Да си адвокат на дявола - с тази задача се наема юристът, който поема защитата на японеца Такахиро Шираши. Шираши се прочува с прякора си "Twitter убиеца", защото 29-годишният мъж е примамвал жертвите си през социалната мрежа и то след внимателното им проучване.
Въпреки че японецът е арестуван още през 2017 г., изслушванията на обвиняемия и свидетели по делото в съда започват чак на 29 септември тази година. Тогава дойде и времето съдиите и съдебните заседатели да чуят каква защита е подготвил юристът, който се е наел с незавидната задача да представлява Шираши.
Адвокатът на "Twitter убиеца" обаче успява да шокира дори и съдиите, видели какво ли не, като заявява, че всички жертви на Шираши са били съгласни да бъдат убити.
Младият японец също дори не се и опитва да отрече извършените от него престъпления и вместо това заявява, че всичко, в което го обвиняват прокурорите, е напълно вярно. Освен това допълва, че не е планирал да бъде заловен и посочва, че полицията успява да го проследи и хване едва след последните му убийства.
Откровенията на Такахиро, плюс събраните доказателства, бързо водят до присъдата му в дело, за което не е пресилено да кажем, че цяла Япония следи отблизо.
Затова и скандалните признания на Шираши стават достояние не само на съда. Делото срещу него предизвиква широк обществен интерес, дотолкова, че в съдебната зала бяха обособени 13 специални места за публика. Кандидатите да гледат на живо изслушването пък бяха над 600.
Всъщност любопитството към случая с "Twitter убиеца" не е от вчера - то избухва още със залавянето на японеца преди три години. Всички кървави подробности около Шираши са шокиращи и смразяващи кръвта, но в същото време водят до небивал интерес към хладнокръвния престъпник.
Всичко започва през 2017 г., когато младият мъж си прави профил в Twitter и започва да заговаря млади жени.
Профилите на набелязаните от Шираши дами обаче са предварително и подробно разгледани и анализирани, за да може той да продължи с делото си. Японецът си избира жени с разклатено психическо здраве и задължително със суицидни наклонности, които в някакъв момент са планирали или са се опитвали да се самоубият.
Той им обяснява, че може да им помогне в техния път към смъртта и им казва, че ако те не могат сами да отнемат живота си, той е насреща. В други случаи е обещавал да се самоубие заедно със събеседничката си.
В профила си Шираши пише, че иска да е в помощ на хората, които ги боли, и приканва всеки да му пише на лични съобщения без значение от времето. Така се стига до убийството на общо девет жертви - осем жени и един мъж, когото Такахиро ликвидира, след като мъжът започва упорито да пита убиеца къде е приятелката му. Сред убитите има и 15-годишно момиче.
Полицията тръгва по петите на "Twitter убиеца", след като започва да разследва изчезването на една от другите му жертви. Постепенно разследващите събират пъзела и разкриват какви дела се крият зад образа на Шираши в социалните мрежи.
В неговия апартамент полицаите откриват части от телата на жертвите, съхранявани в хладилни кутии.
Сред "колекцията" на Шираши те намират и 240 отделни кости, разпределени по кутии за инструменти и шкафове. Всичко това се случва на Хелоуин 2017 г., а впоследствие японецът е обвинен в предумишлено убийство. Сдобива се и с едно обвинение в изнасилване.
Адвокатът му обаче е категоричен, че прокурорите трябва да променят обвиненията си на "убийство със съгласие на жертвата" - теза, с която дори самият Шираши не е съгласен, защото откровено споделя, че поне една от жените не е била съгласна да бъде убита и синините по гърба ѝ го доказват.
А случващото се около делото срещу "Twitter убиеца" шокира Япония - от залавянето на извършителя до ден-днешен. Страната държи едно от най-високите нива на самоубийства и среща трудности да се пребори трайно с проблема.
Идеята, че някой може да задоволява садистичните си наклонности като злоупотребява с психически нестабилни хора, разтърси японците, които посрещнаха с облекчение новината, че Шираши е обявен за виновен. Присъдата му го очаква на 15 декември.