Франция има сериозен проблем със затворите си - хронично пренаселени са, а тенденциите са ситуацията да се влошава все повече и повече, след като страната отбеляза нов исторически рекорд по брой на излежаващи присъди в момента.
Според официалната статистика на френското правосъдно министерство в момента зад решетките са 74 513 души.
От края на 2022 г. рекордите по отношение на популацията на затворите във Франция се нижат един след друг почти всеки месец. Последните данни, които бяха представени тази седмица показват шестата поредна върхова точка, в която европейската държава отбелязва нов най-голям брой на регистрираните затворници.
Според официални данни сегашният брой на затворническата популация в страната е с 2446 повече в сравнение със същия период на миналата година. За сравнение - спрямо същия период на 2020 г. увеличението на излежаващите присъда зад решетките хора е с 15 818 души.
Пандемията от коронавируса се превърна в причина за масови намалявания на присъди, за да се разреди населеността на затворите във Франция. Страната обяви мерките в опит да предпази затворите от това да се превърнат в огнища на заразата.
Тази "ковид почивка" обаче постепенно приключи и през април миналата година броят на затворниците във френските затвори премина за пръв път в историята 73 хил. души.
Общата заетост във френските затвори в момента достига 122,8%, докато в следствените арести, където са затворени чакащите за процеса и хората с кратки присъди, тя е цели 146,3%.
По този показател Франция се нарежда на едно от първите места в целия Европейски съюз, като към Париж има издадени предупреждения.
Тази пренаселеност означава, че 2478 затворници трябва да спят на матраци на пода. Смята се, че техният брой е нараснал значително в сравнение с 1872 на 1 юли 2022 г. и e едва 422 преди три години.
Въпросът с пренаселеността на затворите вече стигна и до френския парламент, където на 19 юли беше представен доклад от ресорната комисия, който акцентира върху "спешната нужда" от въвеждане на механизъм за регулиране на затворите.
Отвъд тази констатация обаче за момента няма по-нататъшни стъпки в тази посока. Нито пък според експертите има изгледи проблемът с пренаселеността на учрежденията за изтърпяване на наказания да бъде решен в скоро време.
Причината за това е проста - Франция страда от сериозни проблеми с престъпността.
Макар сегашното увеличение на броя на излежаващите присъди да звучи аномалия на фона на данните за последните няколко години, аномалията всъщност идва от времето на спад заради пандемията от коронавируса.
Тогава от една страна бяха пуснати на свобода много затворници с по-леки присъди, за да се избегнат здравни рискове. От друга обаче самите нива на престъпност също спаднаха заради локдауните и ограниченията покрай противоепидемичните мерки.
След като здравните мерки бяха разхлабени, престъпността отново тръгна нагоре, както показват данните на френското вътрешно министерство.
Според статистика, публикувана в началото на годината, през 2022 г. във Франция са регистрирани общо 948 убийства, което е с 69 повече спрямо 2021 г. - увеличение от 7,8% на годишна база. Увеличения има в броя на изнасилванията, грабежите, кражбите с взлом и други престъпления.
Броят на хората, арестувани за употреба на наркотици през миналата година, е скочил с 13% спрямо 2021 г. Разликата в броя на арестите за наркотици между 2020 г. и 2021 г. е дори още по-голям - 38% ръст на годишна база.
В същото време арестите за трафик на наркотици за 2022 г. са се увеличили с 4% след увеличение с 13% през 2021 г.
Ключов фактор за сегашния пик в броя на излежаващите присъди се оказаха и бунтовете във Франция след убийството на тийнейджъра от арабски произход Наел на 27 юни.
Случаят предизвика огромна вълна от протести в страната, които на моменти ескалираха до откровени хулигански прояви и унищожаване на частно и публично имущество, особено в Париж.
Тогава правителството призова полицията за "твърда", "бърза" и "систематична" реакция, което доведе до арестуването на стотици души. От тях 742 души получиха ефективни присъди, а още над 600 души получиха по-кратки наказания, които се излежават в ареста.
Асоциацията Observatoire international des prisons (OIP) заяви, че пренаселеността на затворите може да се влоши през следващите няколко месеца с наближаването на Олимпийските игри, след като властите си поставиха за цел да наложат "нулева престъпност" по време на спортния форум.
Истината обаче е, че Франция няма как да преодолее сегашния си проблем с претъпканите затвори, докато не намери някакви адекватни решения на въпросите с уличната престъпност.
Това ще изисква истински сериозни усилия, активна социална политика и акцент върху интеграцията на хора, които не само идват от чужди държави, но и такива, които второ или трето поколение имигранти в страната.
Докато това се случи, ако въобще, Франция може би трябва да преглътне новите реалности и да започне да строи нови затвори.