Едва ли има човек, който да не обича чийзкейк. С печене или без, с топинг или не, по-лек, по-тежък, този десерт със сирене и коричка отдолу е огромно изкушение.
Доста хора смятат, че това е американски или поне британски сладкиш - вероятно заради името му. Други пък приемат, че идва от Франция или Италия.
Чийзкейкът обаче има много по-стар произход. Той е направо хилядолетен и родината му е малко неочаквана - Древна Гърция.
За пръв път подобно лакомство се споменава още през V век преди Христа - от Егимус, гръцки лекар, живял още преди Хипократ.
Това не е толкова учудващо - правенето на сирене от кози или овце по тези земи датира от VIII век преди Новата ера.
Изследователите смятат, че може би древният вариант на чийзкейка се появява на остров Самос, а исторически данни сочат, че сладкишът е бил поднасян на участниците в първите Олимпийски игри през 776 г. преди Христа. Тогава е било прието, че това изкушение е отличен източник на сила. Чийзкейкът е бил поднасян и като сватбен сладкиш.
Естествено, по онова време десертът е бил по-различен. Той се е правел от брашно или пшеница, мед и сирене, които да се омесвали и са се опичали заедно.
Най-старата позната рецепта - от 230 г. от Новата ера, с тези съставки, предвижда след като се опече, сладкишът да сервира охладен - както е и днес.
Ястието тръгва по света, след като римляните завоюват Гърция. Те променят рецептата, добавят яйца и сервират чийзкейка топъл. Още тогава обаче се появява и вариант с коричка, отделена от сместа със сирене.
Римляните са наричали сладкиша "пласента", както и "либум" и той е имал обреден характер - бил е поднасян на боговете.
С помощта на Римската империя десертът става популярен в северните и източните части на Европа, като всеки добавя своя почерк към начина на приготвяне.
През Средновековието се утвърждава рецептата за основа от печиво във форма на тарт. В първата английска готварска книга от края на XIV век има няколко подобни рецепти, а малко след това се утвърждава и името "чийзкейк".
Десертът е любим на Острова още от тогава, но това, което днес познаваме като този десерт се оформя около 3 века по-късно.
Англичаните пренасят десерта в Америка, а трансформацията е завършена, след като през XIX в щата Ню Йорк е измислено и крема сиренето, което днес е най-често използвано за направата на чийзкейк.
Оттам десертът с този вид сирене превзема света.
Днес има също толкова много видове чийзкейк, колкото са и трансформациите на десерта през вековете. Ето обаче една рецепта за нещо малко по-различно - чийкейк близалки.
Те са суперлесни, с гръцки намек и познат и на нас, българите привкус от региона - кисело мляко.
Необходими продукти:
- 225 г крема сирене
- 120 г гъсто кисело мляко
- 120 мл нискомаслено прясно мляко
- 160 г пудра захар
- 1 ч.л. ванилов екстракт
- Щипка млян кардамон
Начин на приготвяне:
Разбъркайте в кухненски робот всички съставки до гладка смес. Ако имате формички за сладолед на клечка, излейте сместа в тях. Ако нямате - може да ползвате кутия, в която да изсипете всичко.
Оставете във фризера за няколко часа, докато стегне.