Брат Москаль*?

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев няма да спази поетия от него "личен ангажимент" да бъде публикуван договорът за изпълнението на проекта "Южен поток"... когато бъде подписан.

Ще трябва да се подготви нов, е последното нареждане на Европейската комисия, което България и останалите страни-членки на общността, през които ще минава тръбата, няма как да не спазят.

Това означава, че Стойнев, заедно с премиера Пламен Орешарски и "нашите" хора, които изпоназначиха в БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" ще трябва да се готвят за нов кръг преговори с "Газпром".

Властта така се смълча по новината на деня, че Брюксел отхвърля тръбата на Москва и изисква предоговаряне, че се чува как обилно се поти. Толкова бързаха, дори и заварка направиха, а сега... Двустранните договори за изграждането на "Южен поток", сключени между Москва и България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия са в разрез със законите на ЕС и трябва да се предоговорят. В противен случай ЕК ще започне наказателни процедури.

И това след като отчуждаването на земите по трасето беше спазарено - и кеширано, а за проектант и строител на тръбата се готвеха едни познати фирми.

Минава 16 часа, новината е от вчера, а коментари няма - значи няма и разпратени опорни точки.

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер предупреди още през есента на 2010 г. да променим сключеното при тройната коалиция междуправителствено споразумение за "Южен поток" - от 2008-а, така че да отговоря на изискванията на Третия енергиен пакет на ЕС - тоест достъп до тръбата да получат и трети страни, компании от ЕС.

Споразумението за "Южен поток" ни е наследство от разпадналия се "Голям шлем", който се канеха да ни наденат Георги Първанов и Путин: АЕЦ "Белене", нефтопровода Бургас-Александруполис и газопровода "Южен поток".

Макар че през 2010-а премиерът Бойко Борисов най-нагло обясняваше, че са се консултирали с Йотингер по време на визитата на Путин у нас заради тръбата.

Нареждането на Европейската комисия идва и в момент, в който Украйна е раздирана от протести, избухнали заради отказа на властите там от евроинтеграция и връщането в орбитата на Кремъл.

"Южен поток" беше замислен от Москва именно като алтернативно трасе, което да заобикаля Украйна при преноса на руско синьо гориво за Европа. Сега оттам се транзитира близо половината от количествата руски газ за Стария континент.

Украинците недоволстваха срещу "Южен поток", а анализатори обявиха, че "Газпром" едва ли ще има капацитет да запълни и двата тръбопровода. Но фактът, че Русия се реши на проекта е едно от най-сериозните доказателства, че в Кремъл са наясно как в недалечно бъдеще Украйна все пак ще се измъкне от орбитата им.

Така че сега Киев - и по-скоро поддръжниците на евроинтеграцията, са печелившите. Предоговаряне на споразуменията означава край на надеждите през 2015 г. по тръбите на "Южен поток" да потече газ. А Брюксел продължава - чрез различни свои представители - да повтаря и потретя, че държи вратата пред Украйна отворена.

В края на деня Министерството на икономиката и енергетиката се престраши да излезе с позиция, в която казва, че България ще спазва изискванията на ЕС - като страна членка, и три пъти, под различна форма, казват, че ЕК трябва да има важна и активна роля в новите преговори... Защо - нима не познават разпоредбите на Третия енергиен пакет?

*Москаль -  (укр. москаль, белор. маскаль, польск. moskal) в украинския, полския, белоруския езици - прозвище, употребявано за руснаците. Обичайно се употребява с оттенък на презрителност, пренебрежение, а също и в шеговит смисъл. (По Wikipedia)

#1 pepe 05.12.2013 в 14:36:48

Слава богу, има едни по-големи шефчета, които казаха "no pasaran!". Добре, че поне вече има кой да се грижи за нас, тъпите овце български.

#2 Зелен Бетон 05.12.2013 в 15:36:11

Да не бързаме със заключенията. Това изглежда преди всичко като опит да се подсилят малко позициите на Украйна в текущите разговори с Кремъл (ако наистина „Южен поток“ е под въпрос, значи голяма част от руския експорт на газ ще продължава да зависи от Киев). Едва ли обаче от ЕНИ, Винтерсхал и Електрисите дьо Франс, европейските партньор на „Газпром“ в „Южен поток“, са се ангажирали да хвърлят едни пари в предварително осъден проект. „Южен поток“ в крайна сметка сигурно ще се прави. По-скоро Брюксел подчертава (в стратегически подбран момент), че независимо от всякакви двустранни договорености не може да има руски монопол върху енергийни съоръжения на територията на ЕС. И го напомня периодично, за да не разчита никой от руска страна, че подобно нещо може да мине като изключение или заварено положение.

#3 pepe 05.12.2013 в 15:56:47

Ще се направи, ако не Южен поток, то нещо подобно, но няма да е по правилата на Газпром. Отделни държави като България, Сърбия, Хърватия, даже Австрия, вече не са в състояние /а в някой от тях управляващите не проявяват и особено желание/ да защитават интересите на гражданите си. Затова е този Съюз, защото разчитаме на това, че заедно сме по-силни. Понякога в името на това, може да се наложи да се правят и някой жертви, може би ще има неща, които няма да са в наша изгода, говоря за България, или няма да ни харесват особено, но всички, които се съюзяват, разчитат на това общите и частните ползи да са повече от вредите.

