Цаца, ама риба

Утре Висшият съдебен съвет ще се опита да избере следващия главен прокурор. Човекът, който ще дърпа, доколкото му позволят, конците и кукичките на държавното обвинение до 2019 г.

Кадровиците успяха да посеят съмнения преди избора, решавайки той да се извърши по спорната и стара електронна система. Това значи, че трите номинации ще се гласуват поотделно, като предимство ще има първият издигнат кандидат - соченият за фаворит на управляващите Сотир Цацаров.

Съдията, председател на Окръжния съд в Пловдив, се нуждае от 17 гласа, за да спечели, и към момента има 7 сигурни. Едва ли ще победи от раз предвид общо десетимата кадровици (от 25-членния състав на ВСС), номинирали конкурентите му - Галина Тонева и Борислав Сарафов. И двамата са кадри от прокуратурата.

При такъв развой на събитията ще се стигне до балотаж между двамата претенденти, събрали най-много гласове. Ако и тогава никой не събере поне 17 гласа, процедурата започва отначало. А това отваря вратите пред нови кандидати.

Преди гласуването тримата кандидати за първи обвинител ще бъдат препитвани отново от ВСС. Дотогава може да се появят и нови компромати.

Членове на ВСС, медии и неправителствени организации предупредиха, че електронната система дава възможност да се проследи кой как е гласувал, което няма да направи вота таен, а напротив.

Не е ясно и дали може да се гласува за няколко кандидата едновременно, тоест един кадровик да подкрепи Цацаров и Сарафов, например, което би могло да се тълкува като задкулисна договорка.

Електронна система - да, интегрална бюлетина - не

Освен риска за нарушаване на тайния вот, електронната система е критикувана, че не гарантира равнопоставеност на кандидатите. За тях ще се гласува последователно, а не едновременно.

Проф. Лазар Груев, председател на Върховния касационен съд, нарече тези правила необясними.

"Виждали ли сте някъде в света избор, при който гласуваш за единия кандидат, знаеш резултата, гласуваш за другия кандидат и накрая, знаейки за двамата, гласуваш за третия?", възмути се той.

Според него не е важно дали ще се гласува на хартия или не, а дали бюлетината ще е интегрална, тоест - дали ще съдържа имената на тримата кандидати.

Предимство има първият номиниран

Утвърдените правила на практика означават, че първа ще бъде гласувана кандидатурата на Сотир Цацаров, внесена най-напред от 7 члена на ВСС. Буквално в първите минути след отваряне на процедурата за номинации.

Така, ако получи 2/3 от гласовете на кадровиците, тоест 17 гласа, Цацаров автоматично ще бъде избран, а останалите двама в състезанието просто няма да стигнат до финала.

Дори премиерът Борисов коментира темата, предлагайки редът на кандидатите да се определи чрез жребий. "По азбучен ред също не е правилно. Какво е виновен, примерно, Дянков, че са го кръстили Симеон, а Аню Ангелов, примерно, Аню?", разсъди премиерът за азбучното гласуване.

Не такова е мнението на члена на ВСС Юлиана Колева, бивш депутат от ГЕРБ, според която и при гласуването с хартиена бюлетина са възможни манипулации. Колежката й Соня Найденова изчете писмо от фирмата, произвела системата, която гарантира, че тайният вот не може да бъде нарушен.

Колева продължи с критика към медиите, които оказвали натиск върху ВСС, визирайки публикация на Mediapool, разкрила, че електронната система позволява да се разбере кой кое копче е натиснал. Все пак отбеляза, че натискът бил положителен, защото "действал основно върху съзнанието на членовете на ВСС".

Кандидатите

Един съдия и двама прокурори се състезават за обвинител №1. Галина Тонева понастоящем е заместник-главен прокурор, а Борислав Сарафов ръководи Апелативната специализирана прокуратура.

Те бяха издигнати в последния момент, вероятно за да внесат разнообразие в надпреварата. Първоначално шансовете им за успех бяха определени като минимални. Тонева е сочена за фаворит на т.нар. опозиция във ВСС.

Най-интересната и обсъждана номинация е тази на Цацаров, силно похвален от силовия министър Цветан Цветанов (и Борисов), заради големия процент осъдителни присъди в подопечния му съд. Наложи се Цацаров публично да дава изявления, че се дразни от тези ласкателства/референции.

След като успя някакси да разясни сделките с имоти - свои и на съпругата си нотариус, Цацаров беше замесен в нов скандал, оказал се скрит от ВСС, съобщи "Правен свят".

Тъй като е смятан за анонимен, сигналът не е публикуван на сайта на ВСС. Изданието разкрива, че подател има - Христо Иванов Чобанов, който твърди през 2010 г., че Цацаров му намекнал как може да спечели дело в съда срещу 10 000 лева. Чобанов не платил и изгубил делото. На два пъти той е привикван от ВСС за обяснения, но не се е явил.

В писмото се посочва още, че Цацаров имал влияние и върху съдии от Районния съд в Пловдив, както и във ВСС.

Изнервена обстановка за гарнитура

Ключовият избор се развива на фона на оглушителния шум в системата, предизвикан от скандала с избора на конституционен съдия. След три фалстарта с кандидати, до момента КС не е окомплектован, очаква се това да стане през януари.

За липсата на осъдителни присъди последният мониторингов доклад на Европейската комисия, а и предишните, отделят сериозно място на (не)действащата и некачествена работа на прокуратурата.

Казусът "Марковска" и капитулацията на Галя Гугушева затвърдиха това, което извади скандала с Красьо Черничкия - магистратско-политически обвързаности, и оставиха неприятното усещане, че неопетнен и морален кандидат е (почти) невъзможно да се намери.

Злополучното кадруване на ГЕРБ и СДС се оказа и първи тест за новия ВСС, който тихомълком прекрати кариерата на Марковска и отказа да я подложи на проверка. По отношение на Гугушева реши да забави темпото, изисквайки още документи.

Докато политици и експерти бяха заети с институционалната криза, а Конституционният съд продължава да е с вързани ръце поради непълен състав, ВСС до последно отлагаше да реши как точно ще се избере наследникът на Борис Велчев. А това, както знаем, съвсем не е без значение.

Макар че тича по утъпкан път, Цацаров далеч не може да е сигурен, че ще спечели безпроблемно. Поне не на първи тур. Дали цялата суматоха около него не е нарочно създадена, за да спечели в крайна сметка друг кандидат - ще видим.

#4 БСПедер 23.12.2012 в 05:22:37

Гърченията на България в последните 23 години показва колко е била голяма деформацията на България и българския народ от руския фашизъм донесен от Сталино-фашистката Червена армия на 9 септември 1944 година.

Новините

Най-четените