, приближени на ръководителя на UNAIDS Мишел Сидибе, твърдят, че неколкократно са предупреждавали шефа си за Лорез през последните три години. По време на служебно събрание в края на февруари, от което има запис, Сидибе отрича да е бил предупреждаван. Той също така хвали решението на Лорез да напусне ООН и го определя като "смело". В същото време атакува служители, които говорят открито за сексуален тормоз в ООН, казвайки, че "те нямат морален подход".

Обвиненията са доста иронични, защото докато програмата за ХИВ/СПИН на ООН от години промотира израстването на жените като основен начин за слагане на край на епидемията от болестта, няколко активисти и бивши служители на организацията посочват, че тя дълго време защитава мъж на висок пост, засипван с обвинения в сексуален тормоз.

Тези критици на ООН казват, че организацията се е провалила в това да вземе насериозно обвиненията, приемайки за приоритет собствената си репутацията вместо задължението си да защитава своите служители. Същевременно ООН твърди, че удвоява усилията си в борбата с тормоза и подкрепа на хората, които съобщават за такъв.

Стивън Луис е бивш служител на важен пост в УНИЦЕФ, който сега ръководи неправителствена организация в сферата на борбата със СПИН. Той твърди, че хората на важни постове в ООН споделят виждането, че репутацията на организацията е неприкосновена. "Налице е разбирането, че при никакви обстоятелства не можеш да застрашиш ООН", казва Луис, който подкрепя Бростром в казуса.

Обвиненият д-р Луиз Лорез. Снимка: Getty

Конференцията в Банкок

Още преди да пристигне в Банкок, Тайланд, за конференция през май 2015-а, Мартина Бростром е знаела, че трябва да внимава с Луиз Лорез. Той имал навика да отпуска ръка "върху косата ти и да те държи за врата", разказва тя, спомняйки се особено неприятна случка.

По време на конференцията в Банкок двамата провели неохотен разговор по работа, след което се качили в асансьора на хотела. В този момент Лорез се навел над нея. Избутал я към стената и "наврял език в устата й". През това време опипвал тялото й, включително и гърдите.

"Вратата на асансьора се отвори и той насила се опита да ме измъкне от него и да ме завлачи през коридора до стаята си", разказва Бростром. По думите й Лорез казвал "Ела, ела в стаята ми".

Жената успяла да се измъкне, избягала обратно в асансьора, а след това и в собствената си стая. Неин колега, с когото Бростром е говорила същата вечер, разказва, че нападнатата е била "много смутена". Майката на Бростром, нейният пряк ръководител и други двама колеги, които също са разговаряли с нея, посочват, че тя е "била разстроена, плачела и била объркана", посочва се в разследването по случая.

Бростром обаче не подава официално оплакване веднага. Обяснява, че се е страхувала, че обвиненията й няма да бъдат приети насериозно или че ще последват санкции срещу нея.

Година по-късно тя неформално информира Сидибе, шефът на UNAIDS, за случая – нещо, което той отрича. Още няколко месеца по-късно – около година и половина след предполагаемото нападение – става ясно, че нова организация на работата ще направи Лорез един от преките ръководители на жената. Бростром иска от Сидибе да започне разследване по случая и той го прави.

Жената казва, че е в платен болничен през по-голямата част от времето от април миналата година досега. Според резултатите от медицински преглед от юни 2017-а, тя страда от посттравматичен стрес.

"Това, което ми се случи, как не се справиха със ситуацията… Това не трябва да се случва на никоя друга жена", казва Бристром.

Тайно разследване

В интервюта с разследващите Лорез отрича да е имало нападение и описва всичко като "фалшива история". Първоначално той предполага пред разследващите, че Бростром е пила повечко, след което му е казала нещо, което той за кратко е сметнал за попадащо в обхвата на тайната между лекар и пациент.

Лорез намеква, че Бростром е говорила за това "как се държи сексуално" и му е казала "никога не би могъл да се справиш с мен". Лорез също посочил пред разследващите факта, че Бростром в момента е във връзка с тогавашния си ръководител.

Бростром твърди, че не е била пияна, че никога не е била пациент на Лорез и никога не е обсъждала с него сексуалните си предпочитания. Определя препратката, която Лорез е направил за сегашната й връзка, за опит да "отвлече вниманието от това, което наистина има значение". Обяснява, че връзката й с тогавашния й шеф се е развила като "последствие от това, което й се е случило" и от подкрепата, която мъжът й е предложил.

Сходно обвинение

Малая Харпър, която преди е ръководила програмите на UNAIDS в Уганда и Кения, разказва, че замалко да падне от стола си, когато за пръв път чула обвинението на Бростром. Причината е, че по думите на Харпър, Лорез е нападнал и нея по почти същия начин. Това е станало година по-рано в друг хотел.

