Летните вечери са чудесен повод да сме навън до късно, но имат един огромен недостатък - комарите.
Разбира се, винаги можем да използваме някой от десетките репеленти, които се продават в дрогерийните магазини и аптеките. Те обаче често не са подходящи за деца, за хора с кожни проблеми и за такива с твърде чувствителна кожа.
Агресивните химикали могат да раздразнят кожата, но освен това често имат твърде тежка миризма и дори могат да обезцветят дрехите ни.
Добрата новина е, че има редица билки и етерични масла, които също отблъскват като с магическа пръчка комарите. Такива са например:
Лимоновият евкалипт
Проучване на специализираното издание PubMed от 2015 г. показва, че миризмата му отблъсква над 95 на сто от комарите и действа в продължение на около три часа. След това екстрактът от лимонов евкалипт попива в кожата по напълно безвреден начин, а може и да се нанесе наново.
Лимоновият евкалипт се продава под формата на етерично масло и е лесно да си направите лосион против комари. В шише с удобен апликатор напълнете хладка вода и капнете 40-50 капки от евкалиптовото масло.
Нанасяте върху откритите части на кожата и при нужда пръскате отново.
Карамфилът
Ароматът на карамфил за нас е прекрасен, но насекомите, включително комари и мухи, го намират за напълно отблъскващ. Карамфилът е и достъпна подправка, която можем да си набавим от най-близкия супермаркет, продава се и под формата на етерично масло, макар и не чак толкова често срещано.
Ако разполагате с карамфил на "пирончета", можете да си приготвите спрей като запарите един пакет от подправката в около 500 милилитра вода. Оставете отварата да изстине добре и сипете в шише със спрей апликатор.
Карамфилът е по-силен от евкалипта и е добре след като се приберете, да измиете обилно напръсканите места с вода и сапун, за да не се получи нежелана реакция. Спреят от карамфил пък може да се използва и за заздравяване на косата и за почистване на гладки повърхности.
Пчелният восък
Това е истински чудодейна съставка, която откриваме в редица козметични продукти, но помага и да прогоним досадните комари. Пчелният восък е прекрасна идея и ако не ви допада да се пръскате със спрей и предпочитате нещо под формата на лосион/ балсам.
За да получите приятен за кожата и полезен балсам, смесете на водна баня едно към едно пчелен восък и кокосово масло или кокосово олио. Можете да добавите и някой любим аромат под формата на няколко капки парфюм или етерично масло.
Бъркайте добре сместа до пълно хомогенизиране, след което сипете в удобно бурканче и оставете да изстине. Балсамът действа като репелент, но и подхранва чудесно суха и раздразнена кожа.
Мащерката
Тази благоуханна билка по данни на WebMD осигурява 91 процента защита от обикновени комари и около 85 процента - от маларийни комари. Етеричните масла в мащерката действат силно отблъскващо за повечето летящи насекоми, включително комари, мухи, молци и светулки.
Вариантите за употреба на мащерка са няколко. Можете да си сварите настойка от мащерка и да я използвате като спрей или просто да държите свежо клонче от билката на масата ви под открито небе.
По магазините се продават и натурални лосиони с аромат на мащерка, както и концентрирани етерични масла, които след разреждане могат да се използват върху кожата.
Гераниолът
Ако нямате притеснения да използвате алкохол върху кожата си, а и ако държите на наистина сигурна защита срещу комарите, гераниолът е сигурно и изпитано решение.
Това алкохолно съединение се извлича от редица растения като роза, лимонова трева и от корите на цитрусовите плодове. Намира се както в аптеките, така и в големите дрогерийни магазини в различни концентрации.
Предпазва от ухапвания от комар до четири часа след нанасяне. При него обаче е изключително важно да не се нанася близо до очите и в близост до отворени рани, за да не се получи раздразнение.