Какво причиняват екраните на очите ни

Очите не са добре. Тяхната първоначална способност за бързо приспособяване се губи. Очните лещи стават по-плътни, по-твърди, дори се калцират в рамките на един човешки живот. Очите вече не са прозорец към душата.

За да установите дали очите ви се втвърдяват, достатъчно е да погледнете телефона си, което вероятно  вече правите, така или иначе.

Продължавайте да гледате в екрана, да четете и да гледате втренчено, като игнорирате третото измерение (дълбочината) и естествените цветове и нюанси. Първият признак за проблема е присвиването на очите пред телефоните. После идва рефлекторното движение на пръстите на ръката, поривът да се преоразмерят буквите, да се уголемят. Накрая идва покупката на очила за четене от оптиката.

Съвременната медицина не предлага особено много решения извън увеличителните стъкла за лечение на пресбиопията (от гръцкото "пресбос", означаващо "стар човек"). Дори очилата за 5 лева ще ви помогнат да се наслаждавате на телефона си, без да присвивате очи или да премествате ръка.

Лекът за далекогледство изглежда е успешен до степен, че възстановява възможността на хората комфортно да използват текстове, имейли, онлайн списания и социални медии върху лъскав правоъгълник от алуминиева сплав, държан на стандартно разстояние за четене от 40 см. С очила за четене оживяваме отново.

Не изглежда ли това като нездравословен цикъл? Очите ни отслабват с годините, но основният обект, към който е насочен погледът ни, е разрушителен за тях.

Дори и да не признаваме, че увреждащото се зрение има нещо общо с крайно стесненото ни зрително поле, тялото ни вече подозира какво се случва.

Едно от големите удобства на смартфоните са лесните настройки, които позволяват да увеличите яркостта и контраста на екрана с няколко докосвания. Щом зрението не може да се подобри, поне обектите могат да бъдат направени по-лесни за възприемане, нали така?

Яркостта обаче, подобно на морфин, поражда нужда от повече яркост. В един момент откривате, че сте достигнали максимума, като напразно натискате екрана в очакване на повече светлина. Заслепили сте се от яркостта, която вече е достатъчно силна.

Хората, които използват очила за четене, обикновено са изправени пред особена дилема: не могат да четат без тях, но и не могат да ги използват пълноценно, за да виждат останалия свят.

Очилата са създадени във време, когато четенето е било много по-рядко занимание.

Сега обаче повечето от нас четат непрекъснато, по цял ден. Предпочитаме да заливаме зрителното си поле с игра на пиксели и емоджита, вместо с баналния кафеникаво-сив "реален свят". Затова е по-лесно да носите очилата си за четене навсякъде, дори да ви правят слепи за всичко отвъд екрана на мобилния ви телефон.

Какво би било съвременното зрение, ако не съществуваха смартфоните? Ако бяхте номад-козар в монголските степи, вероятно не бихте сметнали пресбиопията за патология. Много от тези хора също използват телефоните си за обаждания и музика, но рядко се взират в тях за по-дълго време.

Вместо това фокусират погледа си върху постоянно движещото се стадо, като внимават за промени в общата конфигурация на животните и посоката им на движение; същевременно с това омекотяват зрението до широк ъгъл, така че да откриват периферни аномалии и заплахи.

На гърба на камила в широките степи, очите с лекота достигат хоризонта, което означава, че възприемат разстояние, близост, не-пикселизиран спектър, и не-симулирано движение.

Панорамната гледка на хоризонта помага на наблюдателя да се ориентира в най-простите концепции за перспектива на геометрията: ракурс, убежна точка, линеарност и променящи се сенки, хвърляни от движението на слънцето над и под хоризонта.

Това трето измерение -дълбочината-никога не бива забравено от номадите. Слънцето изгрява и залязва с дълбочина.

