Ако днес още си пишех с Вова, едно от многото руски другарчета отпреди 35 години, с които разменяхме писма, дъвки, марки и значки, какво ли щях да поствам (на стената във Фейсбук): "АЕЦ "Белене" вече я няма. А ти как си, братле...?"
Слава богу, АЕЦ "Белене" я няма. Преди това в небитието отиде и друг общ проект с руснаците, също с давност от соца - нефтопроводът Бургас-Александруполис.
А президентът каза: "...Не може "Белене" да повлияе на братските ни отношения с Русия". Трудно е да се каже в кой точно аспект отношенията може да се нарекат братски - заради неслучилия, въпреки славянския език и православието, панславизъм, или охотата, с която руснаци купуват "втори жилища" у нас или...
Всъщност от години двустранните отношения се градят именно на тази ос на подчиненост. Под сянката на Големия шлем. Време е да излязат на слънце.
Изглежда оттук нататък има някакъв шанс да се започне на чисто. Почти. С колкото се може по-малко енергетика на масата на преговорите. Нали и Путин и Медведев искат да изрежат "суровинния апендикс" на икономиката (а от външната политика).
Ако изобщо е възможно това да се случи на страна, зависима на повече от 95% от руския природен газ. При това с неясни цени на доставките на синьо гориво до края на 2012 г. - "Газпром" още увърта ще поевтинеят ли, след като ги поевтиниха на други страни с 10%.
За да се ъпгрейдва "българо-съветската/руската дружба", няма да е достатъчно само да отпаднат неизгодните за България проекти. Трябва да им стиска и на преговарящите да казват "не" на Москва.
Само не разбрахме откъде се появи бъдещата централа на газ, която ще се строи площадката на "Белене"? И понеже шистов газ няма и не се очаква поне в следващите 5-7 години, горивото пак ще е руско.
Ако и инвеститорът се окаже оттам, ще ни трябва стенограма от разговора на Борисов с Путин.