Шампионска лига 2019: Колосалните пари, към които посяга Лудогорец

Зад себе си Лудогорец остави сезон, в който статутът му на абсолютен хегемон в България сериозно бе разклатен. Разградчани бяха на една дузпа разстояние от това да изпуснат първото място, но по инерция и най-вече заради неумението на преследвача, защитиха титлата за осми път и сега ще могат да атакуват рекорда на ЦДНА от средата на миналия век от 9 поредни триумфа в родното първенство.

Не само от изявленията му след финала за Суперкупата обаче стана ясно, че за Кирил Домусчиев обаче доста по-важно е този път клубът му да пробие в Европа. И то не в утешителния турнир, а там, където са едрите пари, отбори и мачове – Шампионската лига. За разлика от миналото лято, сега собственикът на Лудогорец развърза сериозно кесията на трансферния пазар с ясната цел тимът му да стигне поне до подножието на групите. Което ще му гарантира пълна възвръщаемост на средствата. И даже ще му остане за харчене.

УЕФА вече излива златен дъжд върху клубовете, които добутат до последния квалификационен кръг на турнира на богатите – раздават се суми, които за нашите географски ширини се равняват на годишния бюджет на шампиона. Дали това е добре или зле, дали не се разбива всякаква домашна конкуренция или пък се стимулира правилната работа в клубовете – всеки има мнение.

Факт е, че евентуално достигане до плейофите в най-силния континентален турнир, ще позволи на Лудогорец пак да е няколко обиколки пред останалите. Ако пък влезе в групите (за трети път), тимът на Стойчо Стоев направо ще превърти играта. Но да караме подред.

Без дори да е изиграл нито един мач, Лудогорец вече има гарантирани над един милион лева (540 хиляди евро) от евроучастието си – само заради факта, че е спечелил титлата.

УЕФА дава 260 хиляди евро фиксиран бонус на всеки домашен шампион, който не успее да се класира за груповата фаза плюс 280 хиляди за участието в първи квалификационен кръг. Това е минимумът, който разградчани ще получат при провал срещу Ференцварош от участието си в Шампионската лига.

При успех срещу унгарския първенец, ситуацията става доста приятна за счетоводния отдел на „орлите“. Още 380 хиляди евро и мачове срещу доста по-възможен съперник – люксембургския Дюделанж или малтийския Ла Валета.

При рутинен успех в този кръг, на следващото стъпало премията вече е почти половин милион (480 хил. евро). Това потенциално ще са мачовете на годината за Лудогорец: съперникът ще е труден, тъй като към момента българският тим е първи при непоставените, а сред евентуалните опоненти са Аякс, Селтик, ФК Копенхаген, Динамо (Загреб), БАТЕ Борисов и Астана. Дори и един от тях обаче да отпадне преди това, разградчани минават над чертата и препятствието, поне на хартия, би трябвало да е по-лесно.

Но не само във футболен аспект този кръг е ключов – образно казано, това е границата, която разделя богатите от всички останали по тези георграфски ширини. Победата те праща в плейофите, където дори при отпадане, взимаш чисти пет милиона евро. И отиваш директно в групите на Лига Европа, където те чакат още близо три милиона евро (2,92 млн.) само заради участието.

Простите сметки показват, че Лудогорец ще прибере над 9 милиона евро (над 18 милиона лева), ако отстрани три отбора в пресявките на Шампионската лига. Т.е. ще си гарантира годишния бюджет и вероятно още един безоблачен сезон по пътя към домашната титла у нас.

Но Лудогорец вече два пъти е отивал и по-далече – групите. Трето попадане в Обетованата земя на клубния футбол обаче ще е в пъти по-доходоносно от всичко, което някога български отбор е инкасирал от европейското си участие.

Фиксираната премия за попадане сред 32-та най-добри на континента е 15,25 милиона евро. За победа в групите се начисляват 2,7 милиона, а за равен – 900 хиляди. Но това съвсем не е тоталът. Тимът от Разград, със сигурност, ще прибави още поне пет млн. евро (които при определени условия могат да набъбнат дори до 10 млн.), тъй като от миналата година УЕФА въведе нов финансов лост за стимулиране – т.нар. "бонус за клубен коефициент". Най-общо, неговата цел е да гарантира на големите, че ще приберат лъвския пай от наградния фонд, независимо дали падат или бият.

За този бонус са предвидени 30 процента от целия награден фонд в Шампионската лига (585 млн. евро). 32-та участници в групите се подреждат в зависимост от класирането им в клубната ранглиста на УЕФА през последните 10 сезона. Общата сума (585 млн. евро) е раздробена на "акции", като една "акция" е 1,108 млн. евро.

Последният във въпросната 10-годишна класация получава една "акция", предпоследният – две и така до върха, където първият е с 32 "акции", равняващи се на 35,46 млн. евро. Ако Лудогорец попадне в групите, вероятно ще е на 27-28 място, което му гарантира 4-5 "акции" (около 5 млн. евро). Има вариант обаче и да е малко под 20-ото място – при много изненади в квалификациите – а това ще му донесе споменатите десетина милиона евро.

Отделно, като единствен представител на България в Шампионската лига, Лудогорец ще прибере и 100 процента от „пазарния дял“ на страната ни, т.е. още поне 1 милион евро. С други думи, дори да не запише нито точка в груповата фаза, евентуалното достигане до тази фаза ще донесе в клубната каса на „орлите“ между 21 и 26 милиона евро, т.е. между 42 и 52 милиона лева. Дори за крайно незапознатите с родната футболна реалност подобни цифри са красноречиви – те биха гарантирали хегемонията на Лудогорец за още дълги години.

А другите?

На този фон отчисленията от УЕФА към ЦСКА, Левски и Локо (Пловдив) за участието им в Лига Европа са трохи. 240 хиляди евро за участие в първи квалификационен кръг, 260 000 във втори и 280 000 в трети. Утешителната награда при отпадане в плейофите е 300 000 евро, което ще рече, че дори да отстранят по три съперника, останалите родни участници ще вземат около 18 пъти по-малко пари в сравнение с аналогично представяне на Лудогорец в Шампионската лига.

При тях само влизане в групите на Лига Европа би могло да се смята за солиден бонус – там фиксираната сума е близо три милиона евро, победата се котира по 570 000. евро, а равенството – по 190 000.

Но, разбира се, дори това е в сферата на пожеланията. Големите пари, особено в днешния европейски футбол, трябва да си ги заслужиш. Независимо колко домашни звезди имаш на ревера.

Новините

Най-четените