Най-младият министър-председател на Великобритания за последните две столетия.
Първият премиер с азиатски произход в най-старата съвременна демокрация в света. Със сигурност е сред най-богатите хора, които някога са заемали най-висшия ръководен пост в Обединеното кралство.
Твърде много "най" се събират около името на Риши Сунак, който днес влезе на "Даунинг стрийт" 10, за да поеме управлението на една страна в криза.
Затова и очакванията към него не са никак малки на фона на токсичната комбинация от двуцифрена инфлация, нарастващи лихви, бюджетен дефицит и почти сигурна рецесия. В международен план пред Великобритания стои войната в Украйна, енергийната криза, както и назряващ конфликт с Европейския съюз (ЕС) заради внесено в парламента законодателство относно Северна Ирландия, което отменя части от сделката за Брекзит.
Към всичко това се прибавя и безпрецедентно за последните десетилетия разделение в собствената му партия, което всъщност допринесе за неговото издигане.
От 2016 г. насам торите за пети път сменят лидера си след Дейвид Камерън, Тереза Мей, Борис Джонсън и Лиз Тръс. В рамките на настоящата турбулентна година Джонсън трябваше да подаде оставка след поредица от скандали, свързани с него, и загуба на доверия, докато Тръс изкара на поста рекордно кратките 44 дни, като така и не съумя да спечели уважението и подкрепата на своите колеги.
Сега тази задача се пада на Сунак, който ще трябва да лавира между различните фракции в Консервативната партия. Спечелването на лидерството е началото на една дълга борба за обединяването на партия, която свали последните си двама лидери и прекара години в спорове сама със себе си за това дали и как да се напусне ЕС.
Сунак досега винаги е подкрепял Брекзит, но не са малко неговите съпартийци, най-вече ядрото около Борис Джонсън, които смятат, че е твърде мек спрямо Европейския съюз.
Част от аргументите на новия премиер за излизане от ЕС винаги са били свързани с имиграцията и необходимостта Великобритания да запази контрол върху границите си, въпреки че самият той е син на имигранти.
Неговите родители са с индийски произход и пристигат на Острова още като деца през 60-те години. Баща му е личен лекар, докато майка му има собствена аптека, така че младият Риши израства като най-голямото от общо три деца в семейство от средната класа на Саутхамптън в южната част на Англия.
Възпитаник е на елитния колеж Winchester, а след това завършва философия, политика и икономика в Оксфорд. Именно там започва да се интересува активно от политика, изкарвайки стаж в Консервативната партия.
Следва магистратура в Станфордския университет в САЩ, където се запознава и с настоящата си съпруга Акшата - дъщеря на милиардера Нараяна Мурти, който е основател на индийския технологичен гигант Infosys.
Впоследствие работи като анализатор в "Голдман Сакс", а след това става партньор в два инвестиционни фонда.
Междувременно върви и политическата му кариера.
За първи път е избран за депутат през 2015 г., което означава, че е един от най-бързо издигналите се министър-председатели - по-бързо от всеки друг премиер за последните 200 години. Дейвид Камерън постига същото за девет години, но рекордът е на Уилям Пит-младши, който става премиер едва на 24 години и му отнемат само 2 години, за да стигне до поста.
Издигането на Сунак започва с назначение в правителството на Тереза Мей, като на три пъти подкрепя в парламента нейното предложение за Брекзит сделка с ЕС и гласува срещу опита за прокарване на нов референдум.
След оставката на Мей поддържа кандидатурата на Борис Джонсън, който от своя страна му се отплаща с назначение на поста заместник-министър на финансите, а след това и министър, след оставката на Саджид Джавид през февруари 2020 г.
По това време Сунак е считан за един от най-лоялните поддръжници на Джонсън и поема финансите на страната в началото на COVID-19 пандемията. На фона на падението на вече бившият министър-председател младият политик изпъква като един от малкото членове с растящ рейтинг, а основна причина за това са най-вече приложените програми за финансово подпомагане в условията на пандемията.
Така той е поставен в отлична позиция да атакува лидерското място, когато Джонсън е принуден да се оттегли. Всъщност самият Сунак допринася за това, след като напуска кабинета и оттегля подкрепата си за правителството в решаващ момент.
В надпреварата с Лиз Тръс Сунак се оказва от губещата страна, а очакванията са да залезе за голямата политика. Само че той получава своя втори шанс след грандиозния провал на най-кратко задържалия се британски премиер.
Проблемите за Тръс започнаха, след като нейното предложение за актуализация на бюджета, направено през септември, беше посрещнато негативно от финансовите пазари. Това доведе до смяната на министъра на финансите, срив на лирата и силна вътрешна опозиция сред консерваторите.
В крайна сметка Сунак се оказва готов да поеме щафетата, запазил солидната подкрепа от предишните няколко седмици и с обещание за единство и икономическа стабилност.
Това обаче е само първата крачка, а от тук нататък тепърва започват истинските предизвикателства за него.