Това полицията да тормози независими и опозиционно настроени журналисти в Русия далеч не е новина. Но когато поредицата от обиски в домовете на журналистите от независимата руска медия "Проект" идва само часове, след като там е публикуван обширен материал за съмнителните имотни притежания на близките на вътрешния министър на страната, нещата приемат малко по-различен вид.
В Москва, един от най-скъпите градове в света, има скъпи квартали, още по-скъпи квартали и непосилно скъпи райони. Един от последните е районът на "Рубльовка", чийто елитен статут е установен още от времето на СССР. Там са живели имена като маршал Жуков и Леонид Брежнев, а в момента дома си в "Рубльовка" намира голяма част от висшия ешелон на Кремъл.
Един от новите обитатели на луксозния квартал притежава 100 декара земя и 1300 кв. метра жилищна площ, а цената на всичко това е не по-малко от 1,2 млрд. рубли. Собственикът е Александър Колоколцев - син на руския министър на вътрешния министър Владимир Колоколцев.
Александър е само на 32 години, но за 2016 г., когато е купено имението, компанията му е спечелила 90 млн. рубли. Само че ако не е бил баща му и близките му връзки с Кремъл и с президента Владимир Путин, този скъп имот може би нямаше да е на Александър.
Разследването на "Проект" се гмурка дълбоко в мрежата от преплетени интереси, които Колоколцев е завъртял около себе си, осигурявайки чрез тях охолния живот на семейството си.
Както много други всички кремълски служители, и Владимир Колоколцев започва кариерата си като обикновен милиционер. Роден е през 1961 г. в град Нижни Лом в Пензенска област.
След службата си в армията успява да постъпи в отдела по охрана на посолствата в Москва, но дълги години всъщност е най-обикновен оперативен служител, докато късметът не му се усмихва през 2007 г., когато е назначен в Главното районно полицейско управление, наречено "Орел".
Оттам трамплинът на Колоколцев е гарантиран и на следващата година той вече е начело на цялата московска полиция (МВД). Негов предшественик е един от настоящите висши представители на "Единна Русия" - Борис Гризлов. Почти всички началници на полицията в руската столица обаче са по един или друг начин приближени до Путин.
През 2009 г. New York Times горчиво се шегуват, че Колоколцев се радва на бързо кариерно развитие и жена, която се занимава с бизнес, затова дори не му се налага да работи.
Това всъщност не е съвсем вярно, както посочват от "Проект" - Вера Колоколцева не е бизнес дама, а семейството уж се стреми да живее просто и скромно. За времето, в което Владимир е начело на МВД, по документи фамилията живее под наем на 90 кв. метра в не особено престижен квартал.
Легендите твърдят, че Вера и бъдещият ѝ съпруг се запознават в метрото. Тя е родом от Ростовска област, където живее на една улица с някоя си Зоя Бередичевская. С времето и двете дами преуспяват в столицата, поне в материален смисъл.
През 2012 г., когато Владимир Колоколцев става министър, синът на Бередичевская закупува имот именно в "Рубльовка", като стойността му е оценена на около 200 млн. рубли. Както установяват от "Проект", Бередичевская не се е превърнала изведнъж в успешна бизнес дама.
При покупката на имота тя и съпругът ѝ са пенсионирани, а синът им започва да работи в Ростов в неголяма транспортна компания.
Как семейство като това на Бередичевская успява да се сдобие с такова имение - отговорът на този въпрос изскача именно по време на пандемията и е свързан с Владимир Колоколцев.
Докато траят най-строгите противоепидемични мерки, от Москва се излиза само с предварително заявен пропуск. Заявките за тези пропуски са общодостъпни онлайн и от тях се вижда, че Бередичевская е искала разрешение да отиде до вила в скромна вилна зона до столицата.
Странно е, че имотът е на Владимир Колоколцев. Още по-странно е, че той се сдобива с него, още докато е обикновен оперативен работник. А дори още по-странно е, че Зоя, по документи пенсионерка, има на свое име както скромен автомобил Toyota, така и две коли Porsche.
Оказва се, че Бередичевски се възползват на драго сърце от вече непотребни за Колоколцеви вещи и имоти. И успяват да го правят, просто защото Зоя най-вероятно е сестра на Вера, следователно е снаха на министъра и леля на неговите деца. Но тук се намесва и още една схема, в която вътрешният министър е намесен.
Преди през 2000 г. той да купи не особено бляскавата вила до Москва, тя принадлежи на друго близо до него семейство. Фамилията търгува с алкохол, а в Русия алкохолен бизнес трудно би просъществувал без помощта на полицията. А кой е шеф на полицията тогава? Точно така - Колоколцев.
Друг висш държавник с навик да е близък до алкохолните босове пък е лично президентът Владимир Путин.
Така, въпреки че държавният глава се кълне, че не пие, Владимир Колоколцев се оказва свързващото звено между доходоносния бранш на спиртните напитки и самия връх в Кремъл. А Русия е тъкмо държавата, в която шеф на алкохолен бизнес може да посочи кой да е бъдещият вътрешен министър на страната.
Колоколцев от своя страна изгражда съвършен медиен образ - той се бори срещу нарколабораториите в страната, като последната му акция е 25 юни тази година и се прицелва в две станции за синтетични наркотици в Ярославовска област.
Министърът се обявява и в подкрепа на закона против "хомосексуалната пропаганда", макар и този закон да води до редица анти-ЛГБТ политики, налагани именно от вътрешното министерство на Кремъл. Образът му на морален и принципен човек неминуемо печели одобрението на тези, които подкрепят "Единна Русия" на Путин.
Затова и не е случайно, че според руския държавен глава Колоколцев е един от малкото живи лидери, които заслужават уважение.
Позицията на министъра поне може да обясни имотното състояние на Александър Колоколцев, до данните за което не могат да достигнат дори и държавни служители.
"Проект" установяват, че цялата информация за недвижимото имущество на Александър и съпругата му Кристина е строго засекретена.
Логично е данните за дейността на баща Колоколцев да са скрити, след като той има години дейност в силовите структури на държавата. Но синът му далеч не води такъв начин на живот и се приема за обикновен бизнесмен.
А от МВД отговарят по руски - Колоколцеви са големи хора с кариери и могат сами да управляват финансите си.
Ако пък някой тръгне да разпитва много-много, може да последва съдбата на журналистите от "Проект".