През 1986-а италиански криминолог на име Чезаре Ломбросо, който е печално известен с теорията си, че всички престъпници са наполовина маймуни, пише друг противоречив труд.
Той дълго време изучава широко разпространените и много популярни сред италианските и немските затворници татуировки.
Ломбросо стига до извода, че "престъпниците, точно както диваците, са слабо чувствителни към болка".
По тази причина те нямат нищо против да бъдат дупчени от игли, за да предадат посланията си. В същото време, докато Ломбросо лансира своите псевдо-дарвинистки теории, аристократките в Лондон обикалят градските будоари, навиват ръкавите си и също се татуират.
В доста отношения татуировките винаги са били част от елитната култура, казва Дейв Лейн, асистент по социология и антропология към Университета в Южна Дакота. Лейн разглежда етнографията за тату-артистите.
В началото на XX-ти век някои от салоните за татуировки са наистина стилни места, особено тези в европейските столици. Имайте предвид, че майката на Уинстън Чърчил - Джени - е имала татуирана змия, увита около китката си.
По време на нейния меден месец, лейди Едит Вейн-Темпсет-Стюарт, маркиза на графство Лъндъндери, събира цяла колеция от розови, сини и зелени рисунки по краката си.
Успява да ги крие в продължение на цели 40 години до 30-те години на XX-ти век , когато е разкрита от пресата, докато носи по-къса пола. Смъртта на кралица Виктория през 1901-а пък вдъхновява редица хора да се татуират в нейна чест.
Повече от век по-късно татуировките си остават страшно популярни и имат все по-широка фен-база. Според проучване на Pew Research, повече от 38% от младежите на възраст между 18 и 29 години имат поне една татуировка.
Милениалите достигат зрялост в ерата след атентатите от 11 септември. Едно от най-хаотичните и ужасяващи събития в модерната човешка история оформя мирогледа на огромна част от младите. Затова и не е никак чудно, че те искат да се бунтуват, дори и да е по дребен начин като този да се татуират.
Но дали наистина татуировките все още са символ на бунтарството?
Преди 40 години се появява прословутата татуировка на Шер, с която певицата ознаменува развода си със Сони Боно - пеперуда и цветя - и става благоприятна тема за шеги от страна на водещия Дейвид Летерман. Сега Кайли Дженър, Карди Би и Риана са ходеща реклама на модата на татуировките.
Лейди Гага се е татуирала повече от 24 пъти. Ариана Гранде има над 34 татуировки, въпреки че трябваше да преправи една от тях, която гласеше "Барбекю" на японски. Джъстин Бийбър има миниатюрно изписана думата "Милост" над едната си вежда. Заедно с нея изпълнителят има още 56 татуировки.
За жалост на специалистите по човешки ресурси, светът все повече свиква с татуировките.
Но това до огромна степен обаче отнема от бунтарския им чар - факт, който тату-артистите и феновете на татуировките ненавиждат. Много от татуистите мразят експанзията на татуировките. Всяка седмица някъде по света има тематични конвенции, а преди не е било така. По-старите специалисти помнят и други времена.
В началото на 90-те татуировките се правят предимно в съмнителни помещения като гаражи, превърнати в импровизирани студиа.
Рисунките по кожата символизират алтернативен начин на живот и се асоциират с лошите момчета и затворниците. Сега е удовлетворяващо да гледаш как хората напускат студиата щастливи, но е и леко тъжно в какво се е превърнала тату-културата.
Други са на мнение, че все по-нарастващата конкуренция в бранша вдига стандартите.
В момента татуировки правят младежи, завършили художествени академии. Лесно е да ги мразиш, особено ако си от по-старата генерация, но това, което те правят, е забележително. А и повечето милениали продължават да ги намират за готини и модерни. Концепцията да украсиш кожата си до живот ги привлича, особено предвид факта, че планетата загива.
Дори да си татуираш логото на МакДоналдс може да се приеме за готино. Ако потърсите хаштаг #tinytattoos (малки татуировки) в Instagram, социалната мрежа ще ви покаже стотици резултати за вдъхновение, които могат да бъдат принтирани и занесени при татуировчикът за образец.
Така обаче изведнъж всички се оказват със същата роза или същото лице на Елвис, което алгоритмите на платформата са им показали първи. Разбира се, не всеки тату-артист е толкова критичен към социалните мрежи. Много от татуистите успяват да си изкарват прехраната, благодарение на клишираните Instagram-татуировки.
Милениалите от своя страна се чувстват далеч по-комфортно в модерните студиа, отколкото в неприветливите гаражи.
С тази тенденция процъфтява още един бизнес - този с премахването на татуировки. Все пак повечето татуировчици смятат, че е твърде рано браншът да бъде отписван.
Рисунките по тялото дават възможност за импровизации - нещо, с което хората допълва своята идентичност.