Климатичните промени вследствие на човешката дейност са факт и по един или друг начин оказват влияние на природата около нас. В някои случаи това приема драстични форми, когато през 2016 г. една цяла река изчезва за по-малко от седмица.
Става въпрос за случаят с река Слимс в Канада, която буквално се изпарява за четири дни.
Тя е извирала от ледника Каскавулш, разположен в провинция Юкон и в продължение на хиляди години течението й е вървяло на север, захранвайки езерото Клуейн. От там е продължавала до Аляския залив и Берингово море.
През пролетта на 2016 г. обаче оттеглянето на Каскавулш задейства геоложко събитие с необратими последици - водата от ледника вместо да се оттича на север към река Слимс, започва върви на юг към съвсем друга река и завършва пътя си в Тихия океан, вместо в Берингово море.
Тази промяна води до моментални последици за околната среда, като растителността в целия регион на Слимс се променя, заради по-малкото вода, което води и до неестествени миграции на животинските видове. От своя страна нивото на езерото Клуейн спада с почти 2 м, като в същото време водата в него изменя химичния си състав и оказва влияние върху рибните популации.
Станалото със Слимс през 2016 г. е първият случай на т.нар. "завладяване на река" или "прихващане на река" (river piracy; stream capture), причинен от глобалното затопляне. При този геоложки феномен коритото на една река преминава в коритото на друга, като обикновено причините могат да са свързани с тектонични размествания, динамика на процесите в ледниците или ерозия на почвата в определен регион.
Последното такова явление обаче е регистрирано от геолозите преди хиляди години, а за тях случаят с река Слимс без съмнение е следствие от последиците на глобалното затопляне.
Това е потвърдено от проучване, публикувано през 2017 г. в журнала Nature Geoscience, чиито заключения показват, че "резките регионални реорганизации на оттичането на вода могат да имат дълбоко въздействие както върху екосистемите, така и върху живота на местни общности, които разчитат на устойчивост в околната среда."
Още тогава палеоклиматологът Лони Томпсън от щатския университет в Охайо документира топящите се ледници в Килиманджаро коментира, че подобни събития ще бъдат все по-чести.
"Мисля, че ще видим такива случаи са все по-вероятни в Хималаите, Андите в Перу, както и по други места в северните части на Канада и Аляска. Ще стават в изолирани и бедни части на света и като цяло ще остават незабележими, но при всички положения ще оказват огромно влияние върху живота на местните общности".
Именно една от тях е тази в района на езерото Клуейн. Местните представители на коренното население на Юкон вече няколко години се борят с последствията върху околната среда. Те традиционно водят номадски начин на живот, а препитанието им е свързано преди всичко с лов и риболов в региона на езерото.
Сега обаче неговите нива са значително по-ниски, което означава, че племето трябва да инвестира в строежа на нови кейове за своите рибарски лодки. В същото време ще трябва да намерят и новите места, където сьомгата хвърля своя хайвер, тъй като старите просто вече са пресъхнали.
Най-вероятно следващият подобен случай ще бъде свързан с Аляска.
Според геологът д-р Майкъл Лосо от американската Служба на националните паркове река Алсек е на път да смени изцяло своето течение, заради ледникът "Глейшър бей", който се стопява със скорост от 10 м. в година.
В момента той е с дебелина от около 350 м и в продължение на хилядолетия е служел като бариера, отклоняваща пътя на Алсек в посока залива Драй бей. Лосо и колегите му обаче предвиждат, че през следващите години реката ще се измести с около 30 километра на югоизток, тъй като ледникът просто няма да го има вече.
Според Лосо това е огромен проблем, защото представлява риск за десетки застрашени от изчезване видове на територията на "Глейшър бей". Всичко това ще засегне и местната икономика, която е зависима от риболова, лова и туризма.
Един от хората, които ще бъдат пряко засегнати е Джоел Хибърт, който има фирма за организиране на рафтинг спускания по Алсек.
"Нашите гости от цял свят искат да видят екосистемите, поддържани от чистата вода на ледниците", казва той пред GlacierHub."Тази промяна ще компрометира ключов компонент от начина, по който ние, и риболовната общност правим бизнес".
Той обаче остава оптимист за бъдещето и се надява, че случаят с Алсек ще привлече световното внимание към глобалния проблем с оттеглянето на ледниците.
"Надявам се, че това събитие ще насочи вниманието към региона и към огромните предизвикателства, които представляват климатичните промени. Така може би хората ще бъдат провокирани да дойдат до тук и да видят мащаба на случващата се промяна".