Горещите вълни и изпепеляващата жега май вече са официалното ново име на лятото, тъй като чуваме за тях и ги усещаме постоянно. Ето защо се налага доста бързо да се адаптираме.
Или с други думи да свикнем да се съобразяваме с факта, че е много топло, а често и опасно горещо.
Поне петима туристи са загинали в Гърция при преходи из планински райони заради екстремно топлото време само в последните дни.
Напоследък южната ни съседка регистрира температури от 40 градуса на места, а още е едва юни.
Освен известния британски водещ и популяризатор на здравословния начин на живот д-р Майкъл Мозли, който почина именно при преход в жегите на остров Сими, е потвърдена смъртта на поне още четирима туристи, които също са се отправили на разходка към планини и високи участъци на различни места в Гърция.
Всички те са били над 55-годишна възраст, а и в Гърция е по-горещо, отколкото у нас. Но все пак тръгваме на преход или разходка в планината с идеята да ни е приятно и по възможност да походим, да се натоварим и тонизираме добре, а не да оцеляваме и да страдаме под палещото слънце.
Има мерки, които можем и трябва да вземем, за да не рискуваме инциденти при преходи - и на високото, и на по-ниското.
Ето някои от тях:
Планиране на маршрута
Базово правило при преходи в планината по всяко време на годината е да се тръгва колкото може по-рано сутринта. През зимата целта е да не замръкнем на връщане, а през лятото - да се възползваме максимално от по-хладните часове.
Естествено, задължително е да се провери прогнозата за времето, и ако тя вещае сериозни горещини, евентуално да се пригоди и маршрутът към тях. Гористите местности в по-ниските части на планините осигуряват повече естествена прохлада, същият е ефектът и на водата, особено на реките. Добре е разходката да бъде съобразена с това, а почивките да са по-чести.
В особено горещ ден не е добра идея да се проучва нов маршрут и особено такъв, по който няма хора или не е с официално маркирани пътеки. Не са препоръчителни и отклонения извън маркировката заради опасността от изгубване.
Телефонът трябва да е зареден, а местата без покритие и без други планинари е добре да се избягват.
Ако сте на почивка, или пък е горещо отскоро, дайте време на организма да се аклиматизира и привикне на по-високите температури. Започнете с по-леки разходки и не търсете лични постижения или целодневни преходи.
Облекло
То трябва както да предпазва от слънцето, така и да дава възможност за оптимално проветрение и вентилация.
Добре е дрехите да са в светли цветове, за да отразяват, а не да абсорбират слънчевите лъчи. Клинове и прилепнали тениски не са добра идея - дрехите трябва да са по-широки и да падат свободно около тялото, за да му дават възможност "да диша", да регулира температурата си и отделената влага да се изпарява. Найлон, полиестер и дори тениски с мерисонова вълна са добър избор.
През зимата памучните дрехи са забранени, тъй като попиват влагата, съхнат бавно и охлаждат тялото. При горещо и сухо време обаче точно това може да е предимство-влагата по материята е приятна и разхлаждаща. Правилото важи обаче за чорапите - те не бива да са памучни, а вълнени или от изкуствена материя. Памукът ще спари краката, тъй като влагата там няма как да се изпари лесно.
Специализираното облекло за преходи често има допълнителни ципове именно с цел охлаждане и вентилация - по крачолите на панталоните или ръкавите на ризите. Използвайте ги, за да не прегреете.
Това важи особено за хора с по-чувствителна и светла кожа, които и в топло време предпочитат дълги крачоли и ръкави.
Естествено, слънцезащитният крем с максимален фактор е абсолютно задължителен. Той се нанася около 15 минути преди прехода и не бива да се забравя, че при потенето се отмива и трябва да се маже отново.
Шапката е особено препоръчителна, по възможност с цяла периферия, която да пази и лицето, и врата от изгаряне.
Доста добър охлаждащ ефект има нещо влажно на врата или главата - намокрена бандана или леко шалче. Ако е още по-горещо, може да се намокри цялата тениска.
Храни и напитки
Естествено, хидратацията и приемът на достатъчно вода са от ключово значение. Това означава, че не бива да се прекалява с алкохола в деня преди прехода, тъй като той дехидратира, както и с кафето сутринта.
Няма точна рецепта колко вода трябва да се пие, тъй като това зависи от редица фактори - интензивност на натоварването, продължителност на прехода, потене, влажност и температура на въздуха и т.н. Като цяло правилото е да се приема половин литър вода на час умерена активност при умерена температура. Това може да скочи на литър на час при голямо натоварване в горещо време.
Храната трябва да е лека - плодове с високо съдържание на вода, зеленчуци, малки, по-леки закуски, които да се хапват редовно. Тежки храни и обилно ядене не са препоръчителни.
Дехидратацията може да доведе до крампи, изтощение и дори топлинен удар.
Един от основните рискове при преходи е топлинното изтощение, при което организмът не може да се справи със стреса от високите температури и се претопля. Симптомите са обилно потене, учестен пулс, замаяност, умора, главоболие и гадене. Ако усетите нещо подобно, спрете моментално, потърсете сянка и се охладете с вода - пийте и се полейте. Починете хубаво и най-добре прекратете прехода, ако е възможно.
Топлинният удар има подобни симптоми, но още по-силни, като може да се появят и дезориентация, тревожност и повишена температура. Необходимо е моментално охлаждане и колкото се може по-бързо връщане в населено място, където да се потърси медицинска помощ.
Превенцията на тези състояния е да се спазват правилата за обличане и охлаждане, както и още нещо - не се изсилвайте и не правете опити да се надскочите точно когато прогнозата вещае жеги. Все някога ще стане по-хладно и подходящо за сериозни преходи.