Северна Корея иска да представи държавния секретар на САЩ Майк Помпео като пречка пред дипломатическия процес, който и без това не работи.
Лидерът на КНДР Ким Чен-ун явно таи към Помпео повече недоверие и неприязън, отколкото към съветника по националната сигурност Джон Болтън. Да, Ким посрещна Помпео на пищен обяд в Пхенян през октомври миналата година, но изразите на добра воля престанаха в момента, в който държавният секретар седна до президента Тръмп през февруари.
Тогава във Виетнам Тръмп обясни на лидера на Северна Корея, че колкото и да харесва методите и политиката му, разговорите им си остават безрезултатни.
Ким изглежда е засрамен от начина, по който американският президент се оттегли от преговорите в хотел "Метропол" в Ханой, но странното е, че смята лично виновен за случилото се Помпео, а не Болтън.
Затова и генералният директор по американските въпроси в Пхенян - Куон Чен Гун - беше категоричен, че нов диалог между лидерите на Северна Корея и Белия дом е невъзможен, ако на него присъства и Помпео. Куон очевидно говори пряко от името на Ким Чен-ун и е пределно ясен - ако държавният секретар присъства на масата при следващи дискусии, то те отново ще стигнат до задънена улица.
А ако диалозите между Вашингтон и Пхенян продължат, Куон се надява те да бъдат водени от "по-внимателен и по-зрял дипломат".
Белият дом откровено заяви, че е остава в готовност за нови конструктивни преговори с КНДР. Изглежда обаче, че Северна Корея неумолимо бързо се връща в изходна позиция - такава, в каквато беше преди първата среща между Тръмп и Ким в Сингапур през юни 2018-а.
Там държавниците подписаха общо взето безсмислено съгласие, което обещава "денуклеизация" на Корейския полуостров - без значение кога и как.
Ако има едно нещо, което наистина никой не очаква, то е Ким действително да се откаже от ядрената си програма и от балистичните ракети с далечен обсег.
Споразумението по-скоро доказа готовност лидерът да се ограничи само до тестване на ракети и дори на ядрени оръжия. Той направи истинско шоу през миналата седмица, когато присъства на изпробването на "ново тактическо оръжие", което не стана ясно от какъв тип е.
А Ким, който е провъзгласен за "председател на държавната комисия", също се приема за върховния главнокомандващ на севернокорейските военни сили. Въпреки че държавническата му титла на "председател" подсказва достатъчно власт, тази на главнокомандващ показва готовността му да се докаже и като военен лидер, който не смята задължително да се придържа към мир.
Вместо това Ким демонстрира открито страстта си към ядрени оръжия и широкообхватни ракети, които за последно тества в края на 2017-а.
В речите си той не оставя съмнение, че ще се стреми към възобновяване на ядрената програма на Пхенян. Като доказателство идват и думите му, че САЩ се страхува все повече от "ядрените въоръжени сили на Северна Корея" и че КНДР е решена да отвърне по свой начин на международните санкции.
Колкото до представянето на Помпео като лошия герой - това е само уловка. С други думи, Ким продължава да настоява за диалог, който да премахне налаганите от Запада санкции и спиране на натиска за ядрено разоръжаване.
В замяна Пхенян иска и дислоциране на стратегическите ядрени бази на САЩ в Гуам и Хавай. Колкото до нападките към Помпео - те са като трик в игра на покер. Северна Корея вдига залозите, без да разкрива напълно картите си.
Идеята КНДР да налага с точно кой дипломат ще преговаря е по-скоро нелепа. Невъзможно е разговорите да бъдат водени само с хора, които са против пълното ядрено разоръжаване. Не е случайно и че Северна Корея иска разговори единствено с Тръмп, когото вижда като лесна мишена за манипулации.
От друга страна Помпео очевидно има специфични и по-трудни за изпълнение искания за унищожаване на ядрените оръжия на Пхенян.
Тръмп твърди, че е отворен към идеята за нова среща с Ким Чен-ун, но севернокорейските дипломати едва ли ще се съгласят на такава, ако не са сигурни, че санкциите и изискванията за денуклеизация ще бъдат смекчени. Затова и цел номер едно пред Северна Корея в момента е да се отърве от Помпео.