И 5 процента е много

Захари Георгиев, депутат два мандата от БСП, се регистрира в Бюрото по труда в Пловдив, след предсрочното разпускане на 41-ото НС. Инженер по диплома - автоматизация на производството, Георгиев се оправда, че поради дългия си престой в парламента - близо 8 години, няма как да се върне на работа.

Очевидно. В Пловдив не се търси и лидер на местната организация на БСП, какъвто беше Георгиев допреди депутатството. И кандидат-кмет не се търси - местните избори са далече, а той бездруго се проваляше няколко пъти на тях.

Освен него, в бюрото по труда са се регистрирали и други, доскоро ползвали коли на НСО, охрана на НСО и парламентарния ресторант. ГЕРБ, БСП, ДПС, сума ти народ, който ще получава максималното обезщетение - 1200 лева месечно, тъй като са осигурявани на над 2000 лв. брутна заплата. Държавата ще им плаща тези пари между 6 месеца и 1 година - в зависимост от трудовия им стаж.

През това време пък те ще работят в предизборната кампания на партиите си, чиято партийна субсидия пак се плаща от средствата на данъкоплатците.

99% от депутатите гласуваха т.нар. партийна субсидия и към днешна дата всеки депутат заедно със своята партия получава 17 000 лева на месец, които се делят в партийната група, заяви по Нова тв Стела Банкова, бивш депутат от НДСВ и "Атака" в 39-ото и 40-ото НС.

Не е морално, казя тя, както и още няколко бивши нейни колеги. Е, и какво от това? Моралът априори не е присъщ на политиката.

А 41-ото НС приключи така, както и започна. Безлично и неморално. В началото на мандата си депутатите сума ти време се туткаха как да покажат солидарност и икономии във времена на връхлитаща криза. И накрая икономиите стигнаха... две беемвета. Оттук нататък солидарността на депутатството с народа се ограничи до замразяване на заплатите броени пъти.

За разлика от тях председателите на двете камари на италианския парламент Пиеро Грасо и Лаура Болдрини обявиха, че ще намалят възнагражденията си с 30%. Те се отказаха и от ведомствените жилища, които им се полагат. Всъщност тези мерки са част от плана за намаляване на разходите на политическата класа с 50 на сто, който ще засегне всички парламентаристи и служители на Камарата на депутатите и на Сената.

С колко ще бъдат намалени разходите на политическата класа в България? Това е въпросът, който трябва да отправим до всички, които претендират за бюлетината ни на 12 май, както и дали да не бъде прекъсната обвързаността на заплатите на висшите длъжности в съдебната, изпълнителна и административна власт със средната работна заплата в държавната администрация.

Наред с това дошло му е времето и за фиксиране или друг тип изчисляване на партийната субсидия, защото обвързването й с минималната работна заплата означава милиони. И преосмисляне на това дали е нужно да финансираме и партии, спечелили 1% от гласовете...

41-ото НС завърши мандата си с 5% рейтинг. Никой парламент не е имал по-ниско одобрение. Макар България да е парламентарна република. Изглежда и това им е много.

#2 Зелен Бетон 22.03.2013 в 03:29:05

Намаляването на държавната субсидия за партиите е дъвка за електората. Колкото и да се намали, това няма да доведе до някакво забележимо подобрение – нито за населението във финансов план, нито за българската демокрация в политически план. Ако се вдигне прагът (в процент получени гласове), над който партиите получават субсидия, резултатът пак ще бъде по-скоро негативен: партийките, които са резултат на политически инженеринг, без затруднения ще си осигурят финансирането, а ако има някоя действително създадена около идеи, за нея ще е много по-трудно да остане независима. Несравнимо по-голям би бил ефектът, ако се пресекат неявните пътища за финансиране на партийните формации. Но това е съвсем различен разговор. Не са проблем РАЗХОДИТЕ на „политическата класа“. Проблемът са ПРИХОДИТЕ й. По-конкретно – неофициалните. А още по-сериозният проблем е, че въпросната „класа“ изобщо не си върши работата, заради която е пратена там. Ако си вършеше работата прилично и не се финансираше по задкулисни схеми, гаражът на НС можеше да е пълен с бентлита и пак хората да живеят значително по-добре. Това трябва да е целта. Не да им дърпаме някакви левчета от ръцете, а те да го играят много обидени, въпреки че въобще не им пука. Подобни циркове вършат работа само на политическите тарикати, за всички останали са загуба на време, нерви и енергия.

#3 MacAllister 22.03.2013 в 04:54:43

Зелен бетон, както винаги разумно! Очевидно настоящата форма на парламентарна демокрация е много податлива на българските ни слабости и да си го кажем - направо си е демокраДция. Ако ще се променя нещо, то не трябва да бъде от дребнава завист, а с цел - търсене на промени, които да превърнат "политиците" ни в политици. В момента те се държат и чувстват като чиновници и това с нищо не спомага попадането на хора с политически амбиции във властта, но подмамва като лампа нощни пепериди всякакви неспрвящи се с професиите си хора със сигурна заплата и потенциална възможност за някоя далаверка. Редовно споменава за микропарламент - не двукамарно НС, а параламент от 20, най-много до 40 души. Причината не е спестяването, а дейността. Един такъв сенат би бил доста по-динамичен с ниски шансове там да се накатават мълчаливи топли тела, всеки би бил познат за почти всеки българин и вниманието на гражданите към това, което става там би било също стимулирано. В крайна сметка и с 240 депутата законите се коват от експерти, а когато експертите не се ползват добре и достатъчно законите са противоречиви, опасни и в услуга на емоционални или задкулисни интереси и служат по-скоро като гонка по устав за избрани, а не като харта за отношенията в обществото. Малък брой депутати няма да може да се скрие, нито ще може да се загуби под бесмислени приказки и ще има натурални причини да се държи далеч по-професионално. Естествено, че това не е решение на всички проблеми, но поне би елиминирало един - детински наивното ни народно събрание, което постоянно се пълни като пионерски лагер с нова смяна.

#4 John Smith 22.03.2013 в 10:12:20

Зелен бетон и Шотландеца, Вие лично имате ли приятел или познат депутат или политик ?

#6 Зелен Бетон 22.03.2013 в 16:58:45

@MacAllister: > промени, които да превърнат "политиците" ни в политици. Ако в България в настоящия момент имаше истинско гражданско общество, това би трябвало да му е девизът. ______________ @John Smith: Да, няколко. Не приятели, познати (включително двама депутати в предишни НС). Защо?

Новините

Най-четените