Облечени в черно командоси с вид на нинджи, скачащи през прозорци или от хеликоптери - това вероятно е стереотипният образ, който повечето хора си представят, когато се споменат специални части.
Някои аспекти от този стереотип са напълно точни, ако си припомним емблематични мисии, като например кадрите предавани на живо по телевизията на бойци от SAS, които се спускат по стените на иранското посолство в Лондон през 1980 г.
Именно тази гледка за първи път насочват общественото внимание към дейността на подобни военни подразделения и ги превръщат в обект на интерес за киноиндустрията и част от масовата култура.
Така с течение на времето всички ние научихме кои са британските SAS или пък американските Delta Force, които въпреки ужасния екшън филм на Чък Норис със същото име, остават като едно от елитните подразделения в света с безупречна репутация .
Но определено не е единственото такова в щатската армия.
За разлика от повечето държави в света, които разчитат на няколко елитни части за специални мисии, то в Америка разполагат с един наистина широк набор от такива перфектно обучени войници.
Най-елитното звено, произлизащо от сухопътните сили на САЩ, без съмнение е Delta Force
То се появява през 1977 г., почти изцяло изградено по модела на SAS, но в същото време надгражда над предишния опит от участието на зелените барети във войните в Корея и Виетнам.
Дотогава американските специални части са обучавани предимно във воденето на асиметрична война, но след средата на 70-те става ясно, че нарастващата заплаха от международния тероризъм налага нови нужди.
Така се ражда Delta Force като подразделение със специализация не само по отношение на воденето на партизанска война, диверсия и действия дълбоко в тила на противника, но и като средство за освобождаване на заложници, издирване и ликвидиране на терористи и осигуряване на защита за високопрофилни личности.
В общия случай повечето подробности за техните мисии остават засекретени, но е ясно, че имат участие във всяка една военна операция на САЩ през последните 40 години. Именно те залавят панамския диктатор Мануел Нориега през 1989 г. и участват в ликвидирането на лидера на Ал Кайда в Ирак Абу Мусаб ал Заркауи през 2006 г.
Най-често Delta Force си сътрудничат с бойците от 75-и рейнджърски полк, които представляват следващото най-елитно звено на сухопътните сили на САЩ. Когато двете подразделения работят заедно, обикновено рейнджърите действат като поддържаща част.
Пример за нещо подобно e операция Gothic Serpent в Сомалия от 1993 г., когато Delta Force нахлуват в сграда в центъра на Могадишу, за да извлекат противникови командири, докато рейнджърите подсигуряват периметъра.
Друг далеч по-успешен пример за тяхното сътрудничество е операцията за залавяне на първия емир на "Ислямска държава" Абу Бакр ал-Багдади през 2019 г.
Тогава командосите на Delta Force и специалното подразделение на рейнджърите атакуват укрепеното жилище на Багдади в района на Северозападна Сирия, като в крайна сметка достигат до него, а самият той се взривява, за да не попадне в ръцете на американците.
Другото най-известно звено за специални операции, което със сигурност всеки е чувал, е това на "тюлените" или SEALs - акроним от думите Sea, Air, Land. Това означава, че дори тюлените да идват от морето, те са способни да работят добре във всяка среда.
Формирани са през 60-те години на миналия век по лично настояване на президента Кенеди, който иска нова специално обучена част за флота в навечерието на войната във Виетнам.
В момента целият корпус е съставен от общо 19 подразделения, всички от които се считат за елитни и са специализирани в изпълнението на широк набор от задачи - асиметрична война, специално разузнаване, диверсии и борба с тероризма. Сред тях обаче има и един по-специален отряд.
Това е така нареченият Шести екип (SEAL Team Six или DEVGRU), който се приема за елит на елита.
До 2011 г. почти никой не е наясно за същността на дейността на DEVGRU, защото всички техни мисии са строго секретни. Отрядът е известен просто като едно от подразделенията в състава на тюлените и нищо повече.
Това обаче се променя след операцията по ликвидиране на Осама бин Ладен през май 2011 г., която в голяма степен е извършена от тях с подкрепата на няколко други специални части. Именно командосите от DEVGRU стават известни като хората, ликвидирали най-търсения терорист в началото на 21-и век.
Едва след операцията светът научава кои всъщност са тези хора. От създаването си през 1980 г. след заложническата криза с американското посолство в Техеран година по-рано, DEVGRU взима участие в най-деликатните мисии на американската армия - от Гранада, Панама и Сомалия до Ирак, Босна, Косово, Афганистан и още много други места по цял свят.
През 1987 г. подразделението временно е разпуснато, но скоро след това е преструктурирано и върнато на служба с името DEVGRU. Все пак за всички в областта то си остава популярно като Шести екип.
При една от последните мисии, за които има някаква яснота, най-елитните командоси в американския флот са изпратени в района на Сахел в Африка. Там през 2020 г. изпълняват операция за освобождаването на американеца Филип Уолтън, който в продължение на няколко дни е бил отвлечен с искания за откуп.
DEVGRU се явява единственото звено от състава на тюлените, което е под командването на Съвместното командване за специални операции (JSOC).
Другите, които попадат там са Delta Force, една специална разузнавателна рота на рейнджърите, както и 24-ти ескадрон за изпълнение на специални тактически задачи. Последното звено е част от военновъздушните сили и действа най-вече като въздушнодесантна част в подкрепа на DEVGRU или Delta Force.
Тези четири специални части действително се явяват най-елитните в американската армия до степен, в която са поставени в съвсем отделно командване от всички останали и стоят под прекия контрол на президента на САЩ.
Най-добрите сред най-добрите, обучени да се адаптират към почти всяко време, среда или ситуация.