Светът се тресе от скандал за офшорни сметки, укрили милиони от неплатени данъци, подкупи и пране на пари на обществено познати фигури, а в България други се опитват да направят скандал от увехналата тема със СРС-ата.
Но каквото и да стане, накрая винаги ще се появи Яне Янев, за да ни каже.
След като в Международния консорциум за журналистически изследвания във Вашингтон беше предаден обикновен харддиск с 122 000 фирми и 130 000 физически лица и посредници от 170 страни, с офшорни сметки, в Германия министърът на финансите Волфганг Шойбле поиска германските медии, участвали в разследването, да му предоставят данните за германски граждани, укривали данъци. В България, където дирижираната тема е подслушване - и ток, служебният министър на финансите Калин Христов не засегна офшорните сметки - може би защото е служебен.
Христов "не е оттук и е за малко" и едва ли ще си оцапа банкерските обувки в офшорната кал, при положение, че след съставянето на правителство след изборите се връща в БНБ. Макар че точно БНБ трябва да е наясно с големите транзакции и износ на пари.
А може би преди това ще чуем имената им от Яне Янев, който вече обяви, че има достоверна информация, "която много скоро ще стане факт в публичното пространство, за сметките на български работодатели, които през годините са укривали доходи и имущество".
Яне ще ги каже - и какво?
През декември м.г. Global Financial Integrity в доклад обяви, че за периода 2001-2010 г. към офшорни сметки и територии, смятани за данъчен рай, от България са изнесени около $15.85 млрд. Според американския институт - това са пари, придобити чрез корупция или укриване на доход.
И какво от това? Съществуващата от 2001-а Агенция за финансово разузнаване, понастоящем отдел в ДАНС, освен че не е разкрила случай, в който български политик да е замесен в пране на пари, едва ли е попречила на трансфера на пари от България в офшорни зони и други места. Звеното даже си няма и шеф, след като през 2011 г. напусна дългогодишният Васил Киров.
И на Националната агенция за приходите не може да се разчита. Ако можеше, нямаше да "проспи" над 17 млрд. лева просрочени задължения за данъци и осигуровки. Така и не разбра - или поне не ни каза - откъде тъстът и тъщата на бившия МВР-шеф Цветанов, обикновени хора на обикновена работа, са спестили толкова пари, че да стане собственик на 6 апартамента.
Второто място в хасковската листа на ГЕРБ за шефа на НАП Красимир Стефанов обяснява нещата. Но не и дали е редно държавен служител от такъв ранг да участва в предизборна кампания, макар и в отпуск, и не би ли злоупотребил с придобатата по служебен път информация?
С институции като тези не е чудно, че България ще разбере от чуждестранните медии кой българин е укрил най-много милиони "далеч от брега". Една нормална държава вече щеше да точи секирата за нарушителите. Тук Яне обикаля три сутрешни блока и забравяме.