Камала Харис прекарва почти две десетилетия в публичната сфера, като за това време успява да постигне сериозен списък от постижения - тя е първата чернокожа жена избрана за главен прокурор в историята на щата Калифорния; първият американски сенатор с индийски произход, а сега и първата жена, при това отчасти чернокожа, отчасти азиатка, вицепрезидент на САЩ.*
В Америка определят този момент като исторически, тъй като това е първият път, в който някоя от двете основни партии в страната номинира цветнокожа жена за толкова ключова позиция.
Кандидатът на демократите Джо Байдън обяви избора си в началото на август, само дни преди националната конвенция на партията. Той спази обещанието си, че новият му вицепрезидент ще е жена и оправда спекулациите, че тя ще бъде от етническо малцинство.
Камала Харис е родена в Оукланд, Калифорния, в семейство на емигранти - майка ѝ е специалист по рак на гърдата от Индия, а баща ѝ - икономист от Ямайка. След време обаче те се разделят и тя е отгледана предимно от своята майка Шаймала Гопалан Харис, която, освен всичко друго, е и отдаден активист за гражданските права на малцинствата.
Камала и сестра ѝ Мая израстват ангажирани с индийското си наследство, но освен това майка им се старае двете да приемат и културата на чернокожите в Оукланд.
Харис казва, че винаги се е чувствала комфортно с произхода си и описва себе си като просто американка. По този повод през 2019 г. тя казва пред Washington Post, че политиците не бива да слагат прегради по между си заради своя произход или цвят на кожата.
Тя прави кариера в правото, като през 1990 г. заема поста на главен прокурор на окръг Аламеда, Калифорния. Осем години по-късно е привлечена като асистент на главния прокурор на окръг Сан Франциско, като на поста тя поема някои от най-тежките криминални дела в района.
Заради напрежение между нея и останалата част от екипа на прокурора, тя приема работа в градския съвет на Сан Франциско, като ресорът ѝ там е семейство и деца. По това време Харис се занимава с множество дела за домашно насилие.
Събраният опит ѝ дава възможност през 2003 г. да се кандидатира за районен прокурор на окръг Сан Франциско срещу бившия си шеф Теранс Халинан, като в крайна сметка, макар да е най-неизвестният от кандидатите, тя успява да спечели, доказвайки се като интелигентна и изключително упорита в работата си.
По време на двата си мандата на поста тя успява сериозно да повиши процента на ефективните присъди от криминалните дела в окръга си, както и да прокара политика на борба с трафика на наркотици, която обаче не вкарва в затвора заловените за притежание на малки дози трева - нещо, което предшествениците ѝ на поста правят.
В крайна сметка през 2010 г. тя се кандидатира за щатски прокурор на Калифорния, а победата ѝ я превръща в първата чернокожа жена, заемала този висок пост. През 2014 г. тя е преизбрана, след като въвежда множество практики за повече отчетност на полицията, намаляване на расизма и ксенофобията сред органите на реда и борба срещу смъртното наказание.
Харис направи и исторически ход, когато през 2016 г. година стана първата чернокожа жена, избрана за сенатор на щата Калифорния.
Тогава тя успя да отблъсне критиците от "Политиката на идентичността", които според нея използват термина като пейоративен, с цел маргинализиране на въпросите за расата, половете и сексуалната ориентация.
Тя беше и сред малкото демократи, които агресивно разпитват съдията от Върховния съд на САЩ Брет Кавано относно вижданията му за абортите и за потенциалното вмешателство на Русия в изборите през 2016 г.
Освен това тя внесе в Сената законопроект, чрез който семействата с по-ниски доходи да получават парична помощ и данъчни кредити. С тези действия Харис цели да помогне в борбата със стагнацията на заплатите и увеличаващите се разходи за битови нужди.
В нейно изказване, публикувано миналата година, Харис определя себе си като прокурор с прогресивни виждания, заявявайки, че е погрешно да прави избор между това дали да подкрепя полицията или да се застъпи за по-голям контрол на правоприлагането.
Като един от ранните критици в конгреса на имиграционната политика на Тръмп, Харис усилено настоя да се сключи сделка за защита от депортиране на онези имигранти, които идват в страната без документи още като деца. Група, която е позната под името Dreamers.
Когато започна кампанията си за президент на САЩ в началото на миналата година, първоначално кандидатурата ѝ бе посрещната с ентусиазъм, но в края на 2019 г. бе прекъсната заради невъзможността да даде ясни отговори на въпроси в ключови области като политика и здравеопазване.
Според някои експерти една от причините за оттеглянето ѝ беше, че в дебатите тя така и не успя да покаже по-широкия си поглед върху политиката, тъй като кандидатурата ѝ беше разглеждана преди всичко през призмата на произхода ѝ, а не толкова на постиженията ѝ.
Един от големите проблеми пред потнциалното ѝ избиране за вицепрезидент обаче беше друг - макар тя да е цветнокожа жена и няокои да я възприемат затова като част от прогресивното крило сред Демократите, именно в средите на прогресивните тя беше доста недолюбвана.
Мнозина критикуват нейната репутация, включително и неохотния ѝ подход към реформата на наказателното правосъдие и борбата срещу съдебните дела, заведени от сексуални работнички и противници на строгия режим в затворите.
На практика тя се придържа доста повече към принципите на умереното крило в партията, а доста от съветниците на Байдън, както и хора от по-левия спектър на Демократите притискаха кандидата за президент да се спре на някой от прогресивното крило за свой партньор, за да се обедини електоратът за изборите. Някои дори активно лобираха за сенатора от Масачузетс Елизабет Уорън.
Сега обаче, когато САЩ се бори с расовата дискриминация и се опитва да контролира полицейската бруталност, Харис е на път да заеме място сред първия ред на политическата сцена в страната.
След убийството на чернокожия Джордж Флойд от бял полицай сенаторът на Калифорния започна да агитира за промени в силите на реда, като така успя да спечели подкрепата у недоволните малцинства.
Ако изборът на Джо Байдън за президент на САЩ официално бъде потвърден, той би бил най-старият президент в историята на САЩ, затова вицепрезидентът ще бъде важна фигура в още един аспект - той ще поеме управлението на страната, в случай че държавният глава почине. Или просто ще се кандидатира за поста след четири години.
* Текстът е публикуван първоначално при посочването на Камала Харис за кандидат за вицепрезидент на САЩ, но е обновен на 7 ноември при новината за победата на Джо Байдън на президентските избори над Доналд Тръмп.