Чистят заразени компютри с чук

Американската Администрация за икономическо развитие (EDA) е унищожила оборудване за стотици хиляди долари в опит да се избави от компютърни вируси. Това става ясно от отчета на ведомството, цитиран от Ars Technica.

През декември 2011 г. в системите на EDA и друга служба били открити вируси. В Администрацията, която се занимава с развитието на най-бедните региони на САЩ, изпаднали в паника. IT специалистите й изключили системата за вътрешна електронна поща и отрязали достъпа на служителите по места до централната база данни.

В крайна сметка била наета външна фирма, която бързо премахнала вирусите от няколкото заразени машини. От EDA поискали гаранция, че повече подобна инфекция няма да се случи - нещо, което никоя фирма в областта на електронната сигурност не би могла да обещае.

IT мениджърът на държавното ведомство решил, че става въпрос за кибератака от вражеска държава и предложил радикално решение - физическо унищожаване на хардуер. „Под ножа" се оказали не само работещи компютърни конфигурации, но и периферия - принтери, уеб камери, клавиатури и даже мишки.

EDA свършила парите и само това спасило от ликвидиране оборудване на стойност 3 млн. долара.

В крайна сметка, американският данъкоплатец платил за „умните" действия на чиновниците 2.7 млн. долара. От тях стотици хиляди отишли за външни подизпълнители, милион - за временна инфраструктура (предоставена от Бюрото за преброяване на населението) а преките щети се оценяват на над 170 000 долара. Минала цяла година преди пълното възстановяване на EDA.

В случая трябва да отбележим, че паническата реакция на държавната агенция не е съвсем необяснима - някои от най-развитите инструменти за кибервойна (като Stuxnet и Flame) са в състояние да заразяват всякакви видове програмируеми устройства. Въпреки това е очевидно, че в EDA са се престарали...

 

Новините

Най-четените