В зависимост от следработните занимания на монголските номади (готвене, разговори, свирене на гъдулка),

Хората, които не прекарват свободното си време в четене от мобилен екран, а в готвене, общуване с други хора или отдих, не натоварват цилиарния мускул, не предизвикват напрежение в сухожилията, поддържащи окото, не извиват лещата, за да я фокусират върху пикселизирана 1.4-милиметрова буква „x" в мобилно приложение.

Употребата на тези мускули от съвременните дигитални хора става още по-трудна, когато се сблъскват с буквата „х" не на хартия, а върху екран. Там попадаме на потрепващи и несигурни символи, чието пространствено разположение трудно се възприема от очите.

Всяка професия оказва влияние върху зрението. Полярните рибари могат да ослепеят от снежните отблясъци. Оксиженистите страдат от офталмия. Моряците на вахта халюцинират. Учените развиват късогледство. А пишещите есемеси - да го наречем хоби, не професия - имат размазано зрение.

Има поне два регистрирани случая на феномен, наречен "смартфонна слепота". Изданието New England Journal of Medicine отбелязва, че и двамата пациенти са четяли от телефоните си в леглото, на една страна, като лицата им са полускрити в мрака.

Хипотезата е, че симптомите се дължат на различното избелване на фотопигмент, като виждащото око става адаптирано към светлината. За щастие смартфонната слепота от този тип е временна.

Общото понятие за проблемите със зрението, породени от екрани, е "синдром на компютърното зрение".

Подобно на много синдроми, това название описва набор от феномени, без да ги ситуира в свързан контекст - медицински или друг. За разлика от това, офталмията представлява изгаряне: оксиженистите я придобиват от излагането си на ярката ултравиолетова светлина.

Снежната слепота се дължи на изгаряне от слънцето на роговицата в резултат на отражение на светлината от снега. Халюцинациите засягат моряците на вахта, защото, както обяснява Ишмаел в "Моби Дик", будуват в странни часове и остават сами, като смесват сливащата се поредица от вълни с мисли за опасности, китове или други плавателни съдове. Мозъкът и очите са склонни да намират смисъл и миражи на неопределена земя - и морски пейзажи - там, където те не съществуват.

Синдромът на компютърното зрение далеч не е толкова романтичен. Американската асоциация на оптометристите го използва за описване на дискомфорта, който хората изпитват, след като гледат екрани за "продължителен" период от време.

Но когато екраните изпълват зрителното поле по цял ден, как изобщо дефинираме „продължително"?

Отношението към този синдром е интересно. Асоциацията е създала т.нар. "правило 20-20-20", което изисква от хората пред компютърни екрани на всеки 20 минути да правят 20-секундна пауза, и да се взират в обект, отдалечен на 20 фута (6 м).

Решението помага да разгадаем произхода на синдрома - явно се смята, че проблемите със зрението не се дължат на излагането на синя светлина или натрапчивите реклами, а са резултат от непрекъсната концентрация върху екран, намиращ се на 20 до 60 см от очите. Човешкото око изпитва потребност от дълбочина.

Хората, които са залепени за екраните и изключват другите хора, винаги са били възприемани с известно неодобрение: като нарциси, потайни, лъжливи, неискрени. Това се отнася дори за времената, в които електронните екрани не са съществували - а поглед е бил скрит зад огледало, ветрило или страница на вестник.

Най-суетните личности са разнасяли със себе си джобни огледала по начина, по който носим телефоните сега. Скриването и разкриването на лицата, което са позволявали ветрилата, загатват за маскарада и измамата на сегашните социални медии. Пристрастеността към екраните лесно може да прерасне в морален недостатък.

Ако синдромът на компютърно зрение е изобретен като общо понятие, изразяващо широка гама от страхове, тези страхове може и да не са ограничени до това, което синята светлина или прекаленото писане от много малко разстояние причиняват на зрението. Може би синдромът е за по-мащабна слепота - очи, които не знаят как да виждат, и съзнание, което все повече не е способно да разпознава не-дигитални артефакти, особено природата.

Новините

Най-четените