Времето става все по-горещо и всеки гледа да се спаси от жегата както може. Има обаче една друга порода хора, за които високите температури не са проблем и дори предпочитат да стоят на открито, като се радват на лятното слънце.
В това няма нищо лошо, разбира се, тъй като единственият естествен начин, по който тялото успява да си набави така необходимия за него витамин D, е именно чрез слънчевите лъчи. Благодарение на тях тонусът и настроението се повишават, а освен това изкарването на повече време извън дома ни предпазва от различни психически неразположения, като депресивни състояния например.
Въпреки всички тези положителни ефекти обаче прекомерното излагане на слънце крие сериозни рискове за кожата, причинени от вредните ултравиолетови лъчи, които са виновни за редица дерматологични проблеми и по-сериозни заболявания.
Твърде грешно е схващането, че кожата изгаря, само когато сме на плажа или в планината. Ако слънцето е твърде силно, откритите части на тялото са също толкова застрашени от прекомерно зачервяване, дори и в града. Ето защо всекидневната употреба на слънцезащитни продукти е от решаващо значение, за да бъде избегнато трайно увреждане на кожата.
Пазарът вече е залят от всякакви видове кремове и спрейове, които обещават дълготрайна защита и перфектен тен само за няколко дни. Тази информация обикновено привлича потребителите, без да са наясно какво всъщност е съдържанието им и дали истински ще ги защитава от вредните слънчеви лъчи.
За да бъде по-лесен изборът на такъв продукт, е важно да се знаят две неща - дали съдържа UVA филтър и колко висок е факторът, който ще предпазва кожата от влиянието на UVB лъчите.
Но какво всъщност значат те и защо са толкова важни?
UV е знакът на ултравиолетовите лъчи, които, приети в по-голямо количество през кожата, могат да нанесат сериозна вреда на организма.
Те се делят на три подвида.
UVA излъчват най-малко количество енергия и мигновено активират кожния пигмент меланин, намиращ се в повърхностния слой на епидермиса. В опит да се защити от увреждане, кожата започва да потъмнява, затова и всъщност се получава тенът.
Въпреки че са слабо енергийни, тези лъчи са потенциален причинител на редица дерматологични проблеми и онкологични заболявания, тъй като проникват най-дълбоко в кожата. Освен това UVA са виновник и за преждевременното ѝ стареене.
Следващият вид ултравиолетови лъчи са UVB, които са със значително по-силна енергия от предходните и заради това могат да причинят изгаряния на тъканите. Освен това този вид лъчение е в състояние да измени структурно молекулата на ДНК.
Ето защо редица световни козметични компании се насочиха към идеята да създадат продукти, които до голяма степен да осигурят защита на кожата от тези слънчеви лъчи.
UVC са третата разновидност на ултравиолетовите лъчи. Те обаче изцяло се абсорбират от земната атмосфера и затова не сме изложени на тяхното влияние.
По-висок фактор, по-голяма защита?
Всички цифри, изписани на опаковките със слънцезащитни продукти, не са там случайно. Именно те показват нивото им на защита от UVB лъчите. Обикновено те биват в скала от 2 до 50+, затова колкото е по-голям факторът, толкова по-добре ще бъде предпазена кожата.
Цифрите имат още една функция - да дадат представа за какво време ще започнете да изгаряте, сравнено с момента, когато изобщо не сте се мазали. Следователно, ако обикновено кожата ви започва да се зачервява в рамките на 30 минути без слънцезащитен продукт, тогава крем със същия фактор теоретично би ви дал 30 пъти повече защита, което се равнява относително на 15 часа.
Това обаче не означава, че трябва да го правите без повторното му нанасяне, тъй като кремът може да излезе от кожата чрез потене или при контакт с вода. Препоръчва се това да става в не по-голям интервал от два часа, ако става въпрос за продукт с минимален фактор 30.
Какво количество е добре да нанасяме?
Трябва да се има предвид, че колкото по-тънък е слоят на слънцезащитния крем, толкова по-малка ще е защитена кожата.
Според Националната здравна служба на Великобритания възрастните е добре да използват около 2 чаени лъжички от продукта, ако излагат главата, ръцете и шията си на слънце. Когато това се отнася за цялото тяло обаче количеството се увеличава на 2 супени лъжици.
Тези мерни единици са примерни, разбира се, но все пак могат да послужат за евентуален ориентир.
Ефикасни ли са водоустойчивите слънцезащитни продукти?
Те се препоръчват за тези, които обичат да прекарват дълго време в басейна или морето и функцията им е точно такава - да защитават кожата, докато сте във водата.
Грешно е схващането обаче, че едно нанасяне е достатъчно за целия ден, затова при всяко излизане от нея трябва да се намажете отново.
Отделна защита за лицето
Някои го мислят за ненужно и дори за безполезно. Защо трябва да се купува отделен продукт за лицето, като слънцезащитният спрей за тяло например би свършил същата работа?
Всъщност кожата на лицето е с различна структура. По-нежна е и съответно изложена дълго време на слънце изгаря по-лесно. Освен това продуктите за тяло са по-мазни, което е и причина за запушване на порите ѝ.
Производителите на защитните кремове за лице наблягат именно в тази посока - те да бъдат "удобни" за лицето, да се нанасят лесно и да отговарят на нуждите на всички видове кожа, независимо дали тя е по-мазна или твърде суха.
Предпазването от вредните слънчеви лъчи през лятото е едно от най-важните неща в топлите месеци. За някои мазането е истински досадно, но ако се погледне на него от друга гледна точка - че то е лесна превенция срещу много от онкологичните заболявания, тогава няколкото нанасяния на слънцезащитен крем няма да е такава драма.