Ръстът на случаите на COVID-19 в Европа доведе до въвеждането на нови ограничителни мерки - във Франция, Германия, дори в България. Всичко това - поне на теория - върви с наказания за неспазване на ограниченията и контрол от страна на властите.
Не и в Упсала.
Градът, разположен в източната част на Швеция, се намира недалеч от столицата Стокхолм и има население от около 170 хиляди души. Те миналият вторник попаднаха под обхвата на частично затваряне - Упсала стана първият град в Швеция, в който местните власти затегнаха мерките с цел да се ограничи скока в случаите на коронавирус и да се отпусне натиска върху болничните заведения.
Така на жителите на града е казано да избягват ползването на обществен транспорт и социалните контакти с хора, извън тези, с които живеят.
Два дни по-късно - четвъртък, 22 октомври - на вратите на автобусите се появяват знаци, които казват на пътниците да се качват "само ако им се налага". Постери по кофите за боклук съобщават, че "опасността не е отминала".
Това не се различава от други градове из Европа, в които също бяха въведени локални мерки. Разликата обаче е в подхода на властите в Упсала, където спазването на ограниченията е изцяло доброволно.
Там няма хора, които да проверяват защо някой се е качил в градския транспорт. Ресторантите и магазините остават отворени за тези, които искат да влизат в тях, и нищо не застрашава онези, които искат да се събират на групи.
Властите просто казват на хората да не правят едно или друго нещо и се надяват, че те ще се съобразят с чутото.
С около 1500 са скочили новите случаи на коронавирус в Упсала между 1 и 28 октомври. Целта на местните мерки, естествено, е да спрат новия ръст на случаите. Пред властите в Швеция - както и за онези по света, които ще гледат развитието на този експеримент - остава въпросът дали може да се разчита на личната отговорност на хората, за да се обърне негативният тренд.
Подходът към коронавируса, който страната избра през пролетта, получи както похвали, така и остри критики. За разлика от други държави там нямаше пълно затваряне, което позволи на вируса да се разпространи и да достигне до домове за възрастни хора. Именно там се случиха половината от смъртните случаи в Швеция.
В същото време има мнения, че по-лекият подход на Швеция може да е имал позитивно отражение върху душевното здраве на жителите на страната, както и върху образованието, тъй като там училищата останаха отворени. Някои представители на шведските власти вярват, че когато дадат на гражданите усещането за повече контрол върху ситуацията, ще се постигне по-масово съобразяване с мерките за по-дълго време.
През първата седмица на новите мерки в Упсала е имало признаци, че те може би работят, посочва "Политико". Собственици на магазини казват, че са усетили рязък спад в броя на клиентите в сравнение с дните преди мерките. Повечето автобуси из града са по-празни от обикновено. Нощни клубове отлагат повторното си отваряне, след като веднъж вече са затворили през пролетта. Отлагат се събития и публични прояви.
А местните очевидно са сравнително добре настроени спрямо мерките. Един от тях - 33-годишният Давид Бьоргстиг, обяснява, че с оглед на увеличението на случаите е било ясно, че "нещо трябва да се направи" и "нещата не могат да продължават както преди".
Упсала стана един от примерите за влошаване на положението в Швеция през последните седмици. Още в края на лятото там се появяват клъстери на заболяването, след като студентите се завръщат в университетския град и започват да организират партита и да участват в спортни събития. Това води до нарастване на броя на случаите в града. Така на 20 октомври статистиката показва, че броят на болните на 100 000 души население е двойно по-висок в сравнение с този в цяла Швеция.
Андерс Тегнел, главният епидемиолог на Швеция, тази седмица коментира, че опитът да се постигне стаден имунитет е "безполезен и неморален".
Die Zeit съобщава, че Тегнел коментира още, че прехвърлянето на инфекция като COVID-19 не може да бъде напълно спряно през ваксина. Епидемиологът беше основният човек зад по-лекия подход на Швеция през пролетта, довел до спорни резултати.
По данни на Световната здравна организация Швеция има над 115 хиляди потвърдени случая на COVID-19 от началото на пандемията, както и над 5900 починали с положителна проба за вируса.
Що се отнася до новите "насоки" в град Упсала, те ще останат в сила до 3 ноември, а други, подобни мерки ще се прилагат и в други части на страната с висок ръст в броя новозаболели. А ако този доброволен подход не даде резултат, ще се "обсъждат други варианти", коментира Тегнел, макар да не е ясно какви точно ще бъдат те.
Здравният министър Лена Халенгрен посочва, че пандемията не е отминала и "не е време за отпускане и организиране на големи партита".
За момента мерките в Упсала са просто повторение на това, което беше казано на шведите още през март - стойте на разстояние едни от други и избягвайте масови събирания. Надеждата обаче е, че когато посланията бъдат повторени, а призивите засилени в конкретен град, това ще доведе до по-добри резултати.