Вече над 100 години танковете вилнеят из бойните полета като основно средство за водене на сухопътен бой. За цялото това време те еволюираха от изпълнени с проблеми подвижни гробници през Първата световна война до високотехнологични машини за убиване през 21-и век.
След края на Студената война фокусът върху тях понамаля преди всичко заради променения характер на войната. Вече трудно можем да видим класически конфликти между национални армии и мащабни битки със стотици хиляди войници. Все по-често водещият фактор ще бъдат високите технологии и недържавните актьори като частни армии или различни въоръжени групировки, които могат да действат значително по-гъвкаво от стандартните отбранителни сили.
И все пак през 2020 г. по света има над 73 000 активни танка. Голяма част от тях са морално остарели, а на много места все още на въоръжение стоят антики от Втората световна война.
Други обаче инвестират в най-доброто възможно. За това тук сме в ви приготвили един кратък списък с най-добрите танкове.
M1 Abrams
Вече 40 години Abrams служи безотказно на американската армия и се доказва в поредица от войни. Истинското бойно кръщение идва в началото на 1991 г., когато 6-ти танков корпус на американската армия помита елитната дивизия "Тауакална" на иракската републиканска гвардия по време на една от най-големите танкови битки след Втората световна война.
В момента на въоръжение навлиза най-новата модификация M1A2 SEPv3, а договорът за превъоръжаването е на стойност 4,62 милиарда долара. Танкът е със 120-милиметрово гладкоцевно оръдие, две картечници 7,62 мм, както и още една 50-калиброва картечница.
Корпусът и куполът са защитени от ново поколение композитна броя, специално пригодена да се справя с различни импровизирани взривни устройства, често използвани в Близкия Изток и Афганистан. В допълнение е интегрирана и специална електронна система за защита на екипажа.
По-стари модификации от тази машина в момента има на въоръжение още в Ирак, Австралия, Кувейт, Египет и Саудитска Арабия.
Т-14 Armata
За първи път Armata е представен през 2015 г. с идеята да замени вече застаряващите, но все още много ефективни T-72, T-80 и Т-90. На няколко пъти обаче, по различни причини, поръчките се отменят, като за момента руската армия има на разположение едва около 20 машини, които не се знае в какво състояние са. Като цяло целият проект е преследван от различни технологични и финансови проблеми, които пречат на танка да влезе в употреба.
Спецификациите му все още не са особено ясни, но от това, което се знае до момента, и което Русия твърди, става въпрос за особено впечатляващ брониран звяр - първият света танк с необитаем купол. Това значи, че екипажът остава с трима души, които стоят в специална кабина в значително по-защитения корпус.
Композитната броня е от ново поколение и включва системата за реактивна защита "Афганит" с възможност да пресича почти всеки вид противотанков снаряд, осигурявайки защита от най-високото възможно ниво 5 по STANAG стандарта на НАТО.
Въоръжението включва 125-милимтрово гладкоцевно оръдие с автоматично зареждане, като за в бъдеще се предвижда да бъде интегрирано значително по-мощното 152-милиметрово 2A83.
T-90М
И докато всички очакват Armata най-накрая да бъде завършен, T-90 ще бъде най-доброто, с което Русия разполага. Той не е чак толкова високотехнологичен като останалите в списъка, но разполага с доказани технологии, които вървят на изключително достъпна цена. Затова е и широко разпространен в много държави извън Русия. В момента от него има почти 1000 бройки на въоръжение в Индия, Алжир, Азербайджан, Туркменистан и Венецуела.
По отношение на дизайна T-90 е със значително по нисък профил в сравнение с други танкове, което го прави и по-трудна мишена. Също така е защитен от специална 3-степенна броня и други стандартни системи като димни гранати и заглушаване на инфрачервено проследяване.
Последната версия T-90M включва и панорамен визьор за командира, позволяващ по-ефективна ориентация, термални визьори, както подобрена система за прицел на 125-милиметровото гладкоцевно оръдие.
Leopard 2A7+
През 2010 г. 2A7+ издигна до ново ниво стария Лео, който от 1979 г. е участвал на мисии в Босна, Косово, Афганистан и Сирия. Новата версия е на въоръжение в немската и канадската армия, като в момента от 2А7+ има разположени само в Афганистан. Именно в този смисъл те са проектирани с акцент във воденето на бой в градски условия с пасивна 360-градусова модулна защита от мини, снаряди и импровизирани взривни устройства.
Въоръжен е със 120-милиметрово гладкоцевно оръдие с възможност да използва стандартни муниции на НАТО, както и управляеми високоексплозивни снаряди. На куполата старата картечница е заменена със автоматичен 40-миллиметров гранатомет или автоматична 7,62-милиметрова картечница.
Challenger 2
Това е основният танк в армиите на Великобритания и Оман, който досега е използван на бойни мисии само в Ирак. Смята се за един от най-надеждните модели създавани изобщо, въпреки, че не е особено бърз - едва 60 км/ч. За сравнение максималните скорости на Abrams, Armata и Leopard са съответно 68 км/ч, 90 км/ч и 72 км/ч.
Неговата последна вариация разполага със 120-милиметрово нарезно оръдие, което е най-далекобойното в света с обхват от цели 5 километра. То е подкрепено от две 7,62-милиметрови картечници - по една на куполата и една до самото оръдие.
Защитата му е осигурена от второ поколение композитна броня Chobham, която се използва и в някои модели на Abrams.
Merkava Mk.4
На иврит "меркава" означава "колесница", а четвъртото поколение на известния израелски танк, влязъл на служба още през 1979 г., без съмнение служи като една адски ефективна бойна колесница в 21-и век.
Характерното за него е, че е изцяло проектиран за израелските отбранителни нужди в Близкия изток и по принцип не е предвиден за продажба и износ. Въпреки това в последните години Колумбия получи няколко десетки единици.
Това, което е малко по-специфично за него е по-различната форма на корпуса му, позволяваща бърз ремонт при нужда, а пък за разлика от други танкове, тук двигателят е разположен в предната част на корпуса. Това дава допълнителна защита на екипажа в случай на директно попадение и се осигурява пространство в задната част за повече муниции или дори за превоз на няколко войника.
Танкът е оборудван със система за активна протекция Trophy, която прихваща всякакъв вид снаряди, включително и ракети въздух-земя.
Практически Merkava участва непрекъснато в мисии и е подлаган на изпитания, заради характера на ситуацията в Близкия изток. За последните 40 години танкът е участвал в две войни срещу Ливан, както и безброй операции срещу палестинските въоръжени фракции.
K2 Black Panther
Южнокорейската гордост е със сигурност един от най-високотехнологичните танкове в списъка и също така един от най-скъпите. От 2016 г. насам са произведени около 100 машини, като в бъдеще се очакват още 200.
В много отношения прилича на Leopard и Abrams, използвайки същото оръдие като немския танк и сходна защита като американския. Разполага с композитна и реактивна броня, наред със система за активна отбрана. Корейците дори се хвалят, че бронята е толкова здрава, че може да издържи на пряко попадение от 120-милиметров снаряд.
И ако защитата е на ниво, то същото може да се каже и за атакуващата мощ, която е свързана с напълно автоматизирана и лишена от човешка намеса система за откриване, проследяване и унищожаване на цели, включително ниско прелитащи хеликоптери.