В началото на декември, в кафенето на 5-звезден хотел в Лондон, 35-годишната Лу Бърнс повдига пуловера си и започва да кърми няколкоседмичното си бебе. Служител на хотела се втурва към нея с настоятелна молба да покрие главата на дъщеря си с една от салфетките от масата.
Бърнс се ядосва и прави проблема публичен.
Англичанката пуска няколко снимки в Туитър. На първата детето е покрито с платнената салфетка, а на втората не е. Лу Бърнас "тагва" в постинга си и хотела - Claridges.
"Толкова по-очевидно е "със", отколкото без. Какъв срам ..."
"Накараха ме да покрия детето с това платнище, за да не дразня хотел Claridges"
Лу не е знаменитост, нито политик. Тя е просто майка с профил в Twitter. В кафенето на хотела тя се намира заедно с майка си и сестра си. Трите са се срещнали на чай.
Във Великобритания темата за кърменето на публични места буди много емоции. Пред "Telegraph" Бърнс казва, че това е третото ѝ дете и че за първи път успява да кърми публично, но натискът над майките е много голям.
"Толкова е дискретно да си покриеш главата с огромна салфетка, докато ядеш", иронизира Бърнс:
Nothing says discreet like eating with a massive napkin over your head. #Claridge's #breastfeeding pic.twitter.com/fjcHVncN9p
— boob feed (@ish_chel) December 2, 2014
Туитът буди вълна от солидарност сред активистките в защита на кърменето, които публикуват снимки на хранещи децата си майки на публични места. Те твърдят, че това е нормалното положение на нещата, още от Дева Мария и Исус насам.
Ден по-късно хотелът е принуден да се извини за случката.
Британският вицепремиер Ник Крег също е въвлечен в темата по време на свое интервю по радиото. От името на правителството той коментира, че трябва да се създаде среда, така че майките да се чувстват добре, когато кърмят децата си и това да се приема за нормално от мъжете, независимо дали са на 18 или на 80.
Извинението на хотела обаче не предотвратява демонстрацията на майки пред вратите му. 100 жени с бебета протестират, за да покажат солидарност с Лу.
Във Великобритания има специален закон от 2010 година, който забранява дискриминацията на кърмещи майки.
Крайнодесният Найджъл Фаражд също се изказа по темата. Неговата позиция, както обиковено крайна, звучеше така: "Който кърми, да го прави в ъгъла", за да не смущава околните.
После, разбира се, се оказа, че думите му били извадени от контекста и той лично нямал нищо против майките. Просто се притеснявал как това щяло да се възприеме от по-възрастните британци.