По-малкото зло

От десетина дни има зарегистрирани явни и неявни опити от страна на представители на ЕС, политици и други лица да побутнат двете партии у нас с най-много депутати в парламента към сглобяване на едно ново "мнозинство", което да не се срами с подкрепата на крайно дясна и ксенофобска партия.

ГЕРБ + БСП. Не сте ли свикнали с оксиморонните съюзи в България? В името на една твърде миризлива теза за "по-малкото зло" (разбирай, за да останат на власт).

Въпреки че от БСП гласно отричат "Атака" да ги подкрепя, оправдавайки се с: "Откога гласуването в парламента е нарушение?", съешаването е факт. Най-голямото доказателство за това е, че парламентът работи.

Започна се с форума на ПЕС на 22 юни. Тогава председателят на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода заяви: "Много лесно е правителството да се отърве от зависимостта от "Атака", ако ГЕРБ се превърнат в конструктивна опозиция и подкрепят реформи, важни за държавата".

И социалистът и председател на Европарламента Мартин Шулц опипа почвата на среща, поискана от него, с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. След нея Борисов обяви, че е готов да върне хората си в парламента, ако Станишев му се извини. Даже напомни, че е искал да даде гласа си, само и само да не потребяват този на В.С.

Преди дни еврокомисарят Кристалина Георгиева пусна... статия в блога си, чиято цел беше да каже в прав текст как в Брюксел я питат защо "двете най-големи партии в България не работят заедно за подготовката на неизбежните предстоящи избори". Нещо, което публично не би си позволила да изкаже, но предвид позицията й ще бъде забелязано.

Днес математикът проф. Михаил Константинов заяви, че ако БСП и ГЕРБ решат да действат заедно, и имат 181 депутати, "рекетьорът отива вкъщи".

"Аз съм привърженик на радикална идея - както в Германия, да се прегърнат двете най-големи, и малките рекетьори да изчезнат. Ако се съберат БСП плюс ГЕРБ, правят 181 депутати - свръхконституционно мнозинство. Ей сега могат да започнат да променят Конституцията", посочи проф. Константинов.

"Прави се една голяма коалиция, казва се, че изборите са през май, обещава се на хората месец по месец какво ще се прави, и да се знае за какво става въпрос", заяви той.

В БСП депутатът Георги Кадиев е един от тези, които артикулират идеята за избори през май. А Станишев се опитва да играе твърдо и неотстъпчиво, вместо да поеме персонално отговорността си за номинацията на Пеевски преди да го накарат да я поеме без мезета.

Разбира се, и двете партии биха изгубили от подобна "прегръдка". Но в крайна сметка винаги могат да опаковат споразумението си в подходящи слова, за да го аргументират пред обществото.

ГЕРБ се връща в парламента в името на демократичния и европейски път на България и пр.

Факт е, че след като Цветан Цветанов е "на топа на устата" и почти сигурно ще обере всички негативи от управлението на ГЕРБ, партията на Борисов - в очите на околните - ще изглежда като преживяла катарзис и годна за повторна политическа употреба.

Един изпълнителен и трудолюбив човек като Цветанов ще липсва на партията. Но и той, също като Делян Пеевски, ще бъде представен като грешка, вместо като проява на системен проблем.

Въпросът е какво се получава, когато един системен проблем се прегърне с друг такъв? Във всеки случай не е "по-малкото зло".

Но Борисов никога не е бил склонен да сподели властта с който и да било. По-малко от 5 месеца откакто подаде оставка, късопаметните са забравили какви ги вършеха той и министрите му, особено "защитеният свидетел" Мирослав Найденов.

Бойко Борисов се "потопи".

Всички дразнещи гербери (и свързани с предишното управление) са или извън парламента, или обвинени, или скрити от публични изяви. И над всичко отново грее юначният, непогрешим и неповторим лидер.

Сложете си слънчевите очила, намажете се със слънцезащитен крем и да не спираме протестите.

