Оцапано в кръв

Ако съм мафиот, с мрежа от дилъри, може и да отърва затвора, но ако съм прегазил неволно някого на пешеходна пътека - ще лежа. Честно ли е?

Популизъм, оцапан с кръв. Дотам доведе законотворчеството на ГЕРБ. Днес шефът на вътрешната парламентарна комисия и зам.-председател на 41-ото НС Анастас Анастасов внесе промени в НК и Наказателно-процесуалния кодекс. Те предвиждат да не се допуска споразумение между прокуратурата и обвинено лице за всяко престъпление, с което е причинена смърт.

Какво излиза? Вижте статистиката. "Може би и за мен е малко изненадващо, че толкова споразумения се сключиха за тези 2 месеца. Всъщност приключиха общо 10 дела, от които 7 - със споразумения, но всичко е в рамките на закона". Ето това казва председателят на Първоинстанционния специализиран наказателен съд Георги Ушев по БНР преди време. Споразуменията са когато обвиняемият признае вината си и между неговия адвокат и прокурора се постига споразумение какво наказание да му се наложи.

Нима е редно организираната престъпност, за която са предназначени спецсъдилищата, да може да се споразумява, а на обикновените хора, които неволно са извършили престъпление, да им се отказва?

Управляващите лансираха идеята да отпаднат споразуменията след поредица от протести и срещи с роднини на загинали на пътя деца и възрастни. Моите съболезнования към хората, загубили най-милото си. Но помислете - нима не може да се случи утре на мен, на теб, на него... Миг невнимание при шофиране, или някой, изскочил внезапно - и вече нечия кръв е по теб. Не може да се измие до края на живота ти.

Съвсем друго е при тези, които са пили и сядат зад волана или карат с несъобразена скорост.

Но за останалите случаи няма нужда близките на загиналите да бъдат толкова кръвожадни. Нито управляващите да си цапат ръцете с "кървави" бюлетини, пуснати за тях.

Днес се оказа, че ГЕРБ, които първоначално обещаха да отпадне само споразумението за убийствата на пътя, разширяват обхвата на промените - при всички случаи на причинена смърт. Тоест - и при лекарски грешки, трудови злополуки и т.н. Спомням си лекаря, който се самоуби, задето беше причинил смърт по непредпазливост. Това, че един медик е причинил смърт, не го прави лош лекар - просто техните грешки водят до смърт. Убийци ли да ги наречем?

(Не включвам тук случаите, при които смъртта е настъпила заради некомпетентност.)

А нима лошата политика на едно управление, или на поредица от правителства, не причинява същото...

Тези, които ни натовариха с убийствени дългове, тези, които си затварят очите за картелно договаряне на цени, или за скъпи лекарства, те какви са? Или само защото не могат да бъдат съдени по НК, не са виновни...

От тази година българските данъкоплатци плащаме пари за издръжката на новите съдебни институции - специализиран съд и прокуратура. След като българският закон позволява на мафиотите да сключват споразумения, значи не може да ги откаже на обикновените хора. Май някой отново трябва да осъди държавата в Страсбург - този път за генерално сбъркани човешки права.

#1 fata morgana 04.04.2012 в 16:47:53

“.... нима не може да се случи утре на мен, на теб, на него... Миг невнимание при шофиране, или някой, изскочил внезапно - и вече нечия кръв е по теб.” Да, също може да се случи на мен, на теб и на него да се озовем ненавременно два метра под земята заради някой некадърен шофьор! И не бих го казала, ако не знаех как шофират в Испания: Зададе ли се пешеходец, преди да е наближил още на три метра ръба на тротоара, скоростта се намалява плавно. Плавно! Без набиване на спирачки и без подскачане от двете страни. В България кръвопролитията по улиците не секват. С тези мерки съм съгласна, твърдо за!

#6 Чинчифон 04.04.2012 в 18:18:01

Законът следва да се подобри още!Ако броят на населението намалява бързо поради смърт,болести,емиграция или други форми на геноцид,дали престъпното правителството има право на лични доходи,че дори и на обществена защита?Особено когато тъкмо неговата неспособност води до жертви от мизерия и глад,които са повече от загиналите при катастрофите и лекарските грешки

#9 MacAllister 05.04.2012 в 11:08:14

Аз обаче съм съгласен с автора. А вие що дивеете с праведен гняв, помислете кому давате правото да определя кое е "причинена смърт" и кое не е. Кого оставяте да ви тъпче на едро и освен другото му давате право да ви определя като престъпници. Вижте кои са по върховете, споменете си какво вършат прокурорите и техните синове, вижте вчерашната мутра на министър-председателския стол (колко ли живота пряко или косвено са свършили преждевремено заради него преди дори да влезе в политиката?). И тям вие давате свещеното право да се самонаричат светци и да бъдат ваши съдници - толкова ли сте озлобели та не можете да намерите друг смисъл в живота освен желанието някой друг да "отмъщава" на хора заради неща, които най-често нямат нищо общо с вас лично? Та заради какво бягат хората от България - заради пияните шофьори или заради опиянените от празна злоба избиратели?

