Маргарет Атууд за продължението на "Разказът на прислужницата" и света около нас: Все повече се приближаваме до Гилаед

Изпълненият с репресии свят около нас е вдъхновил писателката Маргарет Атууд да напише продължение на хитовия си роман "Разказът на прислужницата" (The Handmaid's Tale).

Продължението на книгата носи името "The Testaments" ("Заветите") и официалната му премиера беше на 10 септември.

В новия роман писателката продължава да разнищва темата за появата и разрухата на режими като този в измисления от нея Гилаед - място на територията на бившите Съединени щати, в което жените са подчинени на мъжете, лишени са от повечето си права и биват използвани от господарите си за ритуален разплод.

"Вместо да се отдалечаваме от Гилаед, ние се приближаваме към него в някои държави по света, особено в Съединените щати", каза писателката в първите си публични коментари около излизането на романа.

Атууд започва да пише "The Testaments" преди повече от две години. Казва на издателите си, че работи по такава книга през февруари 2017 г. - малко след като Доналд Тръмп се настанява в Белия дом.

Много неща са се случили в Щатите от тогава досега. В това число репродуктивните права на жените в страната са обект на нападки и опити за ограничения - по начини, които напомнят на теократичната антиутопия на Гилеад.

"За общество, което твърди, че цени индивидуалната свобода, бих им казала: "Очевидно не мислите, че тази индивидуална свобода обхваща и жените", казва канадската писателка за Щатите.

Атууд е благодарна на читателите си и споделя, че е впечатлена от това как "Разказът на прислужницата" и костюмите от книгата са се превърнали в символ на съпротива по света. Според нея това е "брилянтна протестна тактика", защото човек не причинява неудобства, не казва нищо, а просто стои тихо и предава посланието си чрез външния си вид.

Действието в "The Testaments" се развива около 15 години след "Разказът на прислужницата", по която вече беше направен успешен телевизионен сериал. Разказвач вече не е Офред (героинята на Елизабет Мос от сериала, Фредова в българския превод на романа, изд. Orange Books), а вместо това са три различни жени, включително и страховитата Леля Лидия (изиграна на екран от Ан Дауд).

В новата си книга авторката разглежда как се сриват системи, като описаната от нея в предната книга, и как изчезват подобни режими.

"The Testaments" също се е запътила към екрана - има информация, че MGM и Hulu работят по адаптация на книгата за телевизията. С шоурънъра на сериала The Handmaid's Tale Брус Милър се обсъжда къде и как новата книга може да бъде вградена във вече съществуващия сериал, като вече стана ясно, че очакваме и четвърти сезон.

Маргарет Атууд казва, че постоянно е имала контакт с Милър и му е давала насоки - макар и по общи - за това какво ще се случва в новата книга. Целта е била той да е наясно накъде тя смята да продължи историята. Казала му е например за това, че има намерение да пише за бебето на Офред - Никол. Инструкциите са били "Дръж си ръцете далеч от това бебе", а Милър се съгласил.

Самата Атууд има своята роля и в подготовката на сериала "Историята на прислужницата" - чете сценариите за епизодите и добавя бележки към тях.

"Имам вляние, но не и истинска сила. Но за късмет, през повечето време се разбираме", разказва писателката.

Очакванията към новата й книга "The Testaments" са големи. Тя се появява 34 години след публикуването на "Разказът на прислужницата". Благодарение на сериала оригиналният роман достигна до нови, огромни аудитории, които настойчиво искат продължението. Из Великобритания дори се е стигнало до опашки в понеделник през нощта - хора нетърпеливо са очаквали своите копия.

За това колко желана е тази книга говори фактът, че крадци са се опитали да придобият нелегално ръкописа.

Както писателката, така и нейният издател са били обект на фалшиви имейли от киберпрестъпници, които са се опитвали да се докопат до "The Testaments" пред публикуването й. За да се защитят, Атууд и издателят използвали кодови думи и пароли.

Според писателката е имало риск, ако "The Testaments" бъде открадната, крадците да поискат пари, за да не я публикуват онлайн. Или по-лошото - да публикуват част от книгата свободно в интернет и да призоват хората да свалят останалото, а когато те направят това, да бъдат заразени с вирус, който да открадне личната им информация.

За щастие, не се е стигнало до такава ситуация. Гафове обаче не бяха избегнати. В началото на септември Amazon по погрешка започна да доставя копия от книгата на поръчали я читатели преди официално обявената дата за публикуване 10 септември.

Атууд не вижда чак такъв проблем (случаят разгневи останалите книгоразпространители) и сподели, че за нея най-голямата изненада е, че Amazon са се извинили. Било й казано, че това е първият път, в който от компанията на Джеймс Безос се извиняват за нещо (BBC посочва, че това се е случвало и след изтриването на копия на "Фермата на животните" и "1984" от Kindle-ите на потребители). Въпреки това писателката казва, че за подобни грешки трябва да има наказания.

Новините

Най-четените