Възможно е Туркменистан да не ви говори нищо или да се сещате само за факта, че е бивша съветска република. Такава е. Сред останалата част от света е най-известен обаче с две неща: със златните статуи из столицата си Ашхабат и с "Вратата към ада" - газовият кратер Дарваза, който гори от 50 години.
А сега едната от забележителностите може и да изчезне. Президентът Гурбангули Бердимухамедов отново нареди наскоро кратерът Дарваза да бъде изгасен и затворен.
"Вратата към ада" се появява в началото на 70-те години на миналия век при пропадане на земя по време на сондаж за природен газ при съветска геоложка експедиция. Учените нарочно запалват огромната дупка, за да предотвратят изтичането на газ. Въпреки че са смятали, че пламъците ще угаснат за кратко време, оттогава огънят не е спирал.
Официално кратерът се нарича Дарваза - на името на близкия град в пустинята Каракум. Намира се на 260 километра северно от столицата Ашхабат. Дълъг е 60 метра, а дълбочината му е 20 метра. През 2018 г. президентът дори нареди той да бъде наречен "Сиянието на Каракум", но си остана известен като "Вратата към ада".
Впечатляващият кратер отдавна е станал популярна туристическа атракция и една от най-известните гледки от Туркменистан. Бердимухамедов в началото на януари 2022 г. обаче поиска от кабинета си да намери начин да го загаси и да затвори прочутата дупка, съобщи държавният вестник "Неутрални Туркменистан".
Безспирният пожар има негативен ефект върху здравето на хората в района, от него се хаби ценен газ, както и причинява щети върху околната среда, мотивира се президентът. "Губим ценни природни ресурси, от които бихме могли да печелим значително и да използваме средствата за подобряване на благосъстоянието на хората", поясни Бердимухамедов.
Президентът вече веднъж нареди огънят да бъде загасен - през 2010 г., но опитът не беше успешен - "Вратата към ада" си остана отворена.
Затова и сега със задачата да затвори дупката е натоварен вицепремиер, който трябва да събере учените и при нужда да ангажира и чуждестранни специалисти, които да помогнат в изгасяването на огъня. Заради явната сложност на операцията няма и краен срок за изпълнението ѝ.
Бердимухамедов е президент на Туркменистан от 2006 г. и е известен с влечението си към златото, мрамора и строежите. По негово нареждане в столицата Ашхабат през годините изникнаха гигантски нови правителствени сгради и монументи. Един от най-известните е огромната златна статуя на куче - туркменската овчарка, която е сред любимите породи на президента и един от символите на страната.
Държавният глава толкова обича кучетата, че е написал книга за тях, посвети им национален празник и подари една овчарка на руския си колега Владимир Путин.
Дори и Туркменистан да успее този път да затвори горящия кратер, това едва ли се отрази сериозно на туризма в страната, която преди пандемията посрещаше едва по няколко десетки хиляди чуждестранни гости. Тукрменистан е известен и като една от най-авторитарните страни в света.