46-ият американски президент Джо Байдън влиза в длъжност от днес на специална церемония, която ще е различна от всяка до момента.
Пандемията от коронавирус и извънредното положение във Вашингтон заради опасността от размирици, породени от привърженици на Доналд Тръмп оставиха церемонията по инаугурация на новия държавен глава без публика.
Вместо публика обаче на място, с цел осигуряването на сигурността и плавното протичане на събитието, ще бъдат разположени множество военни. А на мястото на хората пък ще има поставени 200 хил. американски флага.
Церемонията ще започне в 11:30 часа Американско източно стандартно време (17:30 часа българско), като излъчването на живо ще започне половин час по-рано през официалния канал на Комитета по инаугурацията.
При нормални обстоятелства за встъпването в длъжност на нов президент във Вашингтон се събират стотици хиляди хора, а всички хотели и AirBnb квартири са запазени месеци преди това. За сравнение - приблизително два милиона души са дошли в американската столица през 2009 г. за полагането на президентската клетва на Барак Обама.
Но тази година размерът на тържествата ще бъде "изключително ограничен", казват от екипа на новия президент и призоват американците да избягват пътувания до столицата.
Една традиция, която ще бъде запазена, е, че Байдън и вицепрезидента Камала Харис ще продължат да полагат клетва пред Капитолия на САЩ, с изглед към Вашингтонският монумент (традиция, започнала с президента Роналд Рейгън през 1981 г.).
Около 200 души ще седят на сцената с тях при строги правила за спазване на дистанция. Всички присъстващи също така ще бъдат тествани предварително за коронавирус.
Остава и церемонията по тържествения парад, в който новият държавен глава ще инспектира армията, само че този път той няма да е с присъствието на зрители, а те ще могат да го наблюдават онлайн.
Все пак Байдън и Харис ще бъдат изпроводени до Белия дом от военен кордон и военен оркестър.
Поканена да изпълни американския химн на самата церемония по полагането на клетвата на президента е Лейди Гага - активен поддръжник на кампанията на Байдън. Освен нея на сцената за музикално изпълнение ще застане и Дженифър Лопес.
След като новият президент положи клетва, актьорът Том Ханкс ще бъде домакин на 90-минутна телевизионна програма, която да замести традиционните тържества на живо.
В програмата ще участват Гарт Брукс, Джон Бон Джоуви, Деми Ловато и Джъстин Тимбърлейк, като тя ще бъде излъчвана по всички големи американски телевизии и стрийминг платформи.
Изключение от това прави консервативната Fox News, която традиционно подкрепя Доналд Тръмп по време на неговия мандат.
През 2009 г. Арета Франклин пя на инаугурацията на Барак Обама, изпълнявайки My Country 'Tis Of Thee. Бионсе пя на бала след това.
На втората си церемония по встъпване в длъжност през 2013 г. той беше поканил Кели Кларксън и Дженифър Хъдсън да пеят, а Бионсе отново беше на сцената, този път, за да изпълни националния химн.
През 2017 г. Доналд Тръмп имаше далеч повече проблеми да намери изпълнители, които да пеят на инаугурацията му, като Елтън Джон, Селин Дион, Kiss и Гарт Брукс отхвърлиха поканата му. В крайна сметка за шоуто изпълнения направиха Rockettes, кънтри певецът Лий Гринууд и групата 3 Doors Down.
Едно е сигурно - сега Доналд Тръмп няма да присъства. Това обяви той самият на 8 януари на профила си в Twitter, малко преди платформата окончателно да го блокира. Очаква се по това време той да пътува към имението си във Флорида.
Някои от неговите поддръжници казват, че планират виртуална "втора инаугурация" за Тръмп в същия ден и час като тази на Байдън. Повече от 68 000 души са заявили във Facebook, че ще присъстват на онлайн събитието, за да покажат подкрепа за своя фаворит.