Вече стана ясно, че в ситуацията с коронавируса е добре да почистваме ежедневно повърхностите и предметите, които докосваме най-често.
Тъй като някои хора не желаят да използват препарати на химическа основа прибягват до естествени продукти, но дали те са ефективни срещу коронавируса и могат ли да го елиминират напълно, ако той вече е попаднал върху различните видове повърхности?
Оцетът се употребява като безвредно средство за почистване в домашни условия. Той добре се справя със замърсявания от варовик, с него могат да се мият прозорци, а смесен със сода бикарбонат разтваря мазнини и отпушва канали, в комбинация с гореща вода.
Не е научно доказано обаче, че той има свойствата да дезинфекцира, така че не би ви свършил голяма работа, когато трябва да се защитите от коронавируса.
Друг често срещан природен антисептик, препоръчван за унищожаване на бактерии и вируси, е маслото от чаено дърво.
Никой не отрича благоприятното му действие върху организма, дори напротив - по време на Втората световна война някои войници са разполагали с шишенце от това масло, за да могат сами и бързо да дезинфекцират раните си, а при простуда то може да ускори облекчаването на симптомите.
За жалост и в този пример обаче все още няма научни доказателства, които да доказват ефикасността му при коронавируса.
Затова е добре да бъдат използвани препарати със съдържание на белина, алкохол или водороден пероксид, познат повече като перхидрол. Те са доказано и най-сигурният унищожител освен на коронавируса, но и на други вируси, бактерии и микроби.
Професорът и специалист по хранителни технологии Доналд Шафнър предупреждава, че независимо с какво решим да дезинфекцираме повърхностите е важно препаратът да бъде оставен да подейства, а не да бъде избърсван веднага.
Американския Център за контрол и превенция на заболяванията пък препоръчва предварителното им почистване с друг препарат, или с вода и сапун, преди да прибегнем към дезинфекция.
Важно е обаче да не използвате няколко препарати едновременно, защото смесването на някои от химикалите могат да образуват газове, опасни за здравето ви.
Разредена със студена вода белината става чудесен дезинфектант срещу бактерии, гъбички и много вируси, включително и коронавируса. Обикновено една четвърт чаша белина се разтваря в около 3.8 л. вода, но за да направите течността ефективна, най-добре следвайте инструкциите на опаковката.
Хубаво е също да използвате готовия разтвор в рамките на 24 часа, тъй като дезинфекциращата му способност намалява с времето.
Пластмасовите играчки и предмети могат да бъдат потопени в течността за 30 сек., а тези, които няма опасност да се увредят от белината могат да седят в нея около 10 мин.
Алкохолът в много форми, включително и когато го втривате в кожата, може да бъде ефективен за унищожаването на много патогени.
Смесете го с вода, но се уверете, че съдържанието му е около (и за предпочитане над) 70%, защото в противен случай няма да е ефективен срещу коронавируса.
В състава на много дезинфектанти за ръце алкохолът е около 60%, но с присъствието на лизола (който обикнпвено е около 80%) това е достатъчно, за да ви предпази.
Този разтвор трябва да престои върху повърхностите около 30 сек., за да убие всички вируси и бактерии.
За разлика от белината, той запазва дезинфекциращия си ефект по-дълго, стига да бъде плътно затворен между почистванията.
Друго, което може да използвате е водородния пероксид (перхидрол), който обикновено се продава в концентрация от около 3%.
Нанесете го върху повърхностите така или го разредете с вода, като съдържанието му не трябва да е по ниско от 0,5%, за да бъде ефективен срещу COVID-19. Действието му трае около една минута, след което може да бъде избърсан.
Не използвайте нито едно от тези химически вещества директно върху кожата си или като заместител на дезинфектанта за ръце. Така рискувате да си навредите сериозно. Просто мийте ръцете си със сапун за поне 20 секунди.
При правилна употреба препаратите ще намалят значително риска от предаване на коронавируса, но все пак бъдете внимателни, когато ги използвате. И не забравяйте - мястото на оцета е в салатата.