#4 Прокопи 05.12.2013 в 16:03:00

Това са забележки от ЕС (в подходящия момент), за които уебкафе се хаваща (като удавник за сламка) и злобно коментира. Вече има един такъв работещ проект, съответстващ на 3-я енергиен пакет (т.е. осигурен е достъп на трети страни до тръбата, не че някой се е възползвал). Абе цялата работа е лаф да става, а някой писач от уебкафе да мастурбира

#6 Зелен Бетон 06.12.2013 в 10:52:15

Коментар 5: Хубаво описание. Красноречиво, емоционално, правдиво. Айде сега опиши как щеше да изглежда картинката, ако не бяхме влезли в ЕС. Ама пак толкова красноречиво, емоционално и правдиво.

#7 koce 08.12.2013 в 08:32:08

Червените кхмери в неистов опит да защитят безъмния проект Южен Паток ще се опитат да извадят България от ЕС. Южен пАток е проект, от който за България не се предвижда никаква полза. Няма полза дори и според договорките за транзит. В най-добрия случай ще изплатим заема си към ... Русия А какво ще загубим : - фалит на Булгаргаз, защото Русия ще прекарва газа за Европа през ЮП, а не през старата тръба която е българска и за нея се плаща висока такса - губим независимост - през старата тръба може да минава чужд газ, но през патока - каквото каже "говорить Москва" - голяма крачка към изваждане от ЕС заради покорно приемане на руски рубли в името на руски интерес

#8 Прокопи 08.12.2013 в 09:57:30

коце, като не си пиеш хапчетата вечер, сутрин ставаш рано и дрънкаш глупости. Само ще ти кажа, че България не транзитира газ за Европа, а за Македония и от части за Гърция и Турция.

#9 John Smith 08.12.2013 в 10:52:47

Снощи, Другари , имах дружеска беседа с бутилка "Украйнская горелка"... Между другото да спомена- Украйна е най- големият производител на етилов спирт в Европа. После хапнах хляб с олио и червен пипер и се сетих ,че Украйна е на второ място в Европа по производство на пшеница и на първо по производство на слънчоглед и олио. Вярно е ,че тръбите имат значение, но битката за Украйна е битка за храната на Европа. Олиото, спирта и житото са стратегически продукти също както и газа. Украйна е най-голямата страна в Европа и прекалено голям залък за брюкселските зелки

#11 John Smith 08.12.2013 в 11:27:09

Евростандарти , ти ма уби Украйна е най- големият износител на слънчоглед и олио за Европа. Пак да повторя- НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА СЛЪНЧОГЛЕД В СВЕТА Без Украйна няма да можеш да си изпържиш едно кюфте ,Фридке Я кажи сега.....нещо за Вигенин, от ваште ли е? В кибуц ли е расъл?

#12 Прокопи 08.12.2013 в 11:31:54

Фрида, малко инфо отвътре: има договор за доставка, има договори с купувачи (тези които стоят на изхода на тръбата), има договор за финансиране на проекта. Договор за строителство, специално в България, ще бъде подписан като се избере строител.

#14 Прокопи 08.12.2013 в 12:21:20

Е как кой?! Парите обикновено идват от банки. В този случай италиански, френски, немски, холандски...

#16 Citizen X 09.12.2013 в 10:29:46

Мале, на платените москали явно са им обещали 13-и, Коледен хонорар. Бойче, верно земи ни осветли според както те подкани батко Джони. Щехме, ли, да маршируваме? С песен? Ехаа... Ощи ко?

#17 vanko1 09.12.2013 в 10:35:58

прокопи, вътрешната ти информация е външна http://www.webcafe.bg/id_955742369 дали имаш вътрешно инфо защо са го пректарили така внезапно?

#19 pepe 09.12.2013 в 16:13:06

Бойчо, точно там е проблема, че България няма да получи никакви пари за преминаването на този тръбопровод и газа през него през територията й, не го ли разбра. Парите, които Русия ще плаща за транзита на газа на запад ще отиват за покриване на заема за строителство, който руснаците отпускат - т.е. ще си ги преместят от единия джоб в другия, но ще им ги плащаме с лихви. Самото строителство че се осъществява главно от чужди фирми - различни за различните части - тръби, станции - защото просто няма български фирми, които да имат технологии и опит за това, така че тия българчета, дето са готови и мама си да продадат зада се доредят до тая софра - няма да ги огрее нищо друго, освен изкопни работи - ще им я вземат мамата и нищо няма да получат срещу нея. Накрая, след примерно 20 години, като я изплатим - а руснаците напълно определят условията за това - цени на продажби, количества..., тръбата ще стане формално наша /доколкото аз съм запознат/ - проблема е, че вече ще е негодна /от старост/ и ще трябва да се подменя. И къде в цялата тази работа има нещо, което България печели? Какво ще спечели - една тръба, която минава под земята и, която тръба не е нейна, контролира се изцяло от други, пари от нея не получава абсолютно никакви. И даже западноевропейските страни имат много по-голяма полза от тази тръба, отколкото ние тук - тя е просто зада свърже Русия със Западна Европа, като в максимална степен ни прескочи - ние в момента се явяваме неприятно препятствие. Самоче западняците искат по тази тръба да могат да пускат и друга газ - с който друг си сключат договор - нашата полза е, че от това все пак може и да видим някакви транзитни такси - поне няма да са изцяло под контрола на руснаците. Не мога да разбера, къде в цялата тази работа виждате нещо за нас, за България.

Новините

Най-четените