Може и да сме приели за нормално да ядем прясна салата в средата на януари, но времето на туршиите е на път да се върне.
През студените месеци пресните домати, краставици и марули могат да виреят в европейския климат само в оранжерии, но заради ръста на цените на енергията това става почти невъзможно.
В началото на тази година 70 на сто от оранжериите в България спряха работа заради непосилната цена на тока, която пък води след себе си до непродаваема себестойност на продукцията и скандални цени на краставиците.
Заради войната в Украйна и последвалите санкции срещу Русия подобна се очертава да е и съдбата на производителите в цяла Европа, особено в по-северните ѝ части. У нас ефектът няма да е по-различен.
"Няма как да продаваш една краставица за 2,50 паунда", обяснява пред "Файнейшъл Таймс" Джими Русо, собственик на оранжерии във Великобритания.
"Предполагам, че 75-80 на сто от хората, които отглеждат салата в страната, няма да садят продукция догодина, защото няма икономическа логика", допълва той.
Проблемът става още по-сериозен и заради горещото време на Острова това лято, което допълнително е попречило за отглеждането на повечето от обичайната реколта.
Цените на природния газ обаче са най-сериозният проблем за Джими Русо. Миналата година синьото гориво е струвало на производителя 50 пенса (60 евроцента) за терм - около 0,03 мегаватчаса, а сега е 3,75 паунда - 4,30 евро, за терм. Цената може да скочи до 5 паунда през зимата или 5,80 евро.
Производителят на зеленчуци от Есекс Тони Монталбано също обмисля да се откаже от отглеждането на краставици заради цените на отоплението на парниците, които са извън контрол. Реколтата му тази година вече е на половина заради опитите му да намали разходите.
Те не са единствените - фермерите и производителите на храни в цяла Европа намаляват производството в опит да се справят с високите цени на енергията. И всички те настояват за помощ от правителствата.
Огромен проблем за производителите и потребителите е ситуацията и в Нидерландия - вторият по големина износител на земеделска продукция след САЩ.
Много голяма част от плодовете и зеленчуците там се отглеждат в парници, някои големи колкото Париж. За отоплението им са нужни огромни количества газ - до 3 милиарда кубични метра годишно или над 8 на сто от общото потребление на страната на природен газ.
Заради ръста на цените на горивото обаче някои производители се виждат принудени да спрат осветлението на оранжериите, необходимо за реколтата през зимата, да приключат сезона по-рано или да започнат с по-късно следващата пролет, съобщава "Блумбърг".
"Това са драстични мерки, които ще намалят производството и ще имат големи икономически последици за компаниите", обявиха от асоциацията на индустрията Glastuinbouw Nederland. Оттам допълват, че разходите за енергия формират около 30 на сто от цената на оранжерийната реколта.
"Ще произвеждаме по-малко. Засега намаляваме продукцията с 10%, които може да нараснат до 20 на сто, а полека-лека клиентите ще започнат да плащат повече", обяснява Ервин ван дер Ланс, директор на оранжерия за производство на домати.
Там, както и в други компании, намаляват осветлението в парниците, което обикновено замества дневната светлина, с до 50%.
Оранжерийната индустрия в Нидерландия е зависима от природния газ, тъй като дълго време е черпела ресурс директно от газовото поле "Грьонинген" - най-голямото в Европа навремето. Добивът обаче постепенно се съкращава след серия земетресения, причинени от него.
Някои големи парници обаче още имат собствени миницентрали на газ, от чието горене произвеждат топлина и ток, като продават част от електричеството.
Тази зависимост от газа и цената му ще доведе до по-малко доставки през зимата основно на северни пазари като Швеция и Дания и не е сигурно, че липсите могат да се компенсират с доставки от по-южни страни като Испания и Мароко.
Заради цените на енергията най-големият производител на домати в самата Швеция например - Nordic Greens, обяви, че няма да сади разсад през зимата заради високите сметки.
Най-сериозен е проблемът със зеленчуци като краставици, домати и зелени салати, които изискват и най-много отопление.
И макар проблемът с цените на отоплението и отглеждането в парници да е по-сериозен на север, в южната част на Европа перспективите също далеч не са розови.
Заради цените на енергията и общата инфлация са засегнати и други основни за земеделието продукти като цените на торовете и на фуража за животните, а по-високите цени за замразяване и транспорт също допълват картината.
Тази година е особено тежка и заради горещото и сухо лято. Данните от Италия сочат, че около една трета от местните земеделски производители работят на загуба.
Сметките за ток са почти тройни в сравнение с миналата година, а торовете поскъпнаха четворно, обяснява Филипо Де Миколис Анджелини, които отглежда зеленчуци и маслини в Южна Пулия.
"Ще правим зехтин, но сме много уплашени от цената", казва той, цитиран от "Файнейшъл Таймс".
Заради тези проблеми миналата седмица организации на производители на храни предупредиха, че може да се стигне до недостиг на плодове и зеленчуци.
"Замразяването и охлаждането, както и отоплението за парниците изискват много енергия. Може да се очаква недостиг и повече сезонност на храните, както и ръст на цените", обяви Пека Песонен, генерален секретар на лобистката организация на фермерите Copa-Cogeca.
"Все повече компании в земеделския сектор в ЕС изпитват трудности да работят", допълват оттам. От бранша настояват ЕС да приоритизира хранителната индустрия при енергийните си планове.
Засега планът на Европейския съюз е да регулира проблема с таван на цените на природния газ. Предложението на Европейската комисия обаче е и за ограничения за потреблението на ток, което би могло да е засегне и земеделците.
Засега то е отхвърлено от министрите на енергетиката на Евросъюза, но не е лоша идея да си припомним някои рецепти за туршия. Както и че краставиците през януари са лукс, а не нещо нормално.