Той пази милиарди снимки и не се притеснява да ги продаде на властите

Ако Хоан Тон-Тат изпитва напрежение, то той не го показва.

През последните месеци притесненията около технологиите за лицево разпознаване и политиките за наблюдение скачат до небето благодарение на Тон-Тан и неговия стартъп за изкуствен интелект Clearview.

Първо дойде обширен материал на "Washington Post", в който се обяснява, че Clearview работи с органите на реда, за да съпоставя снимки на непознати лица с кадри от социалните мрежи. След това технологични гиганти като Google, Twitter и Facebook официално се разграничиха от дейността на компанията и призоваха тя да спре работата си.

Законодателите проведоха разследване, след което дейността на Clearview е забранена на територията на целия щат Ню Джърси.

Но по време на интервюто си със "Си Ен Ен" Тон-Тат не изглежда особено притеснен и определя последните няколко седмици като "интересни". "Технология, която разплита и най-сложните престъпления", гласи от своя страна сайтът му.

Хоан Тон-Тат

Той демонстрира създадената от него технология и казва, че за него е чест да е във фокуса на дискусиите за лицевото разпознаване. Няма търпение да изгради "огромна американска компания", която има "най-добри намерения" и категорично няма да продава продуктите си на Русия, Китай и Иран. Според Тон-Тат неговото изобретение спасява деца и разкрива престъпления. Казва и че приветства правителствените регулации.

Clearview е компания, противоречива по редица причини, но може би най-важната е масивната база данни, с която разполага. Фирмата твърди, че е извлякла над 3 млрд. снимки от интернет, включително от платформите на Facebook, Instagram, Twitter и YouTube. Нещо повече, Clearview пази тези снимки, дори и притежателите им да са ги изтрили от профилите си.

Компанията продава своята база данни на властите, за да може те да сравнят неразпознатите лица с вече известни такива. Тон-Тат показва на екипа на изданието какво може неговата технология като използва лицето на репортера.

След като конкретно лице е вкарано в базата данни, тя в отговор изкарва поне няколко кадъра на същото лице, които е намерила из мрежата. Най-страшното е, че сред снимките могат да се окажат и такива, които собствениците им не са виждали от години.

Няма нужда да уточняваме, че обектите от снимките изглеждат различно в миналото и сега, и някои дори няма да се познаят на старите кадри. Но системата ги познава безпогрешно.

Clearview показва подобна демонстрация и на органите на реда и успява да ги убеди да похарчат немалко от парите на данъкоплатците за въпросната технология. Полицейското управление в Чикаго например плаща 50 хил. долара за тригодишен "пилотен период", като това е потвърдено и от говорител на управлението пред "Си Ен Ен".

Разбира се, репортерът на медията не е случаен човек и Тон-Тат признава, че преди интервюто сам е потърсил негови снимки.

Но журналистът моли да пробват и с друго лице. Технологията отново работи безупречно и Clearview открива кадри от Instagram и останалите социални мрежи, дори и ако акаунтът на потребителя вече е поверителен.

Обяснението на Тон-Тат е, че системата най-вероятно е свалила изображенията, преди акаунтът да бъде направен поверителен. Факт е, че и при двата теста Clearview не греши с предложените съвпадения.

Именно тази част - достъпът до снимки, които вече не са налични публично - допада най-много на клиентите на компанията.

По думите на Тон-Тат над 600 органи на властта в САЩ и Канада използват създадените от него инструменти за разпознаване. Не е ясно колко от тези институции са заплатили за Clearview и колко използват безплатни тестови версии. Тон-Тат казва и че редица банки използват системата му, за да разследват измами, но отказва да посочи конкретни имена.

Но клиентите на Clearview, които си признават, че използват софтуера, като например полицията в Чикаго, са с впечатлението, че системата има достъп само до снимки, които така или иначе всеки може да намери. Само че случаят с репортера на "Си Ен Ен" доказва, че технологията има достъп и до изображения, които отдавна не са публични.

Вместо това Тон-Тат държи да подчертае, че изобретението му има 99% точност и не дава грешки, даже и ако търси по-трудни за намиране лица като лица на чернокожи, които по принцип са по-трудни за разпознаване.

Клиентите също потвърждават, че Clearview работи доста добре.

В Ню Джърси софтуерът е част от разследване срещу група от насилници на деца. Полицията там използва програмата, за да разпознае лицето на мъж, за когото се предполага, че тъкмо е отивал на среща с малолетен. В този случай Clearview помага на полицията да открие повече информация за мъжа, като например, че е много вероятно той да е опасен и въоръжен.

Въпреки че системата очевидно може да бъде полезна, в Ню Джърси вече предприемат стъпки към пълната й забрана, поне докато не приключи щатският одит.

Пред "Си Ен Ен" главният прокурор на щата споделя, че е бил крайно обезпокоен и загрижен как Clearview е натрупал своята база данни. Притеснява се и от начина, по който са били нарушени условията за поверителност и сигурността на потребителите.

Според Тон-Тат системата е свалила милиарди изображения от социалните мрежи, но свалянето и съхранението на снимки по този начин е против политиките на интернет платформите. Практиката на Clearview принуди Facebook, Twitter и Google да публикуват официални писма с призив фирмата да прекрати дейността си.

Въпреки опасенията един от членовете на борда на директорите на Facebook е и един от първите инвеститори в проекта на Тон-Тат. Той отказва коментар дали е наясно как Clearview трупа огромната си база данни.

Всичко това изглежда не притеснява особено Тон-Тат.

Той продължава да защитава създадената от него технология и начините, по които тя събира изображенията си. Наясно е, че компанията му може да го прати в съда, но също така може да го превърне в пионер в един от начините, по които се използва изкуствения интелект в САЩ, а и не само.

На въпроса дали е готов да излезе иззад компютърния екран и да се изправи в съда, където може да прекара много дълги дни, Тон-Тат отговаря с усмивка - даже и да се стигне дотам, не смята, че тези дни ще са толкова много, преди да победи.

Новините

Най-четените