Мъжът, който говори на езика на уискито

Когато опитваш уиски, има специална техника - накланяш чашата на 45 градуса и вдишваш аромата, като леко трябва да си отвориш устата, за да не те ударят алкохолните пари рязко в носа.

Използват се чаши със специална форма и в тях могат да се доловят над 1 милион различни аромати. Тънкостите можеш да научиш само от човек, посветен в магията, наречена уиски.

Най-големият фестивал на Балканския полуостров, посветен на уиски културата, се открива на 30 октомври в Sofia Event Center в Paradise Mall, със специалното участие на 260 подбрани видове "течно злато" и много приятни изненадани.

Уиски Фест София е интересен не само за ценители и любители на огнената напитка - той е преживяване и опит за сетивата, запознаване с традиции, истории и иновации.

А за да се случи, е необходим огромен хъс, познания и любов към уискито. По света има хора с хиляди различни хобита. Владимир Николов е превърнал своето в професия.

Той е един от организаторите на уиски феста, ентусиаст по природа и познавач от пръв поглед.

В индустрията е от 12 г. - компанията "Maxxium" е един от водещите вносители на алкохолни напитки в България и организатор на фестивала за четвърта поредна година. Преди това Владо има още 6-7 г. опит по барове като барман и мениджър на айриш пъб.

За себе си говори малко, а каквото и да каже, думата уиски неизменно присъства в изречението. И няма как да е иначе - за пръв път в бил в шотландска дестилерия през 2005 г. и оттогава обикалянето на "домове" на уискито се е превърнало в негово любимо занимание. Това хоби се нарича уиски пилигримство, но според Владимир звучи твърде помпозно.



През 2011 г. поел на "турне" из Шотландия. С приятели посетили над 17 дестилерии само за една седмица. Владо може да се похвали, че в последните години е бил в над 30. Там е научил, че 70% от уискито е бъчвата - тя определя вкуса, характера, чара на напитката.

Едно време работниците в дестилериите използвали малки канички, за да пробват уискито във всяка бъчва. "Отивам да разходя кучето", казвали често те.

В наши дни се използват пипети, с които продукцията се вади от бъчвата. Владо разказва, че мастър блендерите не махат тапата на бъчвата, а пробиват малка дупка и там пъхат тръбичката.

Едно от най-интересните места, на които е бил, е остров Айла в Шотландия, където има точно 8 дестилерии. "Магнетично място", въздъхва уиски етусиастът." Другото такова е остров Джура. Там има един път, един град, една кръчма, една дестилерия. Именно там Оруел пише "1984". Населението е скочило от 150 на 200 души след 60-годишна програма за заселване. Другите жители са диви елени.

Владо с часове може да разказва както за преживяванията си в свещените земи на уискито, така и за малките тайни, които е научил с годините. А както споменахме, една от големите е бъчвата. През 70-те и 80-те години на миналия век има бум на виното, който води до спад в търсенето на уиски. Отлежалите напитки се заменят с нови екстеншъни на марките и се прави първо и второ пълнене на бъчвите. Много дестилерии започват да използват бъчви от шери, за да придадат различна нотка на уискито.

За цвета и вкуса на "течното злато" огромно влияние имат както климатът, така и дървото, от което е направена бъчвата. По-грубият дъб е американски, по-гладкият - европейски, така че разликата между бърбън бъчвата и тази, която е съхранявала шери, е от земята до неб(ц)ето.

След толкова години в бранша, Владо не е престанал да се наслаждава на уискито - дори напротив. Винаги подхожда с отношение и стратегически - харесва напитки, отлежали в шери или опушени бъчви. За пура харесва специално създадено за целта уиски "Dalmore", което е отлежало в каберне сувиньон бъчва.

Уискитата от остров Айла съчетава със сирена, а тези с шери аромати - с плодове. "Малко са извратеняците като мен, които обичат уиски със стриди", казва с усмивка Владимир. Сравнява първото отпиване с първата целувка.

Обобщава, че харесва "течно злато", което го провокира с вкуса си и не харесва такова без характер. При зърнените, например, по-трудно може да доловиш аромат.

Българинът пие масово смесени уиските, напоследък се отваря и на малцови. Според Владо трудно може да се говори за грешки при консумирането. По правило се отпива с отворена уста, за да мине ароматът през обонятелната памет. Най-добре е да се комбинира с вода, защото тя изчиства другите рецептори, но в Япония го предпочитат със сода, а в Испания - с кола. Коктейлите пък са измислени по време на Сухия режим, за да се правиш, че не пиеш уиски.

Владо няма любима марка уиски, етикет или цитат, свързан с напитката. Той колекционира бутлики. Някои са разписани от мастър дистилъри, други са редки, трети са от специални серии, като тези по повод юбилея на кралица Елизабет II или тези с имена на богове при викингите. Когато ги показва, Владо подхожда с необходимото уважение към напитката, дори пипа по-ценните "бижута" от колекцията си с ръкавици. Винаги взима по 2 бутилки - едната споделя с приятели, а другата пази с идеята един да плати образованието на децата му.

Благодарен е, че работата го е срещнала с много интересни хора. Един от тях е Дейвид Робъртсън - самият той е роден в деситлерия, баща му е бил мастър дистилър. Направил турне в Централна Европа през април и после започнал бизнес проект в Азия. Свързан с продажба на уиски, разбира се. Владо се е срещал с японски мастър дистилъри, колекционери, лектори, какви ли не хора, които споделят любовта към уискито.

По думите му на уиски феста в България идват предимно ентусиасти на 25-35 г., съотношението мъже:жени е 70:30. Все повече млади хора се интересуват от необятния свят на уискито, все повече чужденци посещават единственото по рода си събитие на Балканите. Тази година ще има гости оъ Сърбия, Румъния, Хърватия..

Общото помежду им е, че всички те са запленени - професионално или любителски, от магията на уискито и искат да говорят неговия език. А Владимир Николов го владее до съвършенство. С прецизността на алхимик ни забърква собствен бленд уиски, съобразено с предпочитанията ни и с това шишенце ни спечелва за каузата. Първата бутилка от колекцията ни "течно злато" е тази, направена от ръцете на един истински майстор - не производител или дегустатор, а просто уиски ентусиаст.

Новините

Най-четените