Роботизираното куче изглежда смъртоносно - хромирана машина, която крачи с насечени движения, готова във всеки един момент да унищожи набелязаната цел. Върху гърба му е монтирано автоматично оръжие, което може да даде смъртоносен откос при команда.
Не, това не е поредният епизод на антиутопичния сериал Black Mirror, нито става въпрос за някаква друга научна фантастика.
Кадрите са съвсем реални и показват моменти от последното военно учение "Златен дракон 2024", което Китайската народоосвободителна армия проведе наскоро с военни от Камбоджа.
Клипът е качен първо в TikTok, а след това е споделен многократно и в социалната платформа X (бившият Twitter), като само едно от споделянията вече е навъртяло над 227 000 гледания и 1300 харесвания.
Chinese PLA soldier walking with his armed robot dog. pic.twitter.com/KPsA2oL1eT
— Clash Report (@clashreport) May 23, 2024
На него се вижда как кучето робот върви редом до китайски войник. Други клипове показват как то подскача, ляга и се движи назад, управлявано от оператор от дистанция.
В интервю за китайската държавна телевизия CCTV войникът от видеото - Чен Уей, коментира новите възможности, които вкарването на кучетата роботи предлагат.
"Роботът може да служи като нов член в нашите бойни операции в градски условия, заменяйки човешки войници. Той може да изпълнява разузнавателни мисии, да идентифицира врага и да поразява цели", посочва Уей.
В репортажа на CCTV се вижда как роботизираното куче нахлува в сграда, предвождайки отряд от пехотинци след себе си.
Китай открай време залага на развитието на технологиите си за робокучета, като в Пекин вярват, че напредъкът в тази област ще е от голямо значение за еволюирането на пехотните сили.
Макар години наред да изоставаха зад сходните проекти на американските военни технологични компании, сега се смята, че китайските роботизирани кучета са направили значителни крачки през последните години да догонят и дори да се откъснат пред конкуренцията.
Тези машини могат да се похвалят с впечатляващи възможности, включително способността да катерят стълби, да изпълняват акробатични подвизи като задно салто, да преминават през трудни терени като сметища или тропически гори и да поддържат непрекъсната работа в продължение на близо четири часа, докато носят товар от 20 кг.
Напредъкът на Пекин в тази област беше демонстриран, колкото и парадоксално да звучи, от американски морски пехотинци.
Миналата година те тестваха произведения в Китай модел Unitree Go1, който показа изпълняване на маневри, мобилност, възможност за носене на товари и извършване на нападения, като при тестовете робокучето стреля с ръчнопреносимо противотанково оръжие M72 LAW, закрепено за гърба му.
Голямото предимство на Unitree Go1 в случая е, че той е доста достъпен при цена от малко над 3000 долара за брой.
Общото мнение на експертите е, че американските му конкуренти са много по-бързи и маневрени, но имат с пъти по-висока пазарна цена.
Така например кучето робот на Boston Dynamics - Spot, се продава на дребно за около 60 000 долара, но компанията е категорично против нейните машини да бъдат въоръжавани, както и да бъдат използвани за военни цели.
Китай е един от водещите износители на дронове в света, но миналата година Министерството на търговията на страната наложи сериозни рестрикции върху износа на подобни технологии.
Официалната причина - "защита на националната сигурност и интереси".
Паралелно с това Пекин все повече акцентира върху дроновете си и кучетата роботи като медиен фокус за бъдещето на Китайската народоосвободителна армия.
Контролираните от държавата медии произвеждат множество репортажи за това как кучетата роботи взимат участие в многонационални военни учения и как те ще са важна част от пехотата на армията.
Според пекинския сайт Global Times присъствието на роботизираните кучета на военни учения с участието на други държави показва в колко напреднал стадий на развитие е технологията.
Идеята е, че "кучетата роботи трябва да са достигнали определено ниво на техническа зрялост", за да ги показва армията пред локалните си партньори.
Някои експерти са на мнение, че това е поредният начин на Пекин да покаже мускули на фона на обтегнатите отношения с Тайван и продължаващите спекулации, че се готви пълномащабна китайска инвазия в островната държава.
Войната в Украйна вече показа колко важни ще са дроновете за бъдещето на военното дело, заради тяхната смъртоносност, маневреност, но най-вече заради ниската си цена, съпоставена с традиционното въоръжение на армиите.