#3 Conspirator 04.07.2013 в 17:43:12

Що за малоумна статия? Комунистите,етническите ''либерали''и ''Атака''консумират властта по абсолютно безпринципен и престъпен начин и....виновникът е Борисов?!? Тази нова ''песен''дето я запяха либералите и комунистите е върха на сладоледа.След като им лъсна задника пред цяла Европа,че правителството им се крепи на гласа на един откровен фашист,започнаха да говорят за ''голяма''коалиция и видите ли,те са искали да стане така,ама с този''прост''пожарникар... Абсолютно безобразие!Къде е Иван Костов да ги резне с две изречения и дотам!Иначе ще продължават да ''ни крият топката'',обвинявайки ГЕРБ,че саботират парламента,държавата и добруването на Народа. КОГАТО назначиха Миков за шеф на парламента и прекъснаха 23 годишна неписана традиция,какво означаваше това?Че ще правят Правителство на Националното обединение/или спасение?/.Когато отвързаха от Синджира онова нещо от Ямбол, да облайва ''лошите, пак ли са си мислили за правителство на широка основа.Когато се опитаха да сложат за шеф на ДАНС/и го направиха!/онова дете-чудо Дилянчо,който трябвало ''да страхува'',пак ли са имали идея за правителство на двете най-големи партий? Айде, холан! И за капак-''Дайте да се стягаме и да купуваме плажно масло и да протестираме,че ГЕРБ са си непокътнати!'' Чие е правителството в момента.На баба Гицка?Или на калпав кабинет,Борисов му пречи?Пречи,когато е на власт.Пречи,когато е опозиция и не иска да бъде третиран като опозицията през 1947 година,когато избесиха/същите тези комунисти/някой и друг по речовит. Значи,вече го измислихме,Малкото зло и Голямото зло.И Малкото зло не ще и не ще да помогне на Голямото зло та да тръгне тая пуста държава... Де гиди,болни мозъци де....

#4 boris 05.07.2013 в 10:01:47

Точно там им е грешката на комунистите - че си мислят, че Пеевски е проблема. Или поне че е само той.И си правеха сметки, че ето - него го махаме, щом пората искат и слагаме друг. Нищо подобно - проблема не е Пеевски, а факта че цяла България видя, че Орешарски въобще не искаше да го предлага него. Точно тогава лъсна най-ясно колко експертен е кабинета и с колко е "независим" от партиите.

#5 boris 05.07.2013 в 10:43:47

Не гледайте малкото, гледайте голямото. ГЕРБ не е партия истинският смисъл на думата – това е просто ББ+пълнеж от хора. Щом доверието в Борисов падне ГЕРБ ще се стопи като ланския сняг! Така че този въпрос въобще няма какво да ви притеснява. И да се върнат на власт – ще си отидат и никой няма да ги помни. ХОРА НИЕ ИМАМЕ ИСТОРИЧЕСКИ ШАНС ДА СЕ ОТЪРВЕМ ВЕДНЪЖ ЗА ВИНАГИ ОТ СТОЛЕТНИЦАТА! От вековната пиявица! От 1994 до ден днешен при всички върхове и спадове БСП не може да състави собствено правителство И в каквито и коалиции да влиза - те са все по-нестабилни и слаби, а потенциалните коалиционни партньори - все по малко и със все повече условия. Тези избори бяха показателни - по добри шансове за тях нямаше и в бъдеще няма да се намерят - а не само бяха втори, но е в коалиция - пак на кантар. По правило, до сега, всяка партия след като изкара мандата процентите и падат до минимум, а на тези избори нямаше нито един „нов играч”, който да обере „десните недоволни” От това по-идеални условия за победа на БСП просто няма! И именно този паритет на депутатите в парламента който се получи при коалиция на БСП и ДПС е чертата. Това е именно онази ватерлиния след която всички възможности са изчерпани и вече си в миманса. Те не са глупави и осъзнават това, затова така са се вкопчили така зверски в властта. Ако я изгубят днес има много-голям шанс никога да не си я върнат. Не защото нещо се случило, а защото просто фундаментално на там вървят нещата.