#11 greenstreet 05.04.2012 в 12:19:47

За съжаление и аз съм съгласен с автора. За съжаление, защото болката на родителите на убитите на улицата деца е страшно нещо. Но закони не се правят и променят на основата на наранени чувства или от популизъм. Парламентът не е съд и няма да стане такъв, колкото и да им се иска на много хора. Добър или лош, Монтескьо винаги ще има право.

#12 Bobby_gBG 05.04.2012 в 12:53:27

Горе долу съм съгласен, може би не съвсем, но общо взето. Няма нужда да е "всако убийство. Ами самозащита? Ами малоумни пешеходци, които буквално скачат под колата (като циганите с цел да те осъдят)? За мен метода трябва да е по-различен - трябва за пияни шофьори, за шофьори без книжка, и за несъобразена скорост - ако има инцидент със смъртен случай, да се третира като умишлено убийство. Не 2 години, ами 20. Ти ако си пиян или дрогиран, и се качиш на колата - ти си умишлен убиец. Може би не днес, не утре, не и след 10 години, но рано или късно ако го правиш това ще убиеш някого.

#14 Fedar 05.04.2012 в 14:22:38

Stefan Chervenkov | 04.04.201217:40 ....И да се окаже, че не са предвидени изключения за пишман рокаджий или алкохолизирани мужици - гимнастици. ---------------- Никакви изключения - нито за рокаджиЙ, нито за тираджиЙ, нито за бояджиЙ, камо ли за Конфуций и Марк Аврелий...

#16 Fedar 05.04.2012 в 14:31:25

Обаче и авторът кърти - "ако съм прегазил неволно някого на пешеходна пътека". Със същия успех можеше да напише: "Ако съм блъснал неволно някоя кола на знак "стоп", или "Ако съм застрелял неволно някоя сърничка извън ловния сезон", "Ако неволно съм отрепал с джета някой летовник в зона "забранена за джетове"...

#17 Fedar 05.04.2012 в 16:20:19

Стефане, нищо лично, брат! Ама сега като те измайтапих, съм сигурен, че точно тази грешка (мн.число с Й) няма да я допуснеш никога повече, което си е форма на педагогика.

#18 explorer 05.04.2012 в 16:35:11

До голяма степен съм съгласен, че това е поредният опит за измиване на ръцете. Ще говоря за София където ходя пеша, карам кола и велосипед понякога. Незнам колцина си дават сметка, че проблема не е толкова в закона, а в следните неща: - Липса на условия за нормално придвижване както на пешеходците, така и на автомобилите. - Липса на свободни тротоари, маркировка и прегради - къде да ходиш? - Липса на паркинги и възможност за паркиране - къде да паркираш? - Липса на нормални пътища - дупките ли да избягваш или да мислиш за ходещите по платното? - Множеството строежи, които внасят допълнително объркване - Липса на съд, който да прилага АДЕКВАТНО закона. Като цяло липсата на ред и не на последно място непризнаване/незачитане правата другите участници в движението и липсата на търпение. Незнам кое от горните обективни предпоставки за ПТП-та ще разреши този закон

#21 lele male 05.04.2012 в 17:01:13

мммддааааа ...Пешеходецът нямаше представа накъде да бяга, докато го прегазвах....

#22 Fedar 05.04.2012 в 17:44:21

Експлорър, много усложняваш реалността - нормални пътища, паркинги, тротоари...Нещата са доста по-прости: преди пешеходна пътека се намалява скоростта, и ако има пешеходци стъпили на пътното платно, е длъжен да спре и да го пропусне. Това е. Няма място тук за никакви тълкувания. Тълкувания и интерпретации може да има ако сблъсъка е станал извън зона на пешеходна пътека. На пешеходна пътека си виновен и носиш наказателна отговорност. Тук няма Боко-Моко и Цецо-Мецо, така е във всяка цивилизована държава.

#23 explorer 05.04.2012 в 18:05:15

@Стефан, и аз съм бил и ми прави впечатление че в държавите , за които говориш има видимост на пътя и подстъпите към прелезите, а също и че пътя може и да не го гледаш за дупки и капани...да не говорим за безмислените и абсурдно поставени знаци и (липсата на) маркировка. ...а дали усложнявам нещата или не, може да си поговорим след някоя година предвид резултата от този закон ;)

#24 pepi_pie_capi 06.04.2012 в 16:29:46

Това за трепенето на хора на пешеходни пътеки е ужасно! Всеки (или поне повечето) знаят в другите страни как се пазят пешеходците...имат си страх шофьорите от глоби и т.н, имат и култура. Но тук ила толкова "умници", които пресичат там къдете НЕ трябва (Цариградско море, Орлов мост и т.н. и т.н.). Българският пешеходец няма култура. Освен на шофьорите (били те пияни, невнимателни, или дрогирани, или просто ненормални) трябва и това да се спомене според мен!

#26 Дебел 09.04.2012 в 01:37:46

Автора разбрал-не разбрал,бързал,писал,може би срок някакъв е гонил........искал е да каже нещо,разбрах,само че е недоволен....Явно трябва да си блъскаме хора по пешеходните пътеки,после да се оправдаваме,че било грешка,и всичко да си е ОК....няма проблем.......и какво като има лекарска грешка това оневинява ли въпросния лекар,ти к'во животно си ве ман,отде се пръквате шитни мазни,плаща ли ви се к'ви прости драскачи сте не моа разбера

Новините

Най-четените