Френският президент Еманюел Макрон може и да се притеснява значително от опасността от джихадистки терористи в страната, особено след убийството на учител в страната, но има една друга опасност, за която той говори по-малко. Това обаче не значи, че той я е подминал - крайнодесния екстремизъм.
Така една от най-старите групи в Европа от "новата вълна на крайното дясно" - оригиналният френски клон на "Генерация идентичност" - ще бъде разпусната и забранена от правителството в Париж.
За тези намерения на френските власти стана ясно още преди две седмици, но сега намерението вече придоби официалната си форма, след като вътрешният министър на страната Жералд Дарманин обяви в туит за взетото решение.
Като мотиви за разпускането и забраната на организацията той посочва, че тя "подбужда към дискриминация, омраза и насилие".
Групата се появи на политическата сцена в Европа през 2012 г. с едно провокативно видео, носещо заглавието "Обявяваме война", което бързо се превърна в манифест на много други подобни крайнодсени организации по целия континент.
Авторите на видеото отричат идеята за мултикултурализма, заложена в принципите на Европейския съюз, противопоставят се на миграцията, отправят не дотам прикрити ксенофобски препратки и призовават зрителите да запазят "бялата европейска идентичност".
Исканията на групата надхвърлят призивите за депортиране на престъпници, екстремисти и на онези, които биват отхвърлени при искането на убежище - което би било в съответствие с миграционния закон. "Ремиграцията" всъщност е евфемизъм за масовото депортиране на всички европейски жители с мигрантски произход, които не са родени на територията на Европа.
Само няколко години по-късно тези послания, подхранвани и от мащабната мигрантска вълна, заляла Европа, ще се превърнат в основа за повечето крайноконсервативни и антимигрантски групи на континента.
Групата стъпва на зародилата се отново във Франция идея за паневропейското движение - обединение от националистически групи от цяла Европа, които си сътрудничат в борбата срещу мултикултурализма, имиграцията, подкрепата за ЛГБТ+ общностите и т.н. Това се предава и в самата ѝ структура.
Така "Генерация идентичност" установява центъра на влиянието си първо около Лион, но с времето групата започва да прави свои клони в Германия, Англия, Австрия, Швеция и др. Има опит дори и за установяване на клон в Сърбия - символично силно място за голяма част от крайните националисти и неофашистите в Запада, но организацията там бързо се разпада.
Групата е сравнително малка като брой членове, но това, в което се крие нейната сила, не са толкова широките редици, колкото способността да привлича внимание и да шокира.
Само месец след това си първо видео, френските активисти на "Генерация идентичност" влизат в действие, окупирайки покрива на строяща се джамия в град Поатие, в централната част на Франция, използвайки сградата, за да изложат на нея своите антимюсюлмански лозунги.
Още тогава правителството на предишния президент на страната Франсоа Оланд заговори за забрана на организацията, но до такава така и не се стигна.
През следващите години групата продължи да използва шокови тактики и показни акции. Сред различните ѝ събития попада блокирането на пътя, свързващ бежански лагер и град Кале през 2016 г., както и инфилтрирането на една от неправителствените организации, занимаващи се с подпомагане на мигранти, само за да заложи спънки в работата ѝ.
Подобно на много други крайнодесни групи, "Генерация идентичност" залагаше на "лова на мигранти" и организирането на въоръжени с несмъртоносни оръжия в групи, които да патрулират по границите, за да спират влизащите мигранти от Близкия изток и Северна Африка.
Именно затова срещу групата започнаха да се отправят обвинения за това, че започва да придобива характер на частна милиция.
Най-голямата акция на "Генерация идентичност" във Франция досега е от 2018 г., когато членовете на групата наемат два хеликоптера, самолет и патрулни превозни средства, маркирани с лозунга "Защити Европа", които са използвани за лов на мигранти, пресичащи Алпите.
На 21 април 2018 г. Generation Identitaire монтира огромна операция на Col de l'Échelle - пропускателен пункт за мигранти във френската част на Алпите. В този пункт близо 100 активисти доброволци, облечени в сини якета, създадоха "символична граница", прихващайки минаващите оттам нелегалните чужденци.
Впоследствие няколко от членовете на групата бяха осъдени да заплатят солени глоби за действията си, като след това стана ясно, че за цялата операция са отишли над 300 хил. евро - огромна част от целия бюджет на групата.
Именно това показва обаче и самата сила на "Генерация идентичност" - показност, PR и игра с шока, която да грабне вниманието на хората с надеждата, че все част от тях ще възприемат посланията.
За истинската опасност, която групата представлява, правителствата започнаха да осъзнават, едва след като тя беше свързана пряко с атентатора от Крайстчърч, Нова Зеландия, който месеци преди да извърши отвратителната терористична атака срещу джамия в новозеландския град, излъчвайки я на живо във Facebook, е дарил пари по сметката ѝ. Той също така се е срещал и с членове от австрийския ѝ клон.
Впоследствие на различни места започнаха конкретни действия срещу лидерите на "Генерация идентичност" и държането им под око от службите.
За да се стигне до закриването и разформироването на организацията сега. А новината за възможността това да се случи беше посрещната остро от симпатизантите ѝ във Франция.
Макар групата да има около 800 активисти за цялата страна, тя се радва на подкрепа от много от членовете на "Националния съюз" на Марин льо Пен, включително и на говорителя на партията Себастиан Шеню, който през 2019 г. осъди вкарването в затвора на някои от членовете на "Генерация идентичност".
За много експерти по проблеми с крайнодесния тероризъм, забраната на групата няма да доведе до желания резултат - дори напротив, мож да задълбочи проблема с екстремистките идеологии и домашния тероризъм. Докато властите забраняват "Генерацията", само ще наливат вода в по-радикалните кръгове в партията на Льо Пен.