"Той се качи в асансьора с мен, след това се приведе, целуна ме, но си мисля, че една целувка трябва да е по взаимно съгласие", разказва тя.

Трета жена, която все още работи в ООН и иска да остане анонимна, описва много сходен инцидент с Лорез. Тя разказва, че мъжът се е опитал да я притисне и да я целуне, като през това време я опипвал и вкарал ръцете си под блузата й.

Според бивши служители на ООН поведението на д-р Луиз Лорез е "станало повод за шеги в Женева". Когато някой забележи млади жени с къси поли, следвали коментари от рода на "О, Луиз трябва да е наблизо".

Самият Лорез е отказал да даде интервю пред камера. Вместо това е предоставил официална позиция на CNN, в която твърди, че е "съдействал напълно при независимото разследване и е предоставил доказателства" за своята невинност. По думите му не е имало доказателства, които да потвърждават обвинението срещу него. Той отрича и обвинението на Малая Харпър, като дори казва, че е "изненадан" да го чуе. Харпър никога не е подавала официално оплакване.

Предложение за повишение

Бростром твърди, че месеци след като разследването по нейния случай започнало, шефът на UNAIDS Сидибе я притиснал по време на пътуване до Стокхолм. Той искал тя да се откаже от случая и да приеме извинение от Лорез в замяна на повишение.

Сидибе отрича пред разследващите, че Лорез е искал да се извини. Признава, че е казал на Бростром как ще е добре да се "намери изход", който ще защити организацията. Имайки предвид, че той бил много доволен от работата на жената и тя е говорила за евентуално свое повишение, Сидибе си спомня, че е казал как "двамата трябва да проведат разговор и да разберат как това може да еволюира по различни начини".

Бростром твърди, че с реакцията си ясно е показала, че няма да приеме такова предложение. Сидибе е обяснил пред разследващите, че се е съгласил "разследването да продължи".

От своя страна обвиненият Лорез не е искал да се извинява, нито да се среща със Сидибе или Бростром. Вместо това искал "пълно разследване", вярвайки, че то е в негов интерес. Говорител на UNAIDS отрича Сидибе да е предлагал на Бростром повишение и повтаря, че шефът на организацията не е имал роля в изхода на разследването.

Според защитника на Бростром е "лудост", че Сидибе е бил както свидетел по разследването, така и човекът, който според изводите от това разследване е трябвало да вземе някакви мерки. В крайна сметка Сидибе прехвърля отговорността си по случая на свой заместник.

Изпълнителният директор на UNAIDS Мишел Сидибе. Снимка: Getty

Кариерни амбиции

Хора, които работят или са работили в ООН, твърдят, че е възможно Сидибе да е бил разтревожен от случващото се около Лорез не за друго, а заради това, че случаят ще "отрови" собствените му бъдещи възможности. През годините Сидибе се е надявал, че един ден ще стане президент на родната си държава Мали, ръководител на Световната здравна организация или дори генерален секретар на ООН. Нито едно от тези неща обаче не се е случило до момента.

По време на работна среща в края на февруари, Сидибе отрича да е бил предупреждаван за поведението на Лорез. Трима различни души са коментирали пред CNN, че са направили точно това, като първото предупреждение е от юли 2015-а – малко след предполагаемото нападение над Мартина Бростром.

"Първото нещо, което казах на Мишел (Сидибе) беше "заместник директорът ти е сексуален хищник и всеки го знае"", казва бивш служител на UNAIDS, който също желае да остане анонимен заради сегашната си позиция.

"Недостатъчни доказателства"

Продължилото 14 месеца разследване по обвиненията на Бростром завършва с извода, че Лорез не е отговорен за нищо и няма доказателства за твърденията на жената. В хотела не е имало запис от асансьора. Според разследващите няма "достатъчно доказателства", че Лорез е упражнил сексуален тормоз над Бростром.

В края на доклада обаче ръководещият разследването препоръчва на Лорез да бъде припомнено за политиката на ООН срещу сексуалния тормоз – един вид "превантивна мярка".

"Мечтаната за мен работа се превърна в кошмар", казва самата Бростром. "Има колеги, които спряха да ми говорят, приятели, които ми обърнаха гръб, просто защото говорих за това, което ми се случи", коментира тя.

Би желала да се върне в ООН, ако "правилата се прилагат", тъй като смята, че борбата с ХИВ/СПИН е нейно призвание. Все още вярва в мисията на ООН - да води с примера си. Но в последния си имейл до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, Бростром е определила себе си като "двойна жертва". Първо, сексуална жертва на Луиз Лорез, а след това и професионална жертва на Мишел Сидибе.

#1 iii_krv 30.03.2018 в 22:37:53

Е па, доебало му са на пича и рекъл да опита, кво толкова!?

Новините

Най-четените