#7 Rowan 05.07.2013 в 12:29:16

Обединение в парламента има г-жо Милчева, не 181-депутатно, а 240. Пълен 100-процентов антимажоритарен консенсус има парламента и е единствената теза, която тези партии целокупно подкрепят... с двете ръце. А цитирания от вас професор прокламира германската система 50 на 50 с едни пропорционално-мажоритарни еквилибристики - ум да ви зайде. На мен не ми зайде ума и се разрових. Точно тази система гарантира три-партиен парламент: ГЕРБ, БСП и ДПС. Иначе изглежда отстъпка на партиите с този привидно 50% мажоритарен елемент. Но по немската система за отчитане се получава горния резултат. Никога не вярвайте на назначен и платен от държавата професор - казва Шопенхауер - щото той няма да защитава интересите на народа, а на тези дето са го назначили и му плащат. ПП: Лично към авторката, пуснах преди 10 минути поредната статия по темата, която, традиционно за вас, не очаквам да публикувате. За което благодаря.

#8 koya sam? 05.07.2013 в 14:05:41

...съгрешиха и вкупом станаха ненужни...това е ясно. което остава неясно не само за мен, но и за много други е след оставката кой ще дойде? Може ли да ми каже някой по този въпрос? И според мен оставка и нови избори, НО след като се промени изборния кодекс и влязат нови хора в политиката. Такива засега не се виждат. А трябват. Пропорционално-мажоритарната бла-бла система също не ми харесва. Най-добре си е чисто мажоритарна и да се отчитат пред избирателите, а не пред партийните централи.

#9 Rowan 05.07.2013 в 14:28:55

Моята прогноза: Падането на правителството сега, води до нови избори със същата или по-малка активност, и твърде подобен резултат на настоящия. Което пък, и да даде мнозинство в парламента на някого, не му дава обществена подкрепа, а от там и обществена търпимост. И следващите протести ще са още по-масови, ще възникнат от по-малък повод и отново ще са срещу политическата класа. И единствения изход тогава ще е смяна на системата с ВНС и промяна на конституцията. Което е изход и в момента, но ме съмнява настоящите ни политици да спестят и нервите на народа и собствената си агония. Още поне 2 години загубени за България. А могат и да ни ги икономисат политиците, ако още сега преминат на крайната стъпка.

#10 koya sam? 05.07.2013 в 14:39:37

Има шанс сега парламента под натиск от улицата да приеме съответните закони. Защото те много искат да останат във властта и са готови на някои реформи. Но, това значи протеста непрекъснато да ги "ръчка" с остена. И значи протестиращите да имат ясна програма с искания и план за действие. Само така може да се излезе от ситуацията сега. После, пак оставка и нови избори, но с нов изборен закон. За целта обаче трябва да се привлече истинската интелигенция. Артисти и музиканти това го не умеят. Те могат обаче да действат емоционално на хората и така да ги привличат за каузата.

#11 Оня Дето Го Трият 05.07.2013 в 15:27:06

Падането на правителството се иска не защото се очаква с магическа пръчка следващото да е по-различно, а защото това просто не заслужава да стои и ден след грандиозния шамар към обществото със случая Пеевски. Разберете го накрая и стига сте умували. Олигарх, който държи половината индустрия (вестниците дори са несъществени) на България, да му дадат да поеме и секретната информация Ми той щеше да е нещо повече и от цар на тая територия! То дори цар да си изберем ще има по-малко власт май.... Това правителство ни готвеше това. А някакви седнали да ми умуват какво щяло да стане ако падне и какво щяло да не стане....с никое правителство не свършва света. Да си избират друго и се надяваме следващото да не брои подаряването на държавата на Пеевски за дребна простима грешка.

#13 koya sam? 06.07.2013 в 23:45:45

Майк, аз също бих се включила ако има. Вярно, ако чакаме някой да ни го направи няма да го има. Но може би вече е създаден такъв? Ако някой знае да каже има ли. Дала съм и е-маил за личен контакт в профила си.

Новините

Най-четените