Моделът Бела Хадид обикновено се оказва в центъра на вниманието заради външния си вид или заради кариерата си. Този път обаче причината е скандал със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства заради снимка в Instagram.
Оказва се, че Хадид е обидила почитателите си в социалните мрежи, публикувайки кадър, на който се вижда крака й на фона на три самолета на летището. Те са на компании от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Според обидените позицията на стъпалото й към националните флагове на държавите е неуважително. Дори се появи хаштагът #BellaHadidIsRacist ("Бела Хадид е расист"). Потребители я обвиниха в целенасочени действия спрямо двете държави, а някои дори поискаха брандове като Dior и Calvin Klein да спрат да работят с нея.
Shame on you👎🏻 #BellaHadidIsRacist pic.twitter.com/qbNVYd0uN0
— فارس التركي (@farooi) June 17, 2019
Въпреки това 22-годишната моделка от палестинско-американски произход публикува извинение и на английски, и на арабски, отбелязвайки, че снимката е „неволна грешка рано сутринта" и няма нищо общо с политиката. Тя допълва, че винаги се е опитвала да се застъпва за онова, което е правилно в Близкия изток.
Тя често има изказвания на тема конфликта между Израел и Палестина, както и хуманитарната криза в Судан.
Бела Хадид уточнява, че никога не би използвала своите платформи и публикации за разпространяване на омраза срещу когото и да било, още по малко срещу арабските си корени.
"Обичам много и ме е грижа за мюсюлманската и арабската страна на моето семейство, както и братята и сестрите ми по света", пише тя.
Бела е най-малката дъщеря на палестинеца Мохамед Хадид - магнат в света на недвижимото имущество, и Йоланда Хадид - бивша моделка от холандски произход.
Реакциите в Саудитска Арабия към публикацията са логична последица от целенасочената политика на страната в последните години, насочена към задаване на политика, фокусирана около нацията.
В последните десетилетията издигането на националния дух в държавата стига нови нива, като религията се използва като само елемент от националното самосъзнание.
С идването на власт на престолонаследника принц Мохамед бин Салман изключително много се засилиха в страната националистическите настроения.
Ако през по-голямата част от XX век национализмът изглеждаше по-скоро като заплаха за монархията, тъй като приоритизира нацията над религията, в този етап от историята национализмът носи по-големи позитиви на саудитската държава от религиозния консерватизъм.
Едно от обещанията на принц Мохамед беше да върне кралството към умерения ислям, което да позволи отварянето към света за нови инвестиции. Национализмът в страната се появи, за да запълни до голяма степен оставения от религията вакуум. Това благоприятства и създаването на съюзи, немислими до този момент - например с Израел.
От своя страна Бела Хадид неведнъж се е изказвала в посока съдбата на Палестина.
Например през 2017 година, когато американският президент Доналд Тръмп заяви Йерусалим като столица на Израел, Бела Хадид заяви: "Отношението към палестинския народ е нечестно, едностранно и не трябва да бъде толерирано. Аз заставам зад Палестина. Няма омраза към никого... Няма страни... Всички религии живеят една до друга... Сега това е Само един човек... това винаги е било фактор в опита да се донесе мир. Къде е надеждата?".
Хадид е отправяла и критики към Израел заради ивицата Газа, въпреки официалната си позиция, че подкрепа съвместното съществуване между